Başkent Bilgileri Ve Ulaşım

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan firstluck Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,591

firstluck

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Türkiye'nin başkenti ve ikinci en çok kalabalık şehri meydana gelen Ankara nüfusunun tahmini dörtte üçü ticaret, memurluk, haberleşme ve erişim sektörlerinde çalışmaktadırlar. Ankara hem de Ülkemiz'in en çok sayıda ki üniversiteleri olan şehri olmakla beraber, üniversite mezunu birey yüzdesi Ülkemiz ortalamasının 2 oranındadır. Ankara mahallelerinde karşılaşacağınız kişilerin büyük bir çoğunluğu ya öğrenim gören, ya memur veya askerdir.

Bilinen en eskiyen tarihi Eski Taş Çağı'na erişen Ankara; Frigyalılar, Pers, Roma, Galatlar, Hitit, Bizans, Lidyalılar, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının hakimiyetinde olmuştur. Ankara toprakları üstünde hayatını sürdüren uygarlıklar şehre eşi görülmemiş zenginlikler bırakmıştır. Ankara toprakları üzerinde koltuk yer edinen höyüklerden çıkarılan birçok kalıntı, son zamanlarda ziyaretçilere açık bir şekilde müzelerde sergilenmektedir. Sikkeyi buldukları kabul edilen Frig'lerin doğuşu da bu kentin toprakları üzerinde başlamıştır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin sonrasında Kurtuluş Savaşı çağında önemli bir konuma sahip yere gelen Ankara, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentimiz ilan edilmiştir ve nihai zamanlarda hala Ülkemiz Cumhuriyeti'nin başkenti olmayı sürdürmektedir. Başkentimiz olması amacıyla pekçok resmi kuruma da ev sahipliği yapan şehirde, kara yolu erişimi seçim edilen erişim şekillerinden biridir.

İklimsel olarak karasal iklim özelliklerini taşımakta olan Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Karasal iklimin anında hemen tüm özelliklerini taşıyan Ankara'da kışlar ilgisiz ve kar yağışlı geçmekteyken, yazlar ise kurak ve sıcak olmaktadır. Karasal iklimin bir öbür niteliği ortaya çıkan gündüz ve gece aralarındaki sıcaklık farklarının yakınında, yaz ve kış ayları aralarında da çok önemli hararet farkları gözükmektedir. Ankara'nın malum en sıcak ayları Ağustos ve Temmuz iken, en ilgisiz ayı ise Ocak ayıdır. Yüz ölçümü olarak geniş kapsamlı topraklara dağılmış olan şehirde, ilçeler arasında sıcaklık veya yağış farklılıkları da oluşmaktadır. Ankara otobüs bileti satın almadan öncesinde sayfamızdan gideceğiniz tarihe yönelik şehrin sıcaklık değerleri ile ilgili bilgi edinebilir ve hazırlıklarınızı bu yönde yapabilirsiniz.

Karayolu taşımacılığı, konforun en öncelikli geldiği yolculuk çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Bazen yüzlerce saat sürebilen kara yolculukları esnasında yolcular, olabildiğinde huzurlu ve konforlu bir yolculuk geçirmek isterler. Ankara-İstanbul aralarında en çok kez sefer eden firmalar, Ankara otobüs bileti ile ilgili de müşterilerine basit ve kolay satış imkanları sunmaktadır.
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,041
Mesajlar
1,501,034
Kayıtlı Üye Sayımız
170,520
Kaydolan Son Üyemiz
DENAR70

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst