17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali (10 Mayıs - 10 Haziran 2010)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,008

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
10 Mayıs–10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, yine dolu dolu bir program sunuyor. Festival kapsamında, 18 farklı mekânda sahnelenecek 90 gösterinin yanı sıra ünlü konukların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları da gerçekleşecek.

İSTANBUL - İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl dördüncü kez AYGAZ ve OPET sponsorluğunda düzenlenen, 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali programında yurtdışından 9 tiyatro ve dans topluluğu ile Türkiye’den seyirciyle ilk kez buluşacak 30’a yakın oyun, dans, performans ve özel gösteriler yer alıyor.

Festival kapsamında, 18 farklı mekânda sahnelenecek 90 gösterinin yanı sıra ünlü konukların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları da gerçekleşecek.

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Biletleri 3 Nisan Cumartesi günü satışa çıkıyor.
 

Etiketler

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
Ynt: 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali (10 Mayıs - 10 Haziran 2010)

iŞTE FESTİVALİN PROGRAMINDAN AYRINTILAR:

HEKATE’NİN ŞARKISI – KRATER YAPIM
17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen Açılış Töreni’nin ardından Krater Yapım’ın Hekate’nin Şarkısı başlıklı oyunu ile başlıyor. Selim Atakan’ın Shakespeare’in metin ve şiirleri üzerine yaptığı bestelerden oluşan bu müzikli gösteriyi Engin Alkan yönetiyor ve üç kadın ‘şarkıcı-oyuncu’ ve bir erkek ‘dansçı oyuncu’ dizeleri yorumluyorlar.

10 Mayıs Pazartesi, saat 20.30, Cemal Reşit Rey
28 Mayıs Cuma, saat 20.30, Caddebostan Kültür Merkezi
29 Mayıs Cumartesi, saat 20.30, Caddebostan Kültür Merkezi

JOHN MALKOVICH ŞEYTANİ KOMEDYA'DA
ŞEYTANİ KOMEDYA – JOHN MALKOVICH’LE PODIUMARTISTS
14 Mayıs Cuma, saat 20.30, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

John Malkovich’in başrolünü oynadığı, Avrupa sahnelerinde büyük ses getiren yapım Şeytani Komedya, İstanbul Tiyatro Festivali’nde. 'Barok orkestra için oyun' olarak tanımlanan bu yapıtı hayata geçiren Avusturyalı ekip Podiumartists Micheal Struminger, Martin Haselbock, Birgit Hutter gibi ünlü isimlerden oluşuyor. Festivalin bu yıl en çok ses getirecek yapımlarından biri olacak oyunda, John Malkovich’e sahnede Viyana Akademi Orkestrası’nın seslendireceği Vivaldi, Handel, Gluck, Haydn ve Mozart’ın eserleri ile Unterweger’in kadınlarını temsil eden iki soprano eşlik edecek.

DAVA – MÜNCHNER KAMMARSPIELE
16 Mayıs Pazar, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
17 Mayıs Pazartesi, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Her çalışmasıyla adından söz ettiren Alman tiyatrosunun yaramaz yönetmeni Andreas Kriegenburg’un yenilikçi yorumuyla Franz Kafka’nın romanı Dava, festivalde seyirciyle buluşuyor.

Dava’nın kahramanı Josef K. kendini bir gün sebebini anlamadığı bir suç nedeniyle mahkeme karşısında bulur. Bay K.’nın yargılanma süreci ile otoriter bürokrasinin alaycı bir portresini çizen Dava, Kriengenburg’un çağdaş sanatla iç içe geçen son derecede özgün sahne tasarımıyla da dikkat çekiyor. Dava’da, Bay K’nın yargılanma süreci, yavaş yavaş izleyiciye doğru eğilen ve oyuncuların üzerinde dengelerini koruyarak gerçeküstü koreografiler sergiledikleri göz şeklinde dairesel bir platform üzerinden aktarılıyor.

CINECITTA APERTA – VOLKSBÜHNE AM ROSA-LUXEMBURG-PLATZ
12 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, Haldun Taner Sahnesi
13 Mayıs Perşembe, saat 20.30, Haldun Taner Sahnesi

Tiyatro sanatına 21. yüzyıl için yeni bir biçim kazandırma arayışını sürdüren yazar ve yönetmen René Pollesch’in sıradışı projesi Ruhr Üçlemesi’nin ikinci bölümü Cinecitta Aperta Festivalin ses getirecek yapımlarından olacak. Cinecitta Aperta, festival kapsamında ilk defa kapalı bir mekânda sahnelenecek.

DÜNYANIN İLGİYLE İZLEDİĞİ BUDİST RAHİPLER
SUTRA – SIDI LARBI CHERKAOUI / SADLER’S WELLS LONDON
2 Haziran Çarşamba, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
3 Haziran Perşembe, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Bir yanda Londra’nın dünyanın ünlü dans merkezi Sadler’s Wells, öte yanda çağdaş dansın usta isimlerinden Sidi Larbi Cherkaoui ve Çin’de bulunan Budist Shaolin Tapınağı Rahipleri, İstanbul Tiyatro Festivali’nde aynı sahnede buluşuyor…

ELEKTRA – SCOT
26 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
27 Mayıs Perşembe, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Festival izleyicisinin önceki yıllardan “Diyonisos” ve “Ivanov” yorumuyla tanıdığı Japonya’nın en ünlü ve en etkili tiyatro yönetmeni Tadashi Suzuki ve topluluğu SCOT, bu kez “Elektra”yla geliyor İstanbul’a. Suzuki’nin klasik metinden ve Hofmannsthal’ın yüzyıl başı özgün Sofokles uyarlamalarından yola çıkarak yorumladığı “Elektra”, 26 Mayıs Çarşamba ve 27 Mayıs Perşembe akşamları saat 20.30’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

CIVA & ÖLÜ 1 – KO & EDGE
4 Haziran Cuma, saat 20.30, Garajistanbul
5 Haziran Cumartesi, saat 20.30, Garajistanbul

Türkiye’de Japon Yılı etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez Türkiye’ye gelen Ko Murobishi, muazzam beden kullanımıyla izleyiciyi etkisi altına alacak solo dansı Cıva’nın yan sıra Ko&Edge grubuyla birlikte Ölü 1 adlı performansını sergileyecek. Cıva’da Murabishi’nin muazzam bedeni ölümle yaşamın sınırları arasında gezinirken, Ölü 1 başlıklı ikinci bölümde dansçıların bedenleri ile izleyicilerin hayalgücünün sınırlarını zorlayacak.

YOROBASHI & BAHAR AYİNİ – NEW NATIONAL THEATRE-TOKYO
8 Haziran Salı, saat 20.30, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Japon “noh” dansı ve çağdaş figürleri ustaca harmanlayan “Yoroboshi” hareket ve ses bütünleşmesi üzerinde duruyor. Bahar Ayini, bir kadın ve bir erkek dansçının canlı piyano müziği eşliğinde gerçekleştirdikleri şiirsel bir düet…


PICCOLO VE BİR GOLDONI KLASİĞİ
TATİL ÜÇLEMESİ – TEATRO UNITI PICCOLO & TEATRO DI MILANO
29 Mayıs Cumartesi, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
30 Mayıs Pazar, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

İnsanlık halleri üstüne zarif bir eleştiri niteliğindeki Tatil Üçlemesi, İtalya’da ünlü bir sinema oyuncusu olarak da tanınan Toni Servillo’nun rejisi üçlemenin en ilginç bölümlerini anlamlı bir bütün içinde birleştirerek izleyiciye sunuyor. Bir tatil komedisi mi, yoksa tatil trajedisi mi? Karar izleyiciye kalmış. New York, Londra, Paris, Berlin, Tokyo ve tabii ki Milano’da çok güzel eleştiriler alan, her gittiği yerde kapalı gişe oynayan bir oyun.

DAMITILMIŞ KIRMIZI – TONEELHUIS ANTWERP & RO THEATER
9 Haziran Çarşamba, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
10 Haziran Perşembe, saat 20.30, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Hollandalı yazar Jeroen Brouwers’in aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan oyun, İkinci Dünya Savaşı’nda Japon esir kamplarını bir çocuğun gözünden anlatıyor.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,227
Mesajlar
1,490,423
Kayıtlı Üye Sayımız
169,578
Kaydolan Son Üyemiz
shatala

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst