750 Kg Altı, Sıfır Km, Yerli Çekme Karavanıma Kasko Sigortası Yaptırdım.

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ayrton Senna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,782

kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,229
Tepkime Puanı
1,078
Yer
İSTANBUL
@kartalveat ve @Ayrton Senna , ben 750 kg üstü çekme karavanıma kasko yaptırdığım için Allianz'ın 750 kg altına kasko yapıp yapmadığını bilmiyorum.

Bende 750 kg üstü çekme karavanınıza sigorta durumunuzu sormuştum.
Bu kadar uzun bilgilendirme yazısı yazabildiğiniz için sabrınıza ve emeğinize saygı duydum.
Ayrıca net biçimde karavan sigortası ince detaylarını verdiğiniz içinde teşekkür ederim.
Sorum şu ;siz 750 kg üstü çekme karavanınıza kasko yaptırdınız mı, yaptırmadınız mı orasına anlamadım.
Yukarıdaki yazınızdan alıntıladığım kısımda yazan sigorta bedelleri sadece çeken aracınız için galiba
 

Doğrucu Davut

Gezen konumuyla beraber önyargısını da değiştirir
Mesajlar
1,451
Tepkime Puanı
1,991
Yer
Kuzey Ren / Almanya
Türkiye'deki sigorta şirketleri büyük sigorta poliçelerini belirli bir ücret karşılığında yurt dışındaki belli başlı çok büyük sigorta şirketlerine satıyorlar/sigortalatıyorlar (doğru terim hangisi bilemedim?

Doğru terim sanırım “Reasürans” olacak.
Bu yalnızca Türkiye’de değil bütün dünyada geçerli bir uygulama. Üstelik yasalarca çoğu kez zorunlu da.

Sigortalar da doktorlar gibi.
Tuhaf bir dua olacak ama “Rabbim bizi ne onlarla ne de onlarsız bıraksın” 😋
 
Son düzenleme:

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,970
Tepkime Puanı
4,167
Yer
Almanya
@Akdeniz45 üstat, ödediğiniz prime göre sigortanın kapsamı gerçekten çok yüksek. Kişi başına 15 milyon € demek, kaza olursa her türlü sağlık masrafında sizi destekliyoruz demek.

Bir kaç senedir bizdeki sigorta şirketleri de aracın sahibine göre hasarsızlık kademesini ayarlıyorlar diye biliyorum ya da en azından başka faktörlerle birlikte bunu da dikkate alıyorlar.

Bu sigortacılık camiası çok ilginç bir şekilde çalışıyor. Tıpkı dünyadaki toplam doların çok küçük bir kısmının kağıt para olarak tedavülde dolaşması gibi sigorta poliçeleri de tüm risklerin aynı anda gerçekleşmeyeceği varsayımıyla, primlerini vaat edilen hasar ödemelerine göre çok cüzi miktarda tutup sürümden kazanıyorlar. Nasıl ki herkes aynı anda bankaya gidip parasını çekmeye kalksa bankacılık sistemi çökecekse, çok fazla kaza aynı anda olursa da sigorta sistemi çöker.

Türkiye'deki sigorta şirketleri büyük sigorta poliçelerini belirli bir ücret karşılığında yurt dışındaki belli başlı çok büyük sigorta şirketlerine satıyorlar/sigortalatıyorlar (doğru terim hangisi bilemedim?). Benim bildiğim; bizdeki sigorta şirketleri mesela işyeri sigortalarında yangın/terör/kundaklama olaylarında vaat ettikleri yüksek meblağları ödeyecek güçte olmadıkları için yurt dışı desteği alıyorlar.

Her halükarda Türkiye ve Almanya'daki teminatların ödenen prime göre neden bu kadar farklı olduğunu gerçekten açıklamaları lazım.

üstat, ödediğiniz prime göre sigortanın kapsamı gerçekten çok yüksek. Kişi başına 15 milyon € demek, kaza olursa her türlü sağlık masrafında sizi destekliyoruz demek.
...
Her halükarda Türkiye ve Almanya'daki teminatların ödenen prime göre neden bu kadar farklı olduğunu gerçekten açıklamaları lazım.
Benim karavanın yıllık ücreti 180 € olan trafik sigortasının kapsamında yeşil kartın da olduǧunu ilave edeyim.

Bu konuyu bir genişletmemiz lazım gibi geliyor.

Sigorta Primlerinden Yapılan Kesintiler:

Sigorta Primlerinden Kesintiler.PNG

 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,043
Mesajlar
1,501,057
Kayıtlı Üye Sayımız
170,522
Kaydolan Son Üyemiz
ertuğrul19

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst