Aksesuarlar Ararken Dikkatimi Çekti. ''karavan" Kelimesi Geçince Fiyat %50-60-70 Artıyor. Nedendir?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zaferyilmaz99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,613

Doğrucu Davut

Gezen konumuyla beraber önyargısını da değiştirir
Mesajlar
1,459
Tepkime Puanı
1,997
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
...biz mi çarpılmayacağız yani...
İşte ben de tam bunu diyorum. Sistem bu.
Sanki bilmiyor gibi sevgilinize sitem ediyorsunuz. :smiley:
Hani onun da umurunda olsa. ;)

Çarpılma dediniz de aklıma geldi. Bazen öyle tatlı çarpılıyorsunuz ki hatırası bile keyif veriyor. Tabi çarpılan miktarın fazla olmaması ön koşul. ;)

* Arkadaşlarla minibüs kiraladık Bali'yi geziyoruz. Şehir dışı bir çift yol kavşağında ışıklarda durduk. 8-10 yaşlarında İki ufaklık ellerinde gazeteler pencereyi tıklayıp hangi ülkeden geldiğimizi sorup istediğimiz gazeteyi vereceklerini söylediler. Ben de başımızdan gitsinler diye Türkiye'den bu kadar uzakta nereden bulurlar ki diye düşünerek Turkey dedim. Seninki hemen Sabah mı Hürriyet mi diye sormaz mı ? Hemen Hürriyet deyip yağan yağmur yüzünden olsa gerek diye düşündüğüm naylon poşete sarılmış fakat üzerinde Hürriyet yazılı gazeteyi eh artık buralarda hakkıdır deyip sanırım 1 $ basıp aldım. Yeşil yandı yola çıktık. Poşeti açtım. Eski bir Hürriyetin ilk sayfasını fotokopi yapmışlar, gerisi de bir sürü boş sayfa.
Tabi bütün yol boyunca milletin beni nasil tiiye aldığını söylemem artık gereksiz olmalı ? :p

* Bir keresinde de Hanoi'de bir sokak lokantasında yiyelim dedik. Akşamları kaldırımlarda lokanta açıp enfes yemekler yapıyorlar. Elimize verdikleri menüden yemeğimizi söyledik. Gerçekten gayet lezzetliydi. Hesap istedim, neredeyse iki misli hesap geldi. Peki menüyü verin dedim. Bu sefer ''bizde yalan, dolan yok abi'' bakışıyla verdikleri menünün bütün ücretlerini değiştirmişler. Sonuçta 3-4 $ bile etmiyor. Tabi güle güle kalktık artık. :smiley:

Büyükleri bana kalsın.. :yum:
 
Son düzenleme:

Etiketler

bartek

Zirve
Mesajlar
2,768
Tepkime Puanı
1,438
Bir keresinde Karadeniz yolunda, kilo ile et satan lokantada yemek yedik.
Etin kilosunu sormuştuk ama yoğurt kaç lira diye sormamıştık. Bizden neredeyse et parası kadar yoğurt parası aldılar.
Bu tabii ki ahlak sorunu.
Ama kedi kısırlaştırma ameliyatı Kadıköy'de 3000, Kartal'da 2200, Gebze'de 1500 TL olmasına rağmen buna ahlak sorunu diyemeyiz. Arkadaşım trenle memleketi Konya'ya gitti, 1000 liraya yaptırıp getirdi.
Marincilere fiyat pahalı olur, aynı cam sigortayı oto sanayide 3-5 liraya alırken marin dükkanlarında 3-5 eurodur.
Bu da bence ahlak sorunu değil, alma, git oto sanayiden al. Marin malzeme satan da ona göre kira verip, eleman çalıştırıyor.
 

Mesajlar
61
Tepkime Puanı
51
Yer
Ankara
İşte ben de tam bunu diyorum. Sistem bu.
Sanki bilmiyor gibi sevgilinize sitem ediyorsunuz. :smiley:
Hani onun da umurunda olsa. ;)

Ben “aşüftelerden” bahsediyorum. Aşüfteden sevgili olmaz.

Zaten konu göz göre göre fahiş fiyatla kazıklanmaktan, kandırılarak dolandırılmaya geldi. Tam da cin olanlara yani. Onlar her sektörde, her konuda varlar.

Şikayetin ve konunun başlığı; bile isteye, gözüne soka soka, “bunun fiyatı 3 ama sen karavan sahibisin, sana 30'a olur” diyenlerden.

