Avdalaz Kalesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,654

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
Avdalaz Kalesi Frig Vadisi Afyon İhsaniye İlçesi Ayazini kasabası ile Yeşilmahalle arasında bulunmaktadır. (Ayazini kasabasının doğusunda bulunmaktadır.)

avdalazkalesi.jpg


Tüf kayaya oyulmuş çok katlı ve odalı yerleşim birimidir.Kaya kütlesinin üst girişinde büyük bir sarnıç, alt kısmında ise mezar odaları bulunmaktadır.

Kalenin savunma amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Bizans döneminde yapılmıştır.
 

Etiketler

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
Ynt: Avdalaz Kalesi

1-4.jpg


İli: Afyon

İlçesi: İhsaniye

Kasabası: Ayazini

Mevkii: Ayazini beldesi I.derece Arkeolojik ve Doğal Sitin kuzeyi

Konumu: Ayazini Beldesinin 1600 m. kuzeyinde, Ayazini 1.derece arkeolojik sit alanı içinde ve sitin kuzey ucundadır.

Grubu: Arkeolojik Sitler

2-4.jpg


Nasıl Ulaşılır?

Afyon-Eskişehir- Ayazini ve Turizm Kuşağı Yolundan.

3-3.jpg


Ayazini I. derece arkeolojik ve doğal sitin kuzey ucunda, Ayazini beldesinin kuzeybatısında ve Avdalaz Vadisi’nin çıkışında yer almaktadır.

4-3.jpg


Avdalaz Kalesi çok katlı yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanlar iç içe geçmiş odalar zinciri halinde yer almakta, katlar içinde kendi içinde asma kat biçiminde yapılanlar da vardır. Katlara çıkılan merdivenli bölümün ilk bölümünde ve merdivenin sağında, içerisine merdivenlerle inilebilen büyük bir sarnıç bulunmaktadır. Bugün itibariyle ilk basamaklar sağlam olmakla birlikte daha aşağıdaki merdivenler aşındığı için aşağıya kadar inilememektedir. Ayrıca katlar içerisinde erzak depolamak için oyulmuş birimler, duvarlarda nişler ve bazı duvarlarda gözetleme delikleri mevcuttur. Katlar arasında geçiş gerek kaya bloğunun ortasındaki merdivenlerle gerekse bugünkü yangın merdivenlerini andıran dış merdivenlerle sağlanmaktadır. Kalenin etrafında zemine oyulmuş mezarlar ve kaklıklar mevcuttur. Kaklıklar kalenin bulunduğu alanda Frigler’in varlığını göstermektedir. Kale etrafında yapılan yüzey araştırmasında bulunan seramikler, burada Roma Dönemi ve Bizans Dönemi'nin varlığını ispatlamaktadır. Kale Bizans Dönemi'nde komuta merkezi olarak kullanılmıştır.

5-2.jpg


Kalenin etrafında tarımsal faaliyet yapılmaktadır. Ayrıca doğanın oluşturduğu tahribat ve kaçak kazılar söz konusudur.


Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM)
 
PASIFFLORA

Kamp III
Mesajlar
536
Tepkime puanı
2
Yer
İstanbul
Ynt: Avdalaz Kalesi

Ayduran gittiğini bilmiyodum Ayazini ve Avdaloz'a. Biz sadece küçük bir bölümünü gezebildik malesef:( Kütahya'dan yaklaşık 40 - 50 km sonra Sabuncupınar'a giderken olan bölüm
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,619
Mesajlar
1,495,123
Kayıtlı Üye Sayımız
170,012
Kaydolan Son Üyemiz
ogunkunt

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst