Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kardelensena1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,463

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

devam

Fotoğraf0246.jpg


Fotoğraf0247.jpg
 

Etiketler
kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

durakta 10-15 dakikalık bir beklemeden sonra tren geliyor ve biniyoruz. istikamet Tunus... ülkenin başkenti...bu trenlerde durum vahim. gelirken o kadar doldu ki tren tıklım tıklım adım atacak yer kalmadı, bir müddet sonra görevli geldi ,bir şeyler söyledi , çoğu kişi indi, çok az insan kaldı trende .. meğer biletsiz binmişler...yani sistem falan yok.. düzen disiplin zayıf .. bizde de eskiden biletsiz belediye otobüslerine biletsiz binerlerdi ...
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Bayram dolayısıyla ara verdik, şimdi kaldığımız yerden devam...Trenden inince medina ya gitmek istiyoruz, sorunca yürüyerek gidebileceğimizi , oraya araç girmediği söyleniyor, Habib Burgiba Caddesi boyunca yürüyünce caddenin sonu Medina ...resim saat kulesi... aynı caddede yürürken...

Fotoğraf0261.jpg


Fotoğraf0262.jpg
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

epey uzun bir caddeymiş, yürü yürü yorulduk iyice...en sonunda Medina dayız, resimleri medinadan geri gelirken... şimdi medina nın sonunda yer alan meşhur camii hakkında bilgi ve resimleri
ZAYTUNA CAMİ
caminin bulunduğu sokak birçok dükkanla doludur. dükkanlarda: yöresel el sanatı ürünleri ve hediyelik eşyalar satılıyor. Ayrıca: caddede, ızgara et kokuları, kahve kokuları, egzotik tütsü ve parfüm kokuları hissedebiliyorsunuz. Gümüş işleme atölyelerinden gelen çekiç sesleri duyabilirsiniz. Yörenin insanlarının, rengarenk kaftanları, giysileri ve ayaklarında sandaletleriyle koşuşturduklarını görebilirsiniz.
(Zaytouna Mosque) Tunus’daki en eski cami olup Tunus gezilecek yerler listesinin en önemli gezi noktası. Laik Başkan Bourguiba tarafından bağımsızlığın ilanı ardından kapatılana kadar Zaytuna Cami’nin İlahiyat Fakültesi oldukça önemli bir İslam Üniversitesiymiş. Fakülte 1987’de tekrar açılmış ve gayrimüslimlere avluya kadar izin verilmiş. Yakındaki dükkanların teraslarından cami manzarasını izleyebilirsiniz. Müslümanlara ziyarete açık olan cami 9 giriş ile 5000 metre karelik alanı kaplıyor. Caminin kurucusu Bizans Kartacasını fetheden Hasan ibn Numan’ın burada bir ağaç altında ders almış. İşlek bir atmosferden sonra buradaki sükunete kapılmamak elde değil. Farklı çağların izlerini taşıyan yapıdaki uyum dikkat çekici. Bu cami, yaklaşık bin yıllıktır. Daha önce, burada “Athena Tapınağı” varmış ve 732 yılında, bu cami kurulmuş ve daha sonra restore edilerek, genişletilmiştir. Mutlaka zaman ayırın. Caminin: özellikle kapısı ve dış duvarlarındaki süslemeler muhteşem. 19’ncu yüzyılda yapılan minarisi ise, Kuzey Afrika ülkelerinin tümünde olduğu gibi, kare şeklindedir. Caminin dış duvarlarında: Kartaca antik kentinden getirilen taşlar da kullanılmıştır. ana avluya açılan kemerli kapıdan ki, kapının işlemeleri-süslemeleri muhteşem, içeriye girin ve güzel süslemeleri görün.Daha sonra dışarı çıkın ve cami duvarlarının yakınlarında bulunan küçük dükkan ve mağazaların bulunduğu bölümü gezin. Buradaki dar sokakların üzeri, yüzyıllar önce, bir çatı ile kapatılmıştır. Bu bölümde: mücevherciler, parfümcüler, kitapçılar gibi dükkanlar caminin yakınlarında, demir ve bakır işlenen gürültülü işlerle uğraşan dükkanlar ise, namaz kılanların olumsuz etkilenmemesi için caminin uzağında konumlandırılmışlardır. Dericiler ise, kent duvarlarının dışında yerleştirilmişlerdir. Camiden çıktıktan sonra: kuzeye dönün ve kuzey duvarı boyunca yerleşmiş: ( Parfümcüler çarşısına) girin. Ez zetuni camisinin tam karşısındaki kapıdan içeri girdiğinizde solda kalan lokanta da öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Geleneksel bir tunus lokantası yemekler ucuz ve oldukça lezzetli.

Fotoğraf0264.jpg


Fotoğraf0265.jpg
 
kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Medina ya bayıldım , ama her zamanki gibi bana az geldi, buraya sabah girip akşam çıkmak isterdim... Tunus un meşhur tatlısı Makruz . şimdi resimlerini koyuyorum, biz çok sevdik, herkese bol bol hediye olarak getirdik sanırım 14-15 kilo aldık. İçinde hurma var, bazılarında badem ve hurma , o tabi biraz daha fiyatlı...

Fotoğraf0267.jpg


Fotoğraf0268.jpg
 


kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

ESKİ KENT. EL-MEDİNE:
Kuzey Afrika ülkesine gidenler, diğer yerlerde de, özellikle Fas’ta, hatırlayabilirler, bu ülkelerin belli başlı şehirleri iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, yukarıda sözünü ettiğim gibi, eski kent ve ikinci bölüm: özellikle Fransız işgal dönemlerinde oluşturulan, gayet modern ve planlı görünüm sunan, yeni kent bölümü. Fransızlar, ele geçirdikleri yerlerde, kendi kentlerini kurmuşlar.
Eski kent bölümüne girdiğinizde, elbette bazı şeylere dikkat etmek şart. Hani, bu ortaçağ kenti görünümlü sokakları ve sıra sıra dizili dükkanları gezerken, özellikle çarşı bölümünde, yani “Suk” larda: sizi kolunuzdan çekiştirerek, müze veya alışveriş merkezi, dükkan gibi yerlere çekiştirenlere sakın itibar etmeyin. Çünkü, şehirde, bu tür gasp ve soygun olaylarına sık sık rastlanıyormuş. Zaten, böyle bir şey olmasada, sizi götürecekleri yer, büyük ihtimalle: kilim veya halı dükkanı oluyor.
Eski kente: Fransız kapısından girebilirsiniz. Bu kapı: 1848 yılında, yani sömürge döneminde inşa edilmiş, Ba-bül-Bahr olarak biliniyor. Eski kentin, ana giriş kapısı burasıdır.Kapı: eskiden El-Medine’nin duvarlarıyla bitişikmiş ve Tunus gölünün kıyısındaymış. Bu yüzden, kapının arapça isminin kelime anlamı: Deniz kapısı.
Evet, Fransız kapısından giriyoruz ve biraz ileride, karşımıza: iki dar sokak çıkıyor. Bu sokaklardan, solda ilerleyene giriyoruz. Hafif yokuş yukarı ilerliyoruz. Genellikle, kalabalık bir yer.
Resim, bahsedilen kapı. bu günlük bu kadar yarın 17 de uçağımız hareket ediyor.Yani yarın son günümüz. Planımız otelde kahvaltının ardından biraz yüzmek ve tekrar bu çarşıda bir kaç saat geçirdikten sonra havaalanına gitmek...

Fotoğraf0271.jpg
 

kardelensena1

Kamp II
Mesajlar
342
Tepkime Puanı
0
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

evet bu gün son günümüz, otelde güzel bir kahvaltının ardından biraz otelin tadını çıkarmak... otelden kareler... şiddetle tavsiye olunur... booking ten bakabilirsiniz, ordan bile daha iyiydi gerçeği...

DSCN1281.JPG


DSCN1282.JPG
 
nf

Yeni Üye
Mesajlar
9
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

1 yıla yakın Tunus'ta yaşamış biri olarak bu güzel resimleri gördükçe anılarım canlandı.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,474
Mesajlar
1,505,811
Kayıtlı Üye Sayımız
170,954
Kaydolan Son Üyemiz
canberkk

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst