BURDUR İnsuyu Mağarası

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan good_bad_ugly Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,869

good_bad_ugly

Yeni Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
1
İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, Burdur’a 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır(1966). 597 m uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.

597 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın içinde birbirleriyle bağlantılı irili ufaklı dokuz göl vardır. Bunlardan "Büyük Göl" adıyla anılanı 512 m2’lik alanıyla Türkiye’nin en büyük yer altı gölüdür.

Oluşumu 10 milyon yıl öncesine dayanan mağara, yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağıya sarkan kalker birikintileriyle bir saray görünümündedir. Dilek Gölü’nde bulunan dikit, 6 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük dikitidir . [attachment=1][attachment=2][attachment=3]

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 

Etiketler

R

Rıfat

Ziyaretçi
Ynt: BURDUR İnsuyu Mağarası

İkinci zaman kalkerleri içersinde bulunan İnsuyu Mağarası'nın 2 km kadar ilerdeki Kızıl İn Mağarası ile irtibatlı olma ihtimali yüksektir. Mağaradan çıkan küçük yeraltı deresi maden suyu ihtiva etmektedir. Mağaranın içinde birisi 75 x 40 m ebadında olmak üzere büyüklü küçüklü göller vardır. 1965 yılında MAD tarafından araştırılan mağara; daha sonra valilik tarafından turizme açılmıştır. 1965 yılında yapılan araştırmada mağaranın yaklaşık 2000 m uzunluğunda olduğu ve büyük bir gölle son bulduğu saptanmıştır. Ancak; çevrede bulunan tarlaları sulamak amacıyla aşırı miktarda su çekilmesi nedeniyle; bu göl seviyesi düşmüş ve mağaranın yeni galerileri ortaya çıkmıştır. 1999 yılında mağaraya yapılan ikinci bir etkinlikte mağarada dalış gerçekleştirilmiştir. Gölün solunda yapılan 8 m'lik ilk dalış sonucunda kolun ilerisinde çok büyük bir salon olduğu saptanmıştır. Daha sonra bu salona dalış 22 m derinliğinde yapılmış ve büyük bir salon bulunmuştur. Salonun ölçüleri yaklaşık 30 x 30 m; yüksekliği 15 m'dir. Salonun farklı iki tane girişinin olduğu; tavanının ve dibinin çok kalın bir silt tabakasıyla kaplı olduğu saptanmıştır.

not;daha ilerisine ancak profesyonel olarak bu işle ilgilenenler devam edebilir. eğitimi ve yeterli ekipmanı olmayanların girmesi tehlikelidir....
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,722
Mesajlar
1,496,981
Kayıtlı Üye Sayımız
170,146
Kaydolan Son Üyemiz
ardaurkmez

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst