2. Dünya Savaşı'ndan Notlar

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adrenalim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,945

adrenalim

Zirve
Mesajlar
1,086
Tepkime Puanı
1
Stalin’in gerçek adı Josef Vissarionovich Dzhugashvili’dir. “Çelik Adam” anlamına gelen Stalin ismini 1913 yılında kullanmaya başlamıştır.
Benito Mussolini, birinci dünya savaşı sırasında kısmen İngilizler ve Fransızlar tarafından finanse edilen bir İtalyan gazetesinde editörlük yapmıştır. O zamanlar Alman kuvvetlerine karşıt görüşleri ile tanınırdı.
Nazi SS’inin şeytani başkanı Heinrich Himmler gençliğinde bir tavuk yetiştiricisi idi.
Kamikaze uçaklarını muhakkak duymuşsunuzdur – ya intihar gemilerine ne demeli? Nisan 1945 yılında Okinawa adası açıklarında eve dönebilmek için yeterli yakıtı olmayan Japon savaş gemisi Yamato pekçok diğer gemiyle birlikte bir Amerikan filosuna saldırdı. Zamanının en büyük ikinci savaş gemisi olan Yamato (en büyüğü yine bir Japon savaş gemisi olan Musashi'dir) ve yanındaki diğer gemiler hedeflerine ulaşamadan Amerikan savaş uçakları tarafından batırıldılar.
Adolf Hitler bir vejeteryandı, ayrıca içki-sigara kullanmazdı.
Savaş filmlerinde gördüklerimizin aksine Alman Ordusu (Wehrmacht) genellikle Nazi selamını kullanmazdı. Ancak 1944 Temmuzundaki Hitler’e süikast girişiminden sonra standart olarak Nazi selamını kullanmaya zorlandılar.
Hiroşima’ya atom bombasını bırakan B-29 uçağının ismini hepiniz duymuşsunuzdur – Enola Gay (Neşeli Enola) - peki 3 gün sonra Nagasaki şehrine atom bombasını bırakan uçağın adını biliyor musunuz? B-29’un adı “Bock’s Car” idi (Bock’un arabası), ve esas hedefi Nagasaki değildi. Planlanan hedef Kokura şehriydi, ancak bu şehir atom bombası saldırısından kurtuldu çünkü uçağa sadece açık hedefe saldırma emir verilmişti ve o gün Kokura şehri sisle kaplıydı! Nagasaki ise alternatif hedefler listesindeki birinci şehirdi.
Girit’in ele geçirilmesi esnasında hava indirme birlikleri ağır kayıplar veren Hitler bu birlikleri bir daha asla büyük-ölçekli operasyonlarda kullanmadı. Hava indirmeciler piyadeye dönüştürüldü.
17 Ocak 1942 tarihinde Churchill az kalsın önce düşman tarafından, ardından da kendi hava kuvvetleri tarafından vuruluyordu. Amerika'dan dönerken, uçağı rotasının dışına çıktı ve Fransa’daki Alman uçaksavarlarının menziline girdi. Hata farkedilip rota düzeltildiğinde bu sefer uçağı İngiliz radar operatörleri tarafından düşman bombardıman uçağı zannedildi. Uçağı düşürmeleri için altı adet RAF savaş uçağı yollandı, ancak Churchill’in şansına, savaş uçakları onu bulamadı.
Japon saldırısı esnasında Pearl Harbour'da bulunan Amerikan hafif kruvazörlerinden biri USS Phoenix'dir. Phoenix saldırıyı neredeyse tek çizik almadan atlattı, ancak, bundan yaklaşık 40 yıl sonra güney atlantikte bir İngiliz denizaltısı tarafından yanlışlıkla batırıldı.
Monte Cassino savaşında çarpışan 2. Polonya kolordusu Wojtek adında bir kahverengi ayıyı cephane sandıklarının taşınmasında kullanmıştır.
Sovyet kızıl ordusu düşman tanklarını yok etmek üzere köpekleri kullanmaya çalışmıştı. Köpekler tankın altına girecek şekilde eğitilirlerdi ve üzerlerine patlayıcı bağlanırdı. Köpek tankın altına girdiğinde patlayıcı tetiklenir ve tank havaya uçardı (elbette köpek de). Ne yazık ki bu ilginç metod her zaman amaçlandığı şekilde yürümüyordu, çünkü köpekler Sovyet tanklarıyla eğitilmişlerdi ve Alman tanklarından ziyade bunlara doğru koşmaya ve altına girmeye eğilimliydiler. Stalingrad ve Kursk savaşlarında bu metodla 25 adet Alman tankı yok edildi.
Gelmiş geçmiş en ağır tank Alman Maus II tankıdır. Bu tankın ağırlığı tam 192 tondu! (bir otomobil aşağı yukarı 1 tondur) Ancak bu tank savaşın sonuna yetişebildi ve cephede hiçbir zaman kullanılamadı. (Guiness Rekorlar Kitabı)
Savaşın sonunda Avrupa’nın endüstriyel altyapısının 70%’i yokoldu.
Savaş boyunca toplam 62,305,800 kişi hayatını kaybetti. Bunların 24,945,400’ü asker, 37,360,400’ü ise sivildi. (Ölen sivil sayısının asker sayısından yüksek olduğuna dikkat!)
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,082
Mesajlar
1,513,089
Kayıtlı Üye Sayımız
171,728
Kaydolan Son Üyemiz
busrakacar

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status