Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kardelensena1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,379

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

ilk resim koridor, diğeri giriş kısmı bayraklı yer gişe

DSCN1266.JPG


DSCN1267.JPG
 

Etiketler

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

en üst kata kadar çıktım oradan daha güzel görünüyor (2,resim)

DSCN1277.JPG


DSCN1271.JPG
 


kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

pencereden bakınca gördüğüm camii minaresi... hep köşelidir Tunus ta

DSCN1276.JPG
 
kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

rotamız Tunus un 3. büyük liman kenti olan sousse, yalnız sousse yi gezemiyoruz bu gün ,çünkü akşam altıya kadar otele giriş yaptırmak zorundayız, o yüzden iner inmez Hammamet aracına geçip otele dönüyoruz, sabah kahvaltısınız ardından hemen sousse yolu...
SOUSSE

Medina’da ayrıca Büyük Cami, Ribat, Kasba, Deyrü’s Sid ziyaret edilebilir. Eski kentin hemen girişinde 9.yüzyıldan kalma Camii Kebir görülmeye değer.köşe kuleleri ve güçlü duvarlarıyla dışarıdan bakıldığında daha çok kaleyi andırır içeride ise, sıra kemerlerin dizildiği avlu arlak mermerlerle kaplanmış. Karşı kenardaki çifte sütun, namazgahın giriş kapısını belirler. Camide minarenin yokluğu dikkat çekiyor. Müezzin cemaati namaza çağıracağı zaman yakındaki Ribat’ın kulesinde ezan okur. Camiikebir ile çevresinde çarşı(suk) 9.yüzyılda Abbasiler döneminde Abou el-Abbas tarafındaninşaedilmiş. Hadrumetum adını taşıyan bir Fenike yerleşimi olarak kurulan kent, tarih boyunca Romalılar, Vandallar ve Bizanslılar tarafından işgal edilmiş.7.yüzyılda ise Ukbe bin Nafi tarafından fethedilmiş. 11, yüzyılda Bedeviler’in istilasına uğrayan sousse, Fransız işgali ödeniminde yeniden önemli bir liman kenti konumuna gelmiş.
Sousse Büyük bir medina'sı var ( Medina : etrafı surlarla çevrili alışveriş yapılan yer ) Medinalarda bir. El yapımı çok hediyelik eşya satılmakta birşey beğendiyseniz bir kaç dükkana aynı şeyin fiyatını sormadan almayın bir çok hediyelik eşya. Bence bir haritadan takip etmek yerine medinada kaybolmak en iyisi ayrıca eğer isterseniz teras kafelerden birinden sousse şehrini tepeden izleyebilirsiniz. Sousse şehrinin medinası dünya mirası listesindedir. Tunusun meşhur tatlısı "Makruz". İçinde hurma var ve çok lezzetli kesinlikle test etmelisiniz. Bu şehirde istediğiniz veya istemediğiniz her tür balığı bulabilirsiniz. Sousse şehrinde deniz turları düzenleniyor. gemiler her saat başı deniz turu yapıyor. Biz de şu korsan gemileriyle bir tur yapalım önce diyoruz ve limana yöneliyoruz

DSCN1284.JPG
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Bilet satan bir bey yanımıza geldi ,birazdan yola çıkacak bir korsan gemisi olduğunu söyledi yaklaşık 2,5 saat süreceğini , içecek öğle yemeği , yüzme ve animasyonlardan oluştuğunu anlattı. Ücret 100 dinar, pazarlık başladı kaça indi dersiniz 50 dinara. evet geçtik tekneye...

DSCN1285.JPG


DSCN1286.JPG
 kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

animasyonlar dediği çok ilginçti, bir sürü bıçak diziliyor çocuk üzerine yatıyor , çocuğun üzerine de tekneden 3 kadın çağırılıyor ,kadınlarda çocuğun üzerine çıkıyor, müzik ve heyecan tam gaz... ve çocuğa hiç bir şey olmuyor. bir diğeri şişe kırıklarının içine yüzünü gömmesi ve tekrar üzerine ağırlık konulması...bunun gibi şeyler...öğle yemeği salata balık ve tavuk içecek... tekne görevlilerinden biri sürekli balık tuttu, her seferinde de değişik, rengarenk balıklar, turistler hemen koşup balığın resmini çekiyordu ... yüzme esnasında cup cup diye atlayıp biraz su sıçratma dışında çok güzel bir gezi oldu...iner inmez medina ya alışverişe...

DSCN1302.JPG
 


kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

geldik medinaya ..limanın karşısı zaten... karşıda gördüğünüz camii

DSCN1304.JPG
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,459
Mesajlar
1,505,683
Kayıtlı Üye Sayımız
170,946
Kaydolan Son Üyemiz
Aktaş49

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst