Bir Rus Gemisi Gelecek, Balinamızı Alıp Götürecek Demişlerdi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmetnuray Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,466

ahmetnuray

Ana Kamp
Mesajlar
28
Tepkime puanı
0
Yer
istanbul
Web
www.ahmetnuray.com
“Bir Rus gemisi gelecek balinamızı alıp götürecek” demişlerdi!
(Eklenme tarihi:01.07.2008)

BİR ZAMANLAR SAMSUN VE GERZE’NİN GÖZBEBEĞİ İDİ
“Bir Rus gemisi gelecek balinamızı alıp götürecek” dedi Gerzeliler.1 Nisan şakası gibi değil mi?
1 Nisan 1992 Çarşamba günü Cumhuriyet gazetesinin satırlarındaki bu haber 16 sene öncesi, bir zamanların Rusya’sı, şimdiki Ukrayna sahillerinden bir beyaz balina. Samsun sahillerinde balıkçılar tarafından görülmüştü ilk olarak. Türk Halkının sempatisini kazanan bu sevimli balina Sinop Gerze sahillerinde insanlara yakında göstermeye devam etti. Balıkçılar tarafından Aydın ismi verildi.
Gerze Belediye başkanı beyaz balina Aydının heykelini dikmek isteyince Dünyaca ünlü Pedagoji sanatçısı Ahmet Nuray Heykeli yaparak Gerze’ye getirdi. Şimdi sahilde olan bu heykel Karadeniz sularında Beyaz balina Aydının bir kez daha geri gelebilir umuduyla yolunu gözlüyor.
Her bir köşesi anılarla dolu olan Anadolu topraklarının unutulamayan öykülerinden sadece birini 16 sene sonra gündeme getirmek istedim. Saygılarımla…

Kuantum Düşünce Grubu Kurucusu, Başkanı: Ahmet Nuray
www.ahmetnuray.com .Sitesinden alıntıdır.Bu makale başka yerlerde yayınlanması için site yönetimi tarafından izin verilmiştir.[attachment=1]

CUMHURİYET
1 Nisan 1992 Çarşamba
Gerzeliler önceki gün Samsun’da ortaya çıktıktan sonra kaybolan balinanın yolunu
gözlüyor
Beyaz balinanın heykeli dikildi
CENGİZ DEMİR / CEMİL CİĞERİM (Sinop/Samsun) Günlerdir ,’’Bir Rus gemisi gelecek,balinamızı alıp götürecek” kaygısını yaşayan Gerzelileri yeni bir kaygı kapladı:Önceki gün Samsunda görülen Beyaz balina geri dönecek mi?
Gerzelilere böylesi bir kaygı yaşatan Beyaz balina,önceki gün Samsunda ortaya çıktı.Trafiği bir anda allak bullak etti.Böylece Ruslara balinayla Nisan 1 şakası yapmaya başlayan Gerzelilere balina,Nisan 1 dedi.Önceki geceyi Samsun’da geçiren Beyaz balina,dün tüm aramalara karşın Samsunda bulunamadı.Sinop ve Gerzede’de görülmeyen balina bugün Gerze’de olması beklenen ve içinde dört Rus’un bulunacağı özel gemiye adeta “Nisan 1” şakası yaptı.
Yeni kampanya
Karadeniz sahil şeridinin maskotu olan Beyaz balinanın tekrar hapis hayatı gibi bir ortama dönememesi için İstanbul’da başlatılan bir kampanya çerçevesinde balinanın dört metre boyunda “Özgür yaşam” adlı bir heykeli yapıldı.Çelik Konstrüksiyon olarak gerçekleştirilen bu heykel , Sinop Gerze’ye götürülmeden evvel İstanbul’daki Haliç parkında gösterime açıldı.Sinop valisi Adil Yaşar heykelin Sinop’un Gerze ilçesine getirilmesinden memnunluk duyacağını söyledi.
Balina Samsunda
Aylardır Gerze’nin sembolü olan, uğruna yürüyüşler yapılan,turlar düzenlenen Dünyayı ayağa kaldıran Beyaz balina ile Samsunlularda tanıştı.
Önceki akşam saatlerinde belediye evleri önündeki balıkçı barınağına giren beyaz balina,bir anda Samsunu ayağa kaldırdı.Samsunlular traktör,kamyon,bisiklet,motosiklet,minibüs,taksi, ne buldularsa her tür araçla Beyaz balinanın bulunduğu yöreye adeta akın ettiler.
Hatta bazı şehirler arası otobüsler bile yolcularına Beyaz balina molası verdiler.
Kalabalığın artması üzerine balinanın bulunduğu yere balıkçı tekneleri tarafından 5 ile 10 bin lira arasında değişen ücretli turlar düzenlendi.Balinaya elle dokunmak,ağzına plastik top vermek,daha yakından görmek için yarışanlar adeta birbirlerini ezdiler.
Belediye başkanı Muzaffer Önder,balinanın beslenmesi için gerekli önlemleri alındığını açıkladı.Valilik tarafından da sahil güvenlik botu ile balina koruma altına alındı.Ancak Samsunlular dün sabah tekrar akın akın gittikleri balıkçı barınağında ve liman çevresinde balinayı bir türlü göremediler.Çünkü beyaz balina barınağı terk etmişti.Rus pazarına koşup 10-15 bin lira vererek birer dürbün alanlar denizde beyaz balinayı aradılar ancak bir türlü izine rastlayamadılar.Beyaz balina Samsunlulara bir günlük mutluluk vermiş ve yine kaybolmuştu.
Sadece Samsunlular mı arıyordu balinayı?Gerzelilerde erken saatlerden itibaren iskelede turlamaya başlamışlar gözleri ile denizi radar gibi taramışlardı.Konuştukları tek konu “Geri döner mi” idi.Yalnız Gerzelilermi?Fransadan,İspanyadan,İngiltereden,Kanadadan,Hollandadan gelen çevreciler ile gazete ve televizyon muhabirleride birkaç gündür Gerze-Samsun arasını arşınlıyorlardı.Balina yoktu, ama “hiç merak etmeyin daha öncede böle uzaklara gittiği olmuştu.Mutlaka Gerze’deki evine dönecektir”.diyenlerde çoktu.
Bugün 1 Nisan,yani Rusların balinayı alacağı gün.Bu nedenle balinanın birkaç gün daha ortaya çıkmamasını isteyenlerde var.
Gerze belediyesi tarafında “Tuğçe” adlı tekne ile Beyaza balinanın beslenmesi için görevlendirilen belediye işçilerinden Sadettin Baş,Gerze-Samsun arasında sefer yapıyor.Beyaz balinayı görürse “müjdeyi” vermek için.
Dünya hayvanlar koruma birliği başkanı John Hicks Balina ve Yunusları koruma derneği başkanı Sean R. Whyte İngiliz dalgıçlar deniz kurtarma birliği başkanı Ray Gravener ve Dr. Erol User dün çevre bakanı Akyürek ile görüştü.Çevre bakanı Akyürek,Rusların balinayı en geç 7 Nisan gününe kadar gelerek almaları gerektiğini, eğer mazeretsiz olarak almazlarsa,kararın uluslar arası kuruluşlar ve balina uzmanları ile yapılacak toplantı sonunda belirleneceğini kaydetti.

Pedagog, heykeltıraş Ahmet Nuray’ın, eşi Nilgün Nuray ve asistanları İlhami Aktaş, Müfit Güre ve Ramazan Sezer’inde yardımlarıyla bir ayda gerçekleştiği aydına özgürlük heykeli 800 kilo ağırlığında ve 4 metre boyunda. Aydın’a özgürlük heykeli bir süre İstanbul’da İTO yanındaki parkta sergilendikten sonra Gerze’ye gönderilecek.(Fotoğraf: TAMAŞA F.DURAL)
[attachment=2]

Aydın heykeliii.jpg
 

Etiketler

hakan.kavakli

Ana Kamp
Mesajlar
87
Tepkime puanı
0
Yer
Tekirdağ
Ynt: Bir Rus Gemisi Gelecek, Balinamızı Alıp Götürecek Demişlerdi

Selamlar Ahmet Hocam..

Emekleriniz için bir Gerzeli olarak teşekkür ederim..

Sevgiyle kalın...
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,619
Mesajlar
1,495,124
Kayıtlı Üye Sayımız
170,012
Kaydolan Son Üyemiz
ogunkunt

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst