Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kardelensena1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,726
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

devam

DSCN1410
 

EtiketlerYnt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Habib Burgiba Bulvarı
Evet, bu şehirdeki gezide: şehrin can damarı olarak kabul edilen “Habib Burgiba Bulvarı”ndan başlayacağız. Aslında: Habib Burgiba, 1987 yılında görevden alınınca, bu bulvarın da adı değiştirilmiş ve “7 Eylül” bulvarı olmuş, ancak halk hala, burayı Habib Burgiba Bulvarı olarak tanıyor ve biliyor. Ama, harita ile gezerseniz, 7 Eylül Bulvarı ismi görülüyor. Bu Bulvar: Tunus gölü ve eski kent arasındadır. Burada: Tunuslular, özellikle sıcak yaz akşam saatlerinde gezmeye çıkıyorlar. Bulvar, ağaçlarla gölgelenmiş, kaldırımlarda kafeler var.
Bulvarın, batı ucunda: Bağımsızlık Meydanı (Place de Independence) var. Burada: bir kilise var. Adı ST.VİNCENT DE PAUL KİLİSESİ
Bulvar: burada daralarak, eski kente doğru uzanan “Fransız Bulvarı” ( Ave de France) adını alıyor. Biz, bu bulvar üzerinden devam ederek, öncelikle şehrin eski kent olarak adlandırılan, egzotik bölümünü gezeceğiz.Habib burgiba bulvarı şehrin merkezi kabul ediliyor ayrıca bulvar üzerinde bir saat kulesi var. Bulvarın bir ucunda marine tramvay istasyonu diğer ucunda ise tunis al medinası var. Barselona tramvay istasyonu da yine bbu bulvarın yakınında. Ayrıca şehirler arası tren istasyonu barselona tramvay istasyonunun tam karşısında. Tunis şehrinde 2 tane şehir içi tramvay istasyonu var. Marine tramvay istasyonundan Kartaca, Sidi bou said gibi şehrin kuzeyinde bulunan bölgelere gidebilirsiniz. Barselona tramvay istasyonundan ise şehrin güney bölümünde bulunan semtlere yolculuk yapabilirsiniz. Yine bardo müzesine gidebilmek için barselona tramvay istasyonunuı kullanmak gerekiyor. Genellikle şehir içi tramvayları ucuz gideceğiniz yere göre ücret ödüyorsunuz. Genelde 1 dinarın altında fakat 2 sınıf yolculuk yapabiliyorsunuz 1. sınıf 1.2 dinar 2. sınıf ise daha ucuz..
Habib burCaddenin bir ucunda Bab-ül Bahr diğer ucunda Marina tren istasyonu var.
 

Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

eski kentteki çarşıları detaylı olarak anlatan bir yazı
d- Çarşılar
SUK EL-ATTARİN: Burası: bir parfüm çarşısıdır. Arap kentlerinin birçoğunda koku pazarları bulunur ve bunlar genellikle camilere yakındır. Ama, özellikle: Tunus parfümleri: çok dikkatli bir oranda bir araya getirilmiş ve tarifi hala büyük bir özenle saklanan, 100’den fazla malzemeden oluşur ve çok önem kazanmaktadır. Günümüzde, burada az sayıda parfüm üreticisinin kaldığı görülüyor. Eski dönemlerdeki, özgün ve pahalı parfümlerin yerini: günümüzde ucuz ve modern kokular almıştır. Küçücük dükkanlarda: binlerce parfüm çeşidini ve koku cinsini bulmak mümkün. Bunlar arasında öne çıkanlar: gül, yasemin, lavanta, portakal çiçeği, vanilya, sandal ağacı, tarçın, vanilya, karanfil, amber, misk. Bunların yanında bazı hayvansal salgı maddeleri (misk kedisi, kunduz gibi) de bulunabiliyor. Burası: tam bir koku cenneti. Burada: hazır parfümlerden satın alabileceğiniz gibi, kendiniz için beğeninize göre, özel parfüm de hazırlatabilirsiniz. Parfümcüler çarşısından çıkıyoruz. İlk kuzeye döndüğümüzde, Zeytüne camisinin batı duvarı boyunca uzanan, Suk des Etoffes (Kumaşçılar çarşısı) nı görüyoruz. Hemen sağda: başka bir çarşı var.
SUK DES TAPİS (HALI ÇARŞISI): Satıcılar, bizim ülkemizde de olduğu gibi, hoşunuza gideceğini düşündükleri halı ve kilimleri hemen yere sererek sergilerler.
SUK DES ORFEVRES (KUYUMCULAR ÇARŞISI): Burada, adındanda anlaşılacağı üzere, altın ve gümüş işlenen ve satılan kuyumcular var. Vitrinler: inci, mercan, altın, gümüş ve diğer değerli taşlar ve madenlerden yapılmış ürünlerle doludur.
Yürümeye devam ettiğinizde: Suk de la Laine (Yüncüler çarşısı: burada terziler ve dokuma tezgahları bulunan dükkanlar var), Suk des Femmes (Kadınlar çarşısı: burada, Tunuslu kadınlar tarafından tercih edilen ve kullanılan beyaz ve krem renkli peçe kumaşları satılıyor) ve biraz ilerleyince, bu kez tarihi bir çarşı, Suk el Berka görülüyor. Suk el Berka: bir zamanlar Berberi korsanlar tarafından, ele geçirilen esirlerin satıldığı bir köle pazarı imiş. Ancak, 1840 yılında kapatılmış.
En büyük çarşılardan biri Grand Souq des Chechias’dır. Yaklaşık 15.000 kişinin çalışması ile yapılan bir milyon fes bu çarşıda yapılıyor ve tüm dünyaya satılıyormuş. Tunuslu erkeklerin giydiği kırmızı keçe şapkaları Souq des Chechias’ta yapılıyor. Bu keçe şapkaların yapımı 17. yüzyılda Tunus’un en büyük endüstrilerinden biriydi. Fes olarak da bilinen bu şapkalar Tunus’ta ‘’chechia’’ olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 15 bin zanaatkâr yılda bin milyon chechia yapar ve bunlar dünyanın dört bir yanına ihraç edilirdi. Çöl Gülü bir Tunus güzelliğidir. Kumların altında yeraltı sularıyla birleşen kalsiyum fosfatın yarattığı, çiçeğe benzer, kristal oluşum ülkenin her yerinde satılıyor. Doğal renkli olanları tercih edilmeli.
Medine Tunus’un 6 kapısı bulunmaktadır. Babul Sadun’da bu kapılardan birisi. Bu kapıdan çıktıktan sonra bir anda kendimizi yeniden Burgiba caddesinde buluyoruz.Burgiba caddesi üzerinde gezinmeye devam ederken saat kulesinin önünde durduk. Çevresini saran kaldırım üzerinde oturan insanlarla sohbet ederken, bu saat kulesinin aynısının Tunus’taki tüm şehirlerde yapıldığını ve Zeynel Abidin bin ali bu saatleri yaptırdığında, bir konuşma yaparak “artık her yerde saatler gözünüzün önünde olacak, bizim için vakit çok önemli” dediğini öğreniyoruz.
Büyük düşünür İbn-i Haldun: Tunus caddelerini gezerken, şehrin orta yerine yapılmış koca bir heykel dikkatimizi çekiyor. 27 mayıs 1332 tarihinde Tunus’ta doğan, asıl adı Abdurrahman olan 14. Yüzyılın büyük arap tarihçisi, doğu ve batı’daki ilk tarih filozofu, hatta sosyolojinin habercisi olarak tanınan İbn Haldun’un heykeli. Fransız sömürgesi döneminde yapılan kilisenin karşısına yerleştirilmiş heybetli heykeliyle âdete batı’ya meydan okuyor.
 


Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

son resimle gezi yazımı bitiriyorum. uçaktan bir kare Tunusair in yemekleri güzel ve doyurucu, hepsini bitiremiyorsunuz bile.. pegasus gibi parayla da satmıyor...yemekle meyve suyu veriyor hemen arkasından çay kahve servisi var... Tunus ile ilgili size yeni bir ufuk açabilmişsem ne mutlu bana.. sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.. nice güzel gezi yazılarında buluşmak dileğiyle...

DSCN1420
 
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Gezimiz devam etmesi nedeniyle 66 gündür okuyamamıştım. Bu gün kalan kısmını okudum.
Anlatım ve görsel paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler, tekrar başka bir güzel gezi sayfanız da buluşmak üzere ..
Teşekkürler.
 


Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

berkcantp' Alıntı:
Gezimiz devam etmesi nedeniyle 66 gündür okuyamamıştım. Bu gün kalan kısmını okudum.
Anlatım ve görsel paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler, tekrar başka bir güzel gezi sayfanız da buluşmak üzere ..
Teşekkürler.
Ben teşekkür ediyorum, faydalı olabildiyse ne mutlu bana...
 

Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

merhabalar Sena hanım gezi notlarınızı keyifle okudum.
Tunus benim için çok özel ve hayatımın sonuna kadar unutamayacağım bir yer...
Beni en çok etkileyen yer is başkent Medinasında yaşanan hayat,zamanı 200 -300 yıl geriye atan bir yer.
sağlık ve seyahat ile kalın...
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,068
Mesajlar
1,512,888
Kayıtlı Üye Sayımız
171,707
Kaydolan Son Üyemiz
cglyn

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status