Dolandırıcılar ayrı konu. Şu sıralar -hatta epey bir zamandır- telefonla korkutup dolandırmalar revaçta. Daha dört gün önce, üçüncü defadır bilmem nere ilçe emniyetinden(!) arayan, ve yarım saat sohbet edip, sonunda numarayı yemediğimi anlayınca çok sinirlenen polis kılıklı zibidiyle bir hoş hasbıhalimiz oldu. İlkinde adımı bilmeden arayıp, illa ağzımdan adımı öğrenmeye çalışmıştı. Yemedi, çok sinirlenip kapattı. İkincisinde helal olsun(!) adımı öğrenmiş, anamın babamın adını bile saydı bana. Takdir ettim, daha saygı duyarak dalgamı geçtim. İş, dönüp dolaşıp banka hesabımın bakiyesini öğrenmeye gelince yine sinirleri gerildi cin efendinin. Ne yapayım, elimde değil, seviyorum bunlarla oynamayı. Tehditvari bitirdi konuşmayı. Üçüncüde ise, başka bir ilçenin emniyetinden(!) arıyordu. Beni daha önce arayan kendisini ( :D ) yakalamışlar, üzerinden telefonum çıkmış, onun için arıyormuş. Cin ya, aradığı telefon numarasını kaydedip kaydetmediğimi, şikayet edip etmediğimi öğrenmeye çalıştı bu sefer de. Herhalde benden ve paramdan umudunu kesmiş garibim "cin".

Bunların çaresi var. Uyanık ve tetikte olmak. Öbür, "cin çarpan organizmalar"la iş daha zor. Serbest piyasa ekonomisinde istediğini istediğin gibi, eğer bir de çaresizse istediğinin de ötesinde kazıklamak serbest olduğundan, (en azından bizdeki s.p.e. uygulaması böyle) yapacak tek şey, ihtiyacından vaz geçmek ya da organizmanın söylediği fiyatın üzerinde zaman ve para harcayarak başka yollardan temin etmek.

Sonuçta konu başlığı doğru bir noktaya parmak basıp haklı bir serzenişi dile getirdi. Laf lafı açıp nerelere gitti, nerelerden geldi. Bu da, toplum olarak, ne kadar dolduğumuzu ve herhangi bir konuyu bambaşka yerlere çekip patlayacak bahane yarattığımızı gösteren sayısız örnekten sadece bir tane forum başlığı içeriği... Çok neşeli çağrışımlar da yarattı sohbet, kendiliğinden. Bunlar da “bonus.”

Bir de, kaçınılmaz olarak kazıklanırken ya da dolandırılırken durumdan hoşluklar çıkarmak, hatta belki de “zevk almak” da var. Bu da, ayrı bir “feleğin çemberiyle” kanka olma tecrübesi, hayata başkalarının penceresinden de bakabilme bilgeliği. Az gelişmiş ülkelerin az gelişmiş insanlarıyla haşır neşir olunacaksa, böyle bir bilgelik penceresi edinip oradan olaylara müdahil olmak, akıl ve ruh sağlığı için kaçınılmaz zorunluluk bir yerde. Acıtan tecrübeleri de böyle platformlarda paylaşmak, gözardı edilemeyecek bir terapi. Hoş şeyler bunlar...
 

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,410
Tepkime Puanı
420
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Bu başlık altında kimsenin karavan trafik sigortasından bahsetmemiş olmasını hayretle karşılıyorum. Bundan seneler önce (kasko değil) trafik sigortası için 9000 TL isteyenleri ben unutmadım, unutamadım, sanırım kolay kolay da unutamayacağım. Binek araç sigortasının 200-300 TL civarında olduğu bir dönemde 30 senelik primi bir seferde isteyen "kurumsal" firmalara ne demeli bilemiyorum.
 


Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,971
Tepkime Puanı
4,171
Yer
Almanya
Bu başlık altında kimsenin karavan trafik sigortasından bahsetmemiş olmasını hayretle karşılıyorum. Bundan seneler önce (kasko değil) trafik sigortası için 9000 TL isteyenleri ben unutmadım, unutamadım, sanırım kolay kolay da unutamayacağım. Binek araç sigortasının 200-300 TL civarında olduğu bir dönemde 30 senelik primi bir seferde isteyen "kurumsal" firmalara ne demeli bilemiyorum.

Hazine Müsteṣarlığı, azami prim tablosunu yaparken araҫların yapılıs amaҫlarını değil de, ne iṣ iҫin kullanıldıklarını dikkate alsaydı ҫok daha adil olurdu.

Söylemek istediğim, karavanların yüksek trafik sigortası ödemesinin esas sorumlusu sigortalar değil. Onlar sadece fırsatı değerlendiriyorlar.:yum:

Benzer sorun TÜV iҫin de geҫerli.

2022 yılı Mart ayına ait Trafik Sigortası Azami Brüt Primleri:

Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tablosu - Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi
 
Son düzenleme:

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,410
Tepkime Puanı
420
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Hazine Müsteṣarlığı, azami prim tablosunu yaparken araҫların yapılıs amaҫlarını değil de, ne iṣ iҫin kullanıldıklarını dikkate alsaydı ҫok daha adil olurdu.

Hiç sanmıyorum. Bizdeki sigorta edepsizliği olduğu sürece adı karavan olduğu anda 30 misli primleri görmeye devam ederdik. Zamanında Ankara Sigorta'nın Samsun Bölge Müdürü özel bir çalışma yapıp karavan için düşük primli trafik sigortası yapmıştı, hatırlar mısınız bilmiyorum. Sonuç ne oldu? Adamı işten attılar! :mad:
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,059
Mesajlar
1,501,226
Kayıtlı Üye Sayımız
170,543
Kaydolan Son Üyemiz
drata

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst