Amasra

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,935

queensland

.The redness of the sky at dawn.
Mesajlar
2,018
Tepkime puanı
2
Yer
40° 52.0' 29° 07.0'
Amasra, Bartın ilinin 17km. kuzeyindedir. Şehir, kuzeye doğru uzanan bir yarımada üzerinde, iki koylu bir yarımada biçiminde kurulmuştur. Yarımadanın uzunluğu 1.5km. dir. Doğusunda ve batısında iki koyu vardır. Doğusundakine "Büyük Liman", batısındakine ise "Küçük Liman" adı verilir. Yeşilin her tonunun bir arada seyredebildiği, Karadeniz kıyı şeridi ve dağınık tepeler üzerine kurulan Amasra, tarihi turistlik şirin bir liman şehridir. Zonguldak ili ile Kastamonu'nun Cide ilçesi arasında küçük bir ara limandır.

amasra12.jpg


Amasra ilçesi, 41-45 derece Kuzey enlemi, 32-35 derece doğu boylamı arasında yer almaktadır. Sınırları: Doğusunda, Kurucaşile; Batısında Bartın; Kuzeyinde Karadeniz; Güneyi, Bartın-Arıt bucağı ile çevrilidir. Amasra'nın merkezi 25 Hektometrekare olup, köyleriyle birlikte 100 Hm²' yi geçmiş bulunmaktadır. Amasra dağınık tepeler üzerinde kurulan bir kasaba görünümündedir.

Yerleşim yerinin büyük çoğunluğu şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Evlerin bir kısmı orman alanları içerisinde yer almaktadır. Binaların büyük çoğunluğu betonarme, kangir, ahşap yapılardan oluşmaktadır. Tarihi evler ise kale içerisindeki yapılarla adeta başka bir tarih oluşturmuştur. Şehirdeki ahşap yapıların sayısı günden güne azalmaktadır. Yeni binalar yapılırken çevredeki arkeolojik ve doğal sit alan göz önüne alınarak gerekli ruhsatlar verilmektedir.

amasra.jpg


Amasra tarihinin çok eski yıllara dayanmakta oluşu, eski yapıların önemini daha da artırmaktadır. Bu özelliğiyle geçmişi tam anlamıyla yaşamak isteyenlerin nostalji şehridir. Tarih ve doğa güzellikleri iç içedir.Amasra limanı son yıllarda yapılan yeni çevre düzenlemeleriyle yolcu gemilerinin ve yatların rahatlıkla yanaşıp konaklayabilecekleri bir duruma getirilmektedir.

Amasra3-Zonguldak.jpg


Koyların arasındaki uzunluk yaklaşık 200m. dir. Büyük limanın karaya doğru sokulmuş olan kısmının genişliği 1200m'dir.Limanın doğu kısmında dik yalı yarlar, kayalıklar vardır. Güney kıyıları ise alçak ve düzlük durumundadır.Bu düzlükte kuzeydoğu rüzgarlarının sürükleyip getirdiği kumlar birikerek 40-50 m. genişliğinde bir plaj meydana getirmiştir.Bu limanda denizin derinliği 1-4m. arasında değişmektedir.

amasra_zonguldak.jpg


Ulaşım durumu, Bartın il merkezine karayolu ile uzaklığı 17km. dir. Amasra Bartın arası deniz yolu ile 10 deniz mili dir. Bartın karayolu ile iç bölgelere deniz yolu ile de kıyılara bağlanmıştır. İstenilen yere gitmek için her an vasıta bulmak mümkündür.

Karadeniz kıyılarında dolayısıyla Amasra' da her mevsim hemen yağış alan orta kuşak iklimi görülmektedir. Yağışlar genellikle ilkbahar ve kış aylarında daha da artar. Sıcaklık yönünden kış ayları mutedil, yaz ayları serin geçer. En soğuk ay Şubat ortalama +4 derece, en sıcak ay ise Temmuz ortalama +19 derecedir. Sonbahar uzun sürer Poyraz, Yıldız ve Karayel rüzgarlarına açıktır.
 

Etiketlerbalum

Yalan Dünya
Mesajlar
1,143
Tepkime puanı
0
Yer
Ankara
Ynt: Amasra

biri salata mı dedi ;D oy oy oy süsünede bakın efendim yemede yanında yat :D

DSC01108.jpg


ve bunlarda en son amasra gezimizden (mart ayı) :

DSC01127.jpg

DSC01114.jpg


DSC01122.jpg

DSC01121.jpg

DSC01109.jpg


DSC01136.jpg

DSC01132.jpg

DSC01126.jpg


fotoğraflar cep telefonuyla çekildi; idare edin ::smiley:
 

eminayhanerkin

emekli karavan sever fotoğraf çeker çok yüzer
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Yer
bodrum
Ynt: Amasra

gerçekten çok güzel geziyi sindirmişsiniz salataya bayıldık inşallah biz de gideceğiz
 

corehunn

Hayat..!
Mesajlar
371
Tepkime puanı
0
Yer
Dünya
Ynt: Amasra

Amasra' da 2 yil kalmis birisi olarak soylenecek o kadar cok sey var ki.. Harika dogasi; civi gibi suyu; super baliklari vb her sey cok guzel de.. Bunlardan baska onemli bir sey daha var orayi meshur eden.. Dunyanin en kaliteli komurunun orada olmasi ve buyuk bir sirketin orada Bati Karadeniz Enerji Ussu projesi adi ile yaptigi faaliyetler.. Yilda 10 milyon ton komur cikarmak icin su anda devam ettikleri hulasa proje ve yine cok buyuk bir Termik Santral kurma calismalari.. Amasra cok yakinda cok farkli olarak bilinecek duyulacak...
 

wadowada

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Ynt: Amasra

Evet Hema isimli o şirket Amasra'yı yok etmek üzere.. Bir de şu aralar yat limanı yapıyorlar amasraya sanki yat geliyor da...
 

tamer060

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Yer
tokat
Web
www.hepsitokatta.com
Ynt: Amasra

Güzel Doğa Harikası Bir Yer, Dağ gezisinde hoşlananlar kurşunlu arac yolunu kullanabilirler. saat sabaha karşı 4-6 arası kullandım yolu çok güzel ve maceralıydı. Hamağn tek tarafını koparmış sıt üsttü ağaca yaslanmış ayıdan, tutunda bir çok hayvanı yakıdan görme imkanıda buldum, özellikle çam ağaçlarının sıklığı bir harika. havası çok temiz, amasraya gelince ise özellikle Ankara bölgesinden çok kişi geliyor, şehir merkezinde kalmaktansa daha uzak otellerin seçimesi tercihimdir.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

BENZER KONULARGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,512
Mesajlar
1,493,752
Kayıtlı Üye Sayımız
169,899
Kaydolan Son Üyemiz
Fatih5555

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst