Benzin Zammı, Sosyal Hayatı Da Bitirecek!

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dengeliyorum.com Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,732

kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,373
Tepkime Puanı
1,230
Yer
İSTANBUL
.
......

Benim ilginç bulduğum bir nokta da Türkiye'de yakıt ücreti üzerine gelenlerden sadece KDV yüzde olarak alınmakta. Diğerleri nedense litre başına Lira olarak alındığından (?) enflasyon dolayısıyla hazineye giren paranın asıl değerlerin böylelikle düşüyor olması.
..........
Bu yüzden Almanya’da yakıt ücretleri Türkiye’nin iki mislinden fazla.

.....
Ben konuya teknik açıdan bakmaya ve bilgi toplamaya çalıştım.
Umarım öyle anlaşılır ?.. 🤔

Akaryakıt fiyatı arttıkca %18 olan kdv sebebiyle, devlet her artışta daha fazla kazanc sağlıyor.

@Dengeliyorum.com yukarıda eklediği tabloya bakıldığında satın alma gücü açısından rezil durumdayız.
Yoksa avrupa ülkelerine göre vergi yükünün bizde az olmasının bir önemi yok.

İstediğimiz şeyi rahatlıkla satın alamıyorsak, biz fakiriz demektir.
 

Etiketler

bartek

Zirve
Mesajlar
2,980
Tepkime Puanı
1,648
Dolar yıllık %7.5 değer kaybetmesine rağmen, ekonomiyi çok bilenler sayesinde TL karşısında son 1 yılda iki kat değer kazandı, daha Putin efendi savaş başlatmadan. Iki kat fakirlestik.
 
Son düzenleme:


Mesajlar
1,782
Tepkime Puanı
2,432
Yer
Kuzey Ren / Almanya
Geçen senenin modası

1647416898829.pngBu senenin modası

1647416929428.png
 
Son düzenleme:

12:01

Kamp II
Mesajlar
231
Tepkime Puanı
279
Yer
Bursa
Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

 budaksener

https://www.youtube.com/budaksener
Mesajlar
207
Tepkime Puanı
105
Yer
İstanbul
.
Orhan bey sanırım konu biraz karışık. Hazineye giren para ile ilgili burada bir yazı var.
Buradan da 2022 yılı akaryakıt vergisiyle ilgili olanı okunabilir.
Teşhis ve tedavi ile ilgili olanın birine de buradan erişilebilir.
Vaktiniz varsa okuyun derim. Bazı noktalar benim sandığımdan karışıkmış.

Benim ilginç bulduğum bir nokta da Türkiye'de yakıt ücreti üzerine gelenlerden sadece KDV yüzde olarak alınmakta. Diğerleri nedense litre başına Lira olarak alındığından (?) enflasyon dolayısıyla hazineye giren paranın asıl değerlerin böylelikle düşüyor olması.
Norveç ile aşık attığımız yıllarda hazine, dolaysız vergilerle tahsil edemediğini bu şekilde almaya çalışıyordu. Şimdi perakende yakıt fiyatları da artık yükseltilemiyeceği için devletin yani bizim artık bundan sonra düşündüğümüzden fazla hazine açığımız olacağını hesap etmemiz gerekiyor. Dünya piyasasındaki petrol fiyatı ülkelere göre pek fark etmiyor ama vergi narhlarının ayni olması ne ülkelerin ekonomisine ne de sosyolojisine uygun olmakta..
Bu yüzden Almanya’da yakıt ücretleri Türkiye’nin iki mislinden fazla.

Covid akaryakıt fiyatlarını düşürüyor diye saf saf sevinirken durumun ekonomik krize dönüşmesiyle ile karşılaştık. Tabi bunda Covid yanında ekonomi bilimine yabancı teorilerin de oldukça rolü var. Daha bütün bunların şokunu atlatamadan, bu sefer de Putin musibetine paçayı kaptırmış durumdayız.
Bilmem bu günlerde karavan almayı veya yapmayı düşünmek ne kadar akla uygun dersiniz ?
Covid geçiyor ama mazotun düşeceği yok gibi ?

Ben konuya teknik açıdan bakmaya ve bilgi toplamaya çalıştım.
Umarım öyle anlaşılır ?.. 🤔
At arabasından karavan yapma projelerine odaklanmak lazım :smiley: Yada bisiklet..
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,653
Mesajlar
1,508,105
Kayıtlı Üye Sayımız
171,162
Kaydolan Son Üyemiz
caglarJ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst