Beaufort Rüzgar Göstergesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ridvan Filiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,908

Ridvan Filiz

Ana Kamp
Mesajlar
30
Tepkime puanı
6
Yer
Isviçre
[attachment=1]

Beaufort göstergesi Francis Beaufort (1774-1857) un buluşu değildir. Daha önceleri Tycho Brahe'nın rüzgarları katagorize etme çalışmaları olduğu bilinmektedir. Mühendis John Smeaton rüzgar kuvvetlerini, onların değirmen kanatları üzerindeki etkileriyle karakterize etmiştir. 1759 yılında yayınlanan göstergesinde 11 rüzgar kuvveti göstermiştir. Bu göstergeye rüzgarsız sakin havayı almamıştır. Ayrıca bu gösterge de her kuvvetin çevreye verdikleri zararları ve rüzgar hızlarını belirtmiştir.

Beaufort'un aktıif denizcilik hayatında olduğu yıllarda hem ticari hemde savaş gemilerinin seyir defterleri, uygun rüzgar şartlarının bulunabilmesi amacyla limana dönüşlerinde incelenir ve kayıtları tutulurdu. Ancak o zamanlar çokça kullanılan "orta kuvvette bir rüzgar" tanımının tasnifini yapmak çok zordu. Aslında problemin özü gemilerin rüzgarla hareket etmelerinde yatıyordu. Gemiden seyir halindeyken rüzgarı doğru olarak ölçmek mümkün değildi. O nedenle bir çok araştırmacılar, rüzgarları çevrelerine yaptıkları etkilere göre karakterize etmeye çalışıyorlardı.

„East India Company“ nin o zamanki „ hidrografı ve 1795 den itibaren İngiliz donanmasının birinci hidrografı Alexander Dalrymple, Smeatoton'un göstergesini denizcilikte kullanarak tanıtmıştı. Dalrymple nin kullandığı göstergede 12 rüzgar kuvveti vardı. 1779 yılında kaptanların seyir defterlerinde kullanılması için bu gösterge yayınlanmış ve daha sonra 1790 yılında da bu gösterge Practical Navigation kitabına alınmıştı.

Beaufor büyük bir ihtimalle Dalrymple nin göstergesini 1779 yılı yayınından tanıyordu. Beaufort tüm hayatı boyunca günlük tutmuş ve günlüklerinde hava durumlarını not etmişti. Bu günlüklerde rüzgarların kuvvetine göre yelkenlerin pozisyon ve şekilleri detaylı olarak belirtilmişti.

1829 yılında Ingiliz donanma Hıdrografı olduğunda, yıllarca üzerinde çalıştıği ve daha detaylı bir hale getirdiği rüzgar göstergesini her ilgi duyana dagıtmaya başladı. 1832 yılında bu gösterge Donanmanın Nautical Magazine inde yayınlandı. 1838 tarihinde de donanma, verdiği bir emirle bundan böyle sadece bu göstergenin kullanılmasını istedi. Ancak bu göstergeye o zamanlar daha bir isim verilmemişti. Sadece ilişikteki gösterge diye anılıyordu. Hatta Beaufortun ölümü dolayısıyla yapılan yayınların hiç birinde Beaufort göstergesinden söz edilmiyordu.
İlk defa 1906 yılında İngiliz Meteoroloji kurumu bu göstergenin bir versiyonunu Beaufort göstergesi olarak kullanmaya başladı.

1835 yılında da bu gösterge, Brükselde yapılan birinci uluslararası Meteoroloji konferansinda Dünya çapında geçerli Beaufort rüzgar göstergesi olarak kabul edildi.

beaufort.jpg
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,326
Mesajlar
1,491,300
Kayıtlı Üye Sayımız
169,685
Kaydolan Son Üyemiz
HALUK 6060

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst