Ata İle...

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mavituna17 Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 19
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,843

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ata ile …

Bu başlıkta oğlumuz Ata ile yaptığımız gezilerden izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım. Konuya böyle bir başlık vermemin sebebi ise tam olarak bir başlık ismi bulamamam. Ata ile geziyoruz, yollarda vs. birçok isim olabilirdi. Böyle bir başlık açmamın ana nedeni gezdiğimiz yerlere ilişkin gezi notlarını yayınlamak ve tecrübe aktarımından ziyade bebekle veya çocukla gezmenin aslında birçok ailenin de düşündüğü gibi çokta zor olmadığını ortaya koymak.

Oğlumuz doğduğunda içimizdeki gezme isteği ve bebeğimize ilişkin endişeler ile ne yapacağımızı düşünüyorduk. Ancak geçmiş dönemde bebeği ile gezilere çıkan ailelerin gezi notları ve fotoğrafları bizim yollara düşmek için çok büyük destekçimiz oldu. Umarım bizim paylaşımlarımızda kararsız aileler için faydalı olur.

Biz oğlumuz doğmadan önce hem kültür gezileri hem de doğa yürüyüşü, kamp, kayak vb. doğa sporları ile amatör olarak uğraşan bir aileydik. Ancak hamilelik süreci ve doğum bu aktiviteleri tamamen askıya almamıza neden olduk. Oğlumuz üç aylık olduğunda ise hayatı hep böyle kıyıdan izleyerek yaşmaktansa iki kişilik hayatımıza üçüncü ortağımızı nasıl dahil edebiliriz sorusuna cevap aramaya başladık.

Öncelikle belki eskisi gibi bazı aktiviteler yapılamasa da biçim değiştirilerek çocuğumuza yönelik bir takım ilave tedbirlerle birçok faaliyet yapabileceğimizi gördük. Bunun çok fazla örneği mevcut yani böyle bir şeye kalkışmak çevremizdeki insanların dediği gibi çılgınlık değil. Bizce asıl çılgınlık çocuklarımızı hediye paketi gibi sarıp sarmalayıp AVM’de ömrünü sürdürmesini sağlamak.

Gelelim Ata’yla yol arkadaşlığımıza.

Önce Ata ile yaşadığımız il Niğde’de ısınma turlarına başladık. Öncelikle o havayı soluması için Niğde Müzesine gittik, ardından Niğde’ye bağlı bir belde olan Gümüşler Kasabası’nda bulunan Gümüşler Manastırına gittik.

GÜMÜŞLER MANASTIRI
Manastırın yer aldığı Gümüşler Kasabasının Orta Çağ’daki adı ve tarihi hakkında dönem kaynağı bulunmamaktadır. Büyük bir kaya kilisenin içine oyulan manastır Kapadokya bölgesindeki günümüze iyi korunarak gelmiş ve en büyük manastırlardan birisidir.
Kapadokya’da kayaya oyulmuş pek çok manastır bulunmaktadır ve bazı bilim adamları bunları yemekhaneli(trapezalı) ve açık avlulu olmak üzere iki grupta ele almaktadırlar. Gümüşler Manastırı ikinci grup dâhilindedir. Manastırın en önemli yapısı, kompleksin kuzeyinde yer alan kilisedir. Dört serbest destekli kapalı Yunan haçı planlı kilisenin kuzey haç kolunun kuzeyinde iki mezar nişi, naosun batısında beşik tonoz örtülü iki giriş mekânı bulunmaktadır. Manastır da yer alan diğer mekânların pek çoğunun işlevi bilinmemektedir.

Kilisenin duvar resimlerinde en az üç farklı ustanın çalıştığı düşünülmektedir. Ana apsisteki üç şerit halindeki resimlerin en üstündeki Tahtta İsa, sağında iki melek, İncil yazarlarının sembolleri ile Desis sahnesinde yer alan Meryem ve havariler, en alttaki şeritte ise Kayserili Büyük Basileios, Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi kilise babalarının resimleri yer almaktadır.
Kuzey haç kolundaki Meryem’e Müjde, İsa’nın doğumu ve Tapınağa Takdimi sahneleri ile Vaftizci Yahya ve Aziz Stephanos figürleri ikinci bir sanatçının elinden çıkmış olmalıdır. İç narteksten naosa giriş kapısının güneyindeki Meryem ve çocuk İsa ile iki yanlarındaki baş melekler Gabriel ve Mikael figürleri üçüncü sanatçıya aittir. Narteksin üstündeki bir odanın duvarlarında Kapadokya’da örneği görülmeyen, av sahneleri, çeşitli hayvanlardan oluşan bir kompozisyon dikkat çekmektedir. Kapadokya’daki pek çok kilisede olduğu gibi, Gümüşler Manastırında da duvar resimlerinin ikonografik ve üslup özelliklerine göre yapılabilmektedir. Kilisedeki resimlerin bu özellikleri ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yöntemi ile 11./12. yy.lara tarihlendirmek mümkündür.
** Kendi çektiğim fotoğrafları bulamadığım için Google görsellerde yer alan fotoğrafları paylaşıyorumSDIM4848.jpg


Gümüşler_Manastırı.jpg


6968-mbenek-gumusler-koyu-manastiri2-8022-950px.jpg


DSC_0010.JPG
 

Ekli dosyalar

 • 70351,manastirjpg.png.jpg
  70351,manastirjpg.png.jpg
  104.8 KB · Görüntüleme: 175

Etiketlermavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

CENNET-CEHENNEM
Akdeniz Bölgesinde, Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Narlıkuyu ilçesi yakınlarında iki önemli karstik çukur bulunmaktadır. Obruk olarak adlandırılan bu çökme yapılar kireçtaşından oluşan plato içerisinde gelişmişlerdir. Cennet ve cehennem obrukları keskin köşeli derin çukurluklardır. Bu iki büyük çukur yeraltı mağara sisteminin üst kısmının çökelmesiyle oluşmuş iki bacaya karşılık gelmektedir. Obruğun taban kesimlerine doğru, tavanın çökmesi sırasında yukarıdan düşmüş olan büyük bloklara ve kütlelere rastlanmaktadır.
Cennet: Cehennem çukurunun yaklaşık 200 m güneybatısında yer alan cennet obruğu, yaklaşık 135 m derinliğindedir. Bu da bir çöküntü obruğu olup, Miyosen döneminde oluşmuş sığ denizel kireçtaşı katmanları içinde karstik süreçler sonucunda oluşmuştur (Cehennem Obruğu da böyledir). Obruğun kuzey yamacı, oldukça diktir. Obruk,kapalı bir karstik mağara sistemi içinde bulunan bir galerinin tavanının çökmesi ile gelişmiştir. Bir yer altı akarsuyu da diyebileceğimiz bu sistem günümüzde faaliyetine devam etmekte ve akarsu yolu üzerinde oluşmuş Cehennem çukurunun’nun taban yüzeyi altından geçmektedir. Narlıkuyu arazisinin derinliklerinden, karstik kaynaklar şeklinde Akdeniz’e karışmaktadır.Obruk tabanına inen merdivenli yolun bitimine yakın bir yerde, Hellenistik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı vardır. Merdivenli yolun da bu dönemden kaldığı sanılmaktadır. Rahatlıkla obruğun tabanına kadar inilir. Bu yüzeyin zeminle kontakt yerinde, yeraltından geçen akarsuyun sesleri,kolaylıkla duyulabilmektedir.
Cehennem: Yaklaşık 110 m derinliğine sahip olan cehennem çukuru, Cennet Obruğu’nun oluşumuna yol açan bir karstik yeraltı akarsuyunun, yine açmış olduğu bir yeraltı mağara sistemi tavanını aşındırıp, çökmesi süreci sonucunda oluşmuştur. Obruğun tabanından, batıdaki Cennet Obruğu’nun altına yönelen bir yeraltı akarsuyu geçmektedir. Cehennem çukuru kenarları iç bükey olduğu için ve Cennet çöküğüne göre daha dar ve dik ve omasından dolayı tabanına inmek mümkün değildir, özel dağcı ipi veya esnek merdivenle inip çıkılabilir.

DSC_0134.JPG


DSC_0140.JPG
 

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

KIZ KALESİ:
Erdemli'nin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli'ye 23, Mersin'e 60 km mesafededir. Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar'ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesidir. Yapılan ilk kazılarda buraya ilk yerleşimin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğunu gösteriyor. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmektedir. Son yıllarda restore edilen Kızkalesi, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir.DSC_0103.JPG


DSC_0104.JPG


DSC_0102.JPG


DSC_0121.JPG
 

Ekli dosyalar

 • DSC_0075.JPG
  DSC_0075.JPG
  121.9 KB · Görüntüleme: 117mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

ADAM KAYALAR:
Kızkalesi'nden Silifke'nin Hüseyinler Köyü'ne giden asfalt yolun 5. Km. sinde batıya ayrılan 2 Km. lik taşlık yolun sonunda Şeytan Deresi vadisine varılır.
Bu vadinin dik yamacında, kayaların yüzünde 9 niş içerisinde M.S II. yüzyıldandan kalma 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk ve bir dağ keçisi kabartması vardır.
Bazı nişlerin alınlığında Roma kartalı kabartması görülür.

Yazıda bahsedilen yer Adam Kayaların bulunduğu yer değil kanyonun başlangıç noktasıdır. Biz Ata olduğu için kanyona inemedik. Ancak şunu söyleye bilirim kanyona iniş işaretlenmiş fakat dik bir inişi bulunmaktadır. İniş ve çıkış için belirli bir düzeyde kondisyona ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu arada bahsedilen 2 kmlik taşlık yolda o dönemki aracım astranın altı taşlara birkaç kere sürttü.

Son iki resim alıntıdır.

DSC_0114.JPG


DSC_0122.JPG


DSC_0127.JPG


32519.jpg


mersin47.jpg
 

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

Silifke ve Anamur arasındaki bir sahil köyü


DSC_0159.JPG


DSC_0160.JPG
 

Ekli dosyalar

 • DSC_0145.JPG
  DSC_0145.JPG
  123.2 KB · Görüntüleme: 105

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

DİM ÇAYI
Dim çayı Alanya sınırları içinde yer alan ve fotoğraflarda da görüldüğü gibi çay kenarına hatta üstüne kurulan çardaklarla cafe restoran hizmeti verilen bir turizm merkezi.
Dim çayı üzerindeki çardaklarda bu gibi suya ayağınızı sokup, Alanya'nın sıcağından uzaklaşıp gerin bir gün geçirebilirsiniz. Bölgede bulunan neredeyse her tesisinin çayın içinde oluşturduğu yüzme havuzu bulunmakta. Yani yemeğinizi yerken birden kendinizi yüzerken bulabilirsiniz. Biz eylülde gittiğimiz için tesisler biraz sakindi.


dim2.jpg


DSC_0267.JPG


DSC_0287.JPG


DSC_0245.JPG
 

Ekli dosyalar

 • DSC_0171.JPG
  DSC_0171.JPG
  231.8 KB · Görüntüleme: 129

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

Alanya'da bölgeye özgü teknelerle tur yapabilirsiniz. Öğle yemeğinin dahil olduğu bu turlarda Alanya bölgesindeki deniz mağraları ve koylar gezilmektedir. Ayrıca sık sıkı bu koylarda yüzmee molası verilmektedir.


DSC_0206.JPG


DSC_0213.JPG


DSC_0185.JPG
 

Ekli dosyalar

 • DSC_0244.JPG
  DSC_0244.JPG
  107.3 KB · Görüntüleme: 105

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

SİDE ANTİK KENTİ
Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 km. doğusunda, Manavgat’ın 7 km. güneybatısında bulunan, 350-400 m. genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side, eski Side dilinde bereketi simgeleyen “nar” anlamına gelmektedir.


Antique-Side-.jpg


DSC_0313.JPG


DSC_0310.JPG


DSC_0318.JPG
 

Ekli dosyalar

 • Side-Tiyatrosu-Side-Kazısı-Arşivi.jpg
  Side-Tiyatrosu-Side-Kazısı-Arşivi.jpg
  309.7 KB · Görüntüleme: 120mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

MANAVGAT ŞELALESİ
Antalya Manavgat ilçesinde bulunan ünlü bir şalale. Ancak görmeyenler için uyarayım fotoğraflardanda anlaşıldığı gibi algımzıda yer alan şelalerin aksine dikey bir yüksekliten dökülmemektedir. Yatay olarak ve yaklaşık 2 m yükseklikten dökülmektedir. Bu haliilede ilk defa şelale görecekler için ya bunun biraz küçüğü bizim memlekttede var düşüncesi yaratabilir. Özel bir işletme olup girişinde müze kart geçmemektedir. Otopark ücretsiz olup, gitmek isteyenler için haftaiçi gitmesi tavsiye olunur. Çünkü şelale bölgesi mesire ve piknik alanı olarak kullanıldığı için haftasonları çok kalabalık olabiliyor.DSC_0345.JPG
 

Ekli dosyalar

 • DSC_0326.JPG
  DSC_0326.JPG
  126.8 KB · Görüntüleme: 125

Arif Hüküm

Zirve
Mesajlar
1,167
Tepkime Puanı
795
Yer
İstanbul
Ynt: Ata İle...

Paylaşımınız çok güzel bilgiler ve fotoğraflar içeriyor, teşekkür ederiz. Atayada nice yıllar, sağlıklı geziler dileriz.
:smiley:
 

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

MEVLANA MÜZESİ
Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır.

(Yeşil Kubbe) denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.

Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.)

Uzun soluklu bu gezimiz Konya-Mevlana Müzesi ile son buldu.

DSC_0355.JPG


DSC_0366.JPG


DSC_0372.JPG
 

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

Ata'nın doğumu ile ara verebileceğimiz faaliyetlerden birisde kayaktı. Ata ile bu faaliyeti yapabilmemiz için onun ortalama 4 veya 5 yaşına gelmesini bekleyecektik. Bizse bunun yerine kayağa devam etmeye karar verdik. Önceden eşimle beraber kayak yaparken şimdi ise belirli süre o kayıyor ben Ata'ya bakıyorum sonrasında ise ben piste çıkıyorum eşim Ata ile ilgileniyor. Yazımın başındada dediğim gibi bebeklerimiz bizim yaşam akışımıza engel değil bilakis çok büyük renk ve basit önlemlerle yaşantımıza eskisi gibi devam edebiliriz. Çocukları olduktan sonra solyal hayatımız bitti diyen çok cift gördük ama şuan görüyorum ki yersiz endişe ve bahanelerle kendilerini ev ve avmlere hapis etmişler.

Küçük penguenimizle Erciyes Kayak Merkezinde Atada karı çok sevdi
 

Ekli dosyalar

 • 20150221_161425.jpg
  20150221_161425.jpg
  86.2 KB · Görüntüleme: 97

mavituna17

Ana Kamp
Mesajlar
78
Tepkime Puanı
4
Ynt: Ata İle...

Arif Hüküm' Alıntı:
Paylaşımınız çok güzel bilgiler ve fotoğraflar içeriyor, teşekkür ederiz. Atayada nice yıllar, sağlıklı geziler dileriz.
:smiley:

Arif Bey nazik cevap ve dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Umarım ileride Ata'da sizin oğlunuz gibi büyür ve gezilerimizde bize eşlik etmeye devam eder.
 Arif Hüküm

Zirve
Mesajlar
1,167
Tepkime Puanı
795
Yer
İstanbul
Ynt: Ata İle...

Artık sizinle gezmeyi bıraktığında, yılların ne kadar çabuk geçtiğine siz de şaşıracaksınız.
Keyfiniz bol olsun. :D
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,450
Mesajlar
1,505,645
Kayıtlı Üye Sayımız
170,945
Kaydolan Son Üyemiz
Yasir

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst