Burhaniye Altın & Cunda Ada & Edremit Barbaros Kamping Gezisi

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 19
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,733

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
566
Tepkime Puanı
777
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Çok guzel ifade etmişsiniz,.bir solukta okudum. Siz firtinayi Cunda'da yasarken biz de cekme karavanimizla Yunanistan Halkidideydik. O gece hayatimin en korkutucu anlarini yasadim. Denizden gelen bogurtu ayi3bagirmasi mi nasil ifade etsem bilemedim, o ses korkunctu. Biz o geceyi karavanda nasil atlattik bilmiyorum. Ertesi sabah uyandigimizda etrafta agaclar devrilmiş ve her yani su basmisti. Ve sabah ogrendik.ki bulundugumuz bolgede 9 kisi ölmüş. Somra sukrettik tabi ucuz atlatmistik.

Mesajınızı kaçırmışım. Size de büyük geçmiş olsun.
 

Zeko Dayı

Ana Kamp
Mesajlar
70
Tepkime Puanı
29
Yaş
61
Yer
MANİSA
11 gün önce yollar önümüzde, evimiz arkamızda diyip çoluk çocuk yola çıkmıştık ve maalesef bitti. Planımız 2 kamp yeri iken 3 kamp yeri ziyaret ettik. Gittiğimiz kamp yerleri;

- Burhaniye Altın Kamping
- Cunda Ada Kamping
- Edremit (Altınoluk) Barbaros Kamping

Bu tatilimizde nihayet 5 yıldız konseptinden 5 milyar yıldız konseptine geçiş yaptık. Ayvalık'ı vuran hortumun tentemizi ve renkli ışıklarımızı almasına rağmen her an çok keyifliydi. Özellikle çocuklar açısından katma değeri çok yüksek, kısa ama verimli bir gezi oldu.

Bir önceki gezimize göre bir miktar daha tecrübeli olduğumuzdan bir gece önce yani perşemde akşamı karavanın bulunduğu istanbul karavan köyüne gidip karavana kişisel eşyalarımızı yerleştirdik ve o gece kampta kaldık. Sabah kahvaltı sonrası karavanın yola çıkış saati 11:00'ı buldu. Rotamızı hem zaman kazanmak hem de merak edilen köprü ve otoyol bedelleri için Osmangazi köprüsü üzerinden çizdik. Bu defa bir öncekinde yapmış olduğumuz hatayı yapmayıp Sygic Truck navigasyonu ile gittik. Gerçekten karavan kullanıcılarının başka bir navigasyon kullanmalarına gerek yok. Hem pil sarfiyatı google maps'e göre daha iyi. Hem erken uyarıları, keskin viraj uyarıları gibi uyarıları çok yerinde. Gelelim gidiş yoluna.

Sancaktepe üzerinden ücretli otoyola girdik ve sağ şeritten 60~80km/h süratle son çıkış olan Bursa Kuzey çıkışına kadar devam ettik. Toplamda gidiş yönünde Ömerli'den giriş Bursa'dan çıkış otoyol + köprü ücreti yuvarlak olarak 300TL ödedik. Araç çekiciyle birlikte 3 dingil olduğundan otomatik olarak 3.sınıf olarak ücretlendiriliyor. Yol haliyle çok güzel. Sağdan sağdan rahatlıkla yol alabiliyorsunuz. Balıkesir-Edremit arasına yeni bir ücretli yol daha yapmış otoyol a.ş. oraya da 26TL gibi bir rakam ödedik. Ancak bu yol üzerinde dikkatimi çeken çok fazla rüzgar santrali olmasıydı. Dolayısıyla yan rüzgar oldukça fazla olduğundan 60km/h sürati geçmeden ilerlemek en güvenlisi.

Toplamda 1,5 saat dinlenme molaları da içinde olmak üzere 19:30 gibi Burhaniye Altın Kamp'a giriş yaptık. Bu hesaba göre saatte ortalama 57km/h hızla gelmişiz. Girişte güleryüzlü bir personel karşıladı bizi. Yer seçmemiz için içeriye davet etti. Tesise girdiğimizde palmiyeler, çam ağaçları ve çiçekler ve cırcır böceklerinin sesleri karşıladı bizi. Yerimizi beğenip giriş işlemlerimizi yaptık ve karavanımızı su terazisiyle dengeye alıp sabitledik. Sabit kural olarak çok ağaç olduğu için mangal, ateş ve hamak yasak. Bizim seçtiğimiz konum 2 yetişkin 2 çocuk ile 110TL idi. Tesiste aynı kişi sayısına göre 2019 yazı için 85TL'den 140TL'ye kadar konum mevcuttu. Tesis değerlendirmize gelirsek;

Artıları (+)
 • Muhteşem peyzaj
 • Tertemiz deniz. Özellikle geceleri çok durgun oluyor. Giriş çok az taşlık. Sonrası yumuşak kum.
 • 24 saat güvenlik
 • Aile olarak gidildiğinde hiç rahatsız olunmayacak ortam
 • Gün boyu cırcır böceği korosu
 • Temiz ortak alanlar (wc, banyo ve mutfak)
 • Sıcak su sıkıntısı yok. Bir banyoda sıcak su bittiyse diğer banyoda oluyor.
 • Güler yüzlü hizmet
 • Sık ağaçlar nedeni ile tente ihtiyacımız olmadı
 • Restoranında usta harika bir karışık pizza yapıyor mutlaka deneyin
 • Neredeyse sıfır sivrisinek
 • WC Kaset boşaltma alanı mevcut ve düzenli
Eksileri (-)
 • Bir süre sonra artı olarak belirttiğim cırcır böceği sesleri rahatsız edebilir.
 • Suyu serin hatta soğuk. Dalga olduğunda biraz ısınıyor. Durgunken çok soğuk.
 • Geceleri cırcır böcekleri yere inip tente matınızın üstünde dolaşmayı çok seviyorlar. Dikkat edin ezmeyin.
 • Sık ağaç nedeniyle uydu bulamıyorsunuz. TV için internet şart.
 • Gri su tank boşaltma mazgalı uzakta. Tesisten çıkıp 100-200 metre kadar yürümek gerekiyor.
 • Şezlong ve şemsiye kampçılara ücretli. 2019 yazı için Şezlong başı 15TL ücreti var. 2 şezlong bir şemsiye günlük 30TL. Bunu ücrete dahil bir opsiyon olarak sunabilirler.
Burhaniye Altın Kampta 4 gece konakladıktan sonra Cunda Ada Kamping'e geçiş amacıyla tesisten ayrıldık. Önce Ada Kampingi aradık ve 2 karavanlık yer olduğu bilgisini aldık. Yola çıktık ve yaklaşık 1,5 saat sonra tesise vardık. Yazı ile yazması kolay ancak arkanızda karavanla Cunda'dan sonraki yol çok dikkatli gidilmesi gereken bir yolmuş, tecrübe ettik. Daracık bir yol düşünün ya sağı ya solu uçurum. 2 araç aynalar sürtecek şekilde ancak geçebiliyor ve meşhur bir koy olduğu için işlek saatlerde çok araç geçiyor. Dolayısıyla yol biraz terletiyor. Önce adanın en tepesine dik bir rampadan çıkıyorsunuz sonra o tepeden iniyorsunuz ve tesise ulaşıyorsunuz. Tavsiyem sabah erken saatlerde bu yolu geçmiş olun ki en azından karşıdan gelen araçlara yer vermek için dur kalk yapmayın.

Cunda Ada Kamping'e vardığımızda bize gösterilen yer itibariyle ilk intibamız pek iyi değildi. Internet'te anlatılanlarla gördüğümüz pek uyuşmadı. Bize gösterilen bölge olan orta yere karavanımızı yerleştirdik. Tesisin neredeyse tamamı yerleşik ve yıllardan beri orada bulunan karavanlardan oluşmaktaydı. Denize sıfır bir tesis. Denizin girişi taşlık sonra kum haline dönüyor ancak iskele var ve iskeleden doğrudan kuma girebiliyorsunuz. Biraz açılınca bir dubalı platform yapmışlar. Denizin ortasında güneşlenip dinlendikten sonra geri dönmek çok keyifli. İlk günümüz tesisi tanımakla, Cunda'ya vakit ayırmakla ve Cunda'da keyif için yapılması gerekenleri yapmakla geçti. Cunda için rakı balık yapacaklara tavsiyem sahildeki vitrin balıkçıları yerine 1-2 arka sokaktaki balıkçıları deneyin. Pişman olmayacaksınız. Ayrıca iskeledeki taş kahvede kahve içmeden ve şarap seviyorsanız vino şarap evinde şarap içmeden ayrılmayın derim.

Cunda'da ikinci gecemizde çocukları uyutup eşimle sahilde keyif yaparken denizin ne kadar durgun olduğu ve uzaklardaki şimşeklerin nasıl güzel göründüğünü konuşuyorduk. Hatta ses ve ışık arasından mesafe hesaplıyorduk. Derken birden bire bir rüzgar çıktı. Ama tarifi yok. Yönü belli değil. Bir üstten, bir soldan, bir sağdan. Aklıma hemen tente geldi koşmaya başladık. Biz daha koşarken leblebi büyüklüğünde dolu yağmaya başlamıştı. Karavana ulaştığımızda ben tenteye elimi atamadan üstten gelen sert bir rüzgarla 3 çelik direk birden eğiliverdi. Tenteyi direklerden kurtardım hemen. Çıkartmak için raylara yürüdüğümde öyