Afyonkarahisar Evleri Geleceğe Umutla Bakıyor

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,070

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime Puanı
77
Yer
Akhisar
Afyonkarahisar evleri geleceğe umutla bakıyor

Giriş tarihi : 24.01.2012, Salı 16:18
Güncelleme : 18:11

Safranbolu evleri Karabük için, Kula evleri de Manisa için neyse, Tacıahmet Mahallesi de, Afyonkarahisar için artık aynı öneme sahip... Geleceksel çizgileri taşıyan Türk evleri, restore ediliyor, yenileniyor...


HÜROL DAĞDELEN

Aslında gezi dostlarım Engin Yavuz, Aykut Fırat ve Işık Teoman'la, Balıkesir Değirmeneğrek'te kış fotoğrafları çekmek, Orman Müdürlüğü tesislerinde bir gece kalmaktı tüm amacımız... Haftalar önce yaptık hazırlığımızı, ancak kar yağışının bu kadar yoğun ve yolları kapatacak cinsten olacağını tahmin edemedik. Işık Teoman'ın eşi, sevgili Ayşe de rahatsızlanınca, bir başka geziye bıraktık bu heyecanı... Rotamız, Engin Yavuz'un da önerisiyle, kar altındaki Afyonkarahisar oldu. Ülkemizin üç büyük şehri Ankara-İstanbul ve İzmir'i birbirine bağlayan en işlek kentlerinden biri olan Afyonkarahisar, inanılmaz bir büyüme içine girmiş... Eski, donuk şehirden artık eser yok. Öncelikle, kentin girişi, o ünlü sucuk-pastırma firmalarının mağazalarının dışında bir oluşuma tanıklık ediyor; art arda açılan termal otellere... Türkiye'nin en ünlü markaları Afyonkarahisar'a otel kurmak için yarışır hale gelmiş... Bu da gösteriyor ki, Afyonkarahisar artık termal cenneti olmaya aday şehirlerimizden biri...

OTOPARK ÇÖZÜMÜ

Şehrin içine girince, yaşanın canlılık hemen fark ediliyor. Yoğun kar yağışına rağmen, müthiş bir koşuşturmaca var. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere, herkes bir amacın peşinde koşuyor. Trafik yoğunluğu artmış... Araçların kent merkezini esir aldığı, hiç park yeri bile bulunamayan şehirde, belediye ilginç bir uygulamaya imza atmış... Aracınızla yol kenarında park etme imkanını bulabilmişseniz eğer, hemer bir görevli yanınıza geliyor ve otopark ücreti alıyor. Trafik polisi şehrin sadece kritik noktalarında iş başında. Görülen o ki burada polis ve belediye farklı bir işbirliği içinde... Böyle olunca, hem park cezaları azalıyor hem de belediye para kazanıyor. Tahmin edeceğiniz gibi, Afyonkarahisar'a kente özgü iki özelliğiyle de öne çıkıyor, kaymağı ve sucuk çeşitleriyle... Kentin dört bir yanında, o yakından tanıdığımız sucuk firmalarının mağazaları var, dolup olup boşalıyor.

KAR ALTINDA

Afyonkarahisar kalesi civarına geldiğinizde ise, eski ve çok geniş bir mahalle sizi karşılıyor: Tacıahmet Mahallesi... Eski Afyon evlerinin rengarenk boyanmış duvarlarını ve kiremit çatılarını yüksekten izlemek ayrı bir keyif veriyor insana... Burada tam 3500 ev bulunuyor. Geleneksel mimarının özelliklerini taşıyan 3 bin 500 evin yer aldığı Tacıahmet Mahallesi'nin yeniden eski görünümüne kavuşturulması için Afyonkarahisar Valiliği'nin sağlıklı bir proje başlattığını öğrendik. Valiliğin bu projeye çok önem verdiğini yapılan çalışmaları gördükçe anlıyoruz. Sokakları dolaştıkça restorasyonları tamamlanmış evler bizi büyülüyor. Tacıahmet, Zaviye, Mollabahşi, Yukarı Pazar, Kubbeli Mahallesi, Arap Mescit, Kale, Akmescit, Nurcu, Mecidiye, Sinanpaşa, Hacıeyüp mahallelerinde Afyon sivil mimari örneklerinin günümüze kadar iyi korunmuş durumda bulunması bu kente eşsiz bir güzellik katıyor. Gördüğümüz kadarıyla, bu mahallelerde yeni yapılanmaya gidilmemiş...

ÖZEL BİR MİMARİ

Afyon evleri genelde iki veya üç katlı olup, bitişik düzende yapıldıkları için köşelerde çift, aralarda ise tek cepheli olduğunu gördük. Alt katlar sokağa üst katlar da değişik çıkmalarla dışa açılıyor. Araziye uyum sağlayan bu evler bazen moloz taş temelli bazen de temeller su basmana kadar kesme taş kaplamalı. Duvarlar arasında ahşap hatıllar, kerpiç dolgular bulunuyor. Üzerlerini örten kırma veya üçgen çatılar çoğu kez tuğladan... Afyonkarahisar evlerinde zemin katlarda taşlık ve avlular bulunuyor. Burada kiler, depo, odunluk, ahır, çamaşırlık yer alırmış. Orta katlar alçak tavanlı ve küçük pencereli, sokağa yakın pencerelerde çıkmaları destekleyen konsolların arasına pencereler yerleştirmiş.
Afyonkarahisar evleri genellikle iki kapılı; alt kat kapıları tek kanatlı. Bazen kapı boşlukları üzerinde, bazen çatı üzerinde üçgen çatılı bir çatı odası ve bir balkon yapılmış... Evlerde genellikle dış görünüme önem verilmiştir. Afyon evleri çıkmalı evler, çatı odalı veya balkonlu evler, kapı boşluğu üzerinde balkonlu evler, kapı boşluğu üzerinde cumba biçiminde çıkıntısı olan evler olmak üzere dört ayrı grupta toplanmış...
Bu evlerde cumbaların oldukça sade bir görünümü var. Afyon evlerinde çatı ve zemin katı dışındaki katlar ailenin bütün gününü geçirdiği katlar... Bu katlarda sofa merkez konumunda olup odalar buraya açılırdı. Evlerde gelişmiş bir mutfak düzeni olmadığından odaların biri mutfağa ayrılıyor. Ayrıca yüklük denilen kapaklı dolaplar, gusülhaneler, çiçeklik denilen nişler ve ocaklar her evde yer alıyor.
Bir yandan yağan yoğun kar, diğer taraftan geçmişe yaptıımız tanıklık, bu gezimize anlam kattı, renklendirdi. Ancak dönüş yolunda yolları kapamaya hazırlanan kara kapılmamak için, yoğun çaba gösterdiğimizi ve direksiyon başında büyük stres yaşayan Aykut Fırat'ın ustalığı sayesinde, İzmir'e seri ve kısa sürede döndüğümüzü de yazmadan edemeyeceğim. Kula'ya geldiğimizde kar jilet gibi kesilmişti, Turgutlu ve İzmir'de kış baharı yaşanıyordu.

*******************************************************************************
Alıntı: http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/2012/01/25/afyonkarahisar-evleri-gelecege-umutla-bakiyor

Cavid Sezen

586959059801.jpg
 

Etiketler

Drift

Ana Kamp
Mesajlar
33
Tepkime Puanı
0
Ynt: Afyonkarahisar Evleri Geleceğe Umutla Bakıyor

Afyonda yaşayan bir öğrenci olarak tarihi olan evlere gerekli önemin gösterildiğini düşünmüyorum tanıtımı çok az yapılıyor Afyona gezmeye gelen turların rehberleri dahi böyle evlerin olduğunun farkında değil.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,320
Mesajlar
1,504,560
Kayıtlı Üye Sayımız
170,851
Kaydolan Son Üyemiz
birbiriinsan

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst