Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kardelensena1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 89,046

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

ahıra bakın ne kadar basit çatı bile yok..2. resim de yeni yapılan bir köy evi

DSCN1229.JPG


DSCN1230.JPG
 

Etiketler

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

bu da başka bir köy evi ve köy bakkalından amcam bebeğe meyveli yoğurt alırkene...danino buraya bile girmiş iyi mi...biliyorsunuz çocuklarda zeka geriliğine sebep olan etken madde koymasıyla yankı yapmıştı...

DSCN1231.JPG


DSCN1232.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

köyün camisi ve türbesi...amcam hemen diyor ki türbeyi gösterip: Türkiye de olduğu gibi.. Yazık iyi bir şey sanıyor...Tabi bu türbeye ve oradaki şahsa ne anlam yüklediğinle alakalı olsa gerek...Allah Allah deyip şaşırıyorum ve hemen aklıma gelen ilk şey Kuran dan şu ayet oluyor: “Gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra tüm otoriteyi kuran Rabbiniz (sahibiniz) Allah`tır. Her işi yönetir. İzni olmadan hiç kimse aracılık (şefaat) edemez. Rabbiniz Allah budur, O`na kulluk edin. Öğüt almaz mısınız? ” (Yûnus: 3).

DSCN1227.JPG


DSCN1228.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

bizi gezdirince çok yoruldular...dinlenme vakti...burası amcamın bahçesi...çöl maceramız bitti :( artık douz a dönüyoruz...

DSCN1233.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

evet douza gelip bilet alıyoruz , niyetimiz el jem kentine gitmek, ama Tunus ta direk bir yerden bir yere gitmek çokta mümkün değil. en yakın kente gidebiliyorsunuz lavaj denilen 8 kişilik araçlarla, o yüzde el jem e gitmek için önce gabes , oradan sfax , sfax tan sonra el jem e 3 araç değiştirerek gidebildik, bu da hemen olmadı tabii. o yüzden geceyi gabes şehrinde geçirdik , gece 11 olmuştu oraya varışımız , ayrıca bir şeyi not etmeden geçemeyeceğim, bu lavaj denen araçlar bebekten bile para alıyor, her yolculukta 1 yaşındaki bebeden aynı parayı aldılar ulaşıma verdiğimiz paranın üçte biri bebeğe gitti.Çocukla Tunus gezisi düşünenler :smiley: bir kez daha düşünsün.Otel bulup yerleşme ,sabah erkenden kahvaltı sonrası sfax için yola çıkmadan pazarı gezelim diyoruz, şehrin pazarı imiş.

DSCN1237.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

lavaj ların bir güzelliği olmadı değil , bu sayede hiç planımızda olmayan bir çok şehir gördük, anlayacağınız Tunus un istemeden de olsa altını üstüne getirdik.öğle saatlerinde ulaştığımız için hemen yemek yemeğe...

DSCN1242.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Tunus ta tek bir çorba var restorantlarda, bulgurlu ve felaket acılı bişey tadı fena değil.diğeri tavuk

DSCN1244.JPG


DSCN1245.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

El-cem zeytin ağaçlarıyla sarılmış bir düzlüğün ortasına kurulmuş.el-cam’e girerken ilk göze çarpan tarihi yapı roma amfiteatrı(arena). burası giriş kısmı

DSCN1248.JPG
 kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Tunus’un tarihi yapısı ve doğal güzelliği, yabancı sinemacıların dikkatinden kaçmamış. gladyatör filminin en önemli aksiyon sahneleri bu roma arenasında çekilir. İşte dünyada iki tane olan bu arenalardan biri neredeyse yıkılmış durumdayken, Tunus’ta bulunan arena hâlâ tarihe meydan okurcasına ziyaretçilerini ağırlıyor. Bugün hâlâ araştırmalara devam edilerek arenanın yeni bölümlerinin ortaya çıkarılmasına çalışılıyor. Oldukça büyük bir mimariye sahip olan bu yapı, filmde de gösterildiği gibi alt bölmelerinde savaşçı ve vahşi aslanların tutulduğu zindanları olan ve yukarda ölen savaşçıların cesetlerini yırtıcı hayvanlara atmak için büyük gözenekleri bulunan, içinde gezinen insana ürperti veren büyülü bir atmosfere sahip. Kartaca uygarlığından etkilenmiş bir topluluk tarafından kurulan kent, o dönemdeki ismiyle Thysdrus (El Jem), büyük olasılıkla İÖ 45 yılında Roma imparatoru Julius Caesar'ın eski askerlerinin buraya yerleşmesini izleyen dönemde bir Roma kolonisine dönüşmüştür. Kuzey Afrika'daki en görkemli Roma anıtı olan Colosseum, Roma'daki Colosseum'un tıpa tıp benzeri olarak hepimizi çok şaşırttı. İtalya'dan kilometrelerce uzakta, denizaşırı bir ülke Tunus'ta 3. yüzyılda inşa edilen, İtalya'nın Roma ve Capua Colosseum'larından sonra üçüncü büyüklükte 30 bin seyirci kapasiteli (Roma 40 bin kapasiteli) bu muhteşem amfiteatr, o zamanki Thysdrus şehrinin adeta zenginliğinin bir göstergesi idi. Thysdrus, bugünkü El Jem'in dört katı büyüklüğünde zengin, ticari ve sosyal yönden çok canlı bir kent idi. Uzunluğu 147 metre, genişliği 122 metre olan Colosseum'un muhteşem büyüklükte ve elips şeklindeki görüntüsü büyüleyiciydi. Bir zamanlar,genellikle kölelerden ve suçlulardan seçilen gladyatörlerin dövüştüğü arenası 64 metre uzunluğu ve 38 metre genişliği . Colosseum, Thysdrus'un düşüşünden sonra çeşitli kaynaklarca kale olarak kullanılmıştır. Osmanlı beyi, 1695 yılında hükümet karşıtı grupların yuvası olan amfiteatr'ın duvarlarını topa tutturmuştur. Bir yönünden yıkılan duvarların ardında ortaya çıkan yapının merdivenler, kemerler, tonozlar ve yer altı hücreleri gibi ayrıntıları görülmeye değerdir. Üst katlarına tırmandığım Colesseum'un pencerelerinden, değişik yönlerden baktığım Thysdrus (El Jem),Kuzey Afrika'da Kartaca şehrinden sonra ikinci Roma şehri.Bugünkü nüfusu 18 300 olan şehrin Colesseum'u 1979 yılında Dünya Kültür mirası olarak kabul edilmiş.Monthy Pyhton,The Life of Brian filmleri ve Oscar ödüllü Gladyatör filminin bazı sahneleri bu amfiteatr'da çekilmiş.

DSCN1250.JPG


DSCN1252.JPG
 


kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

berkcantp' Alıntı:
Az gidilen bölgeleri geziyorsunuz, ilgimi çekiyor ve hoşta oluyor.
Paylaşım için teşekkürler.
çok teşekkür ederim evet burada sadece2-3 tane Tunus gezisi var, benim yazım kadar detaylı da değillerdi...O yüzden çok faydalı olacağına inanıyorum

DSCN1255.JPG
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,573
Mesajlar
1,506,931
Kayıtlı Üye Sayımız
171,041
Kaydolan Son Üyemiz
Munip

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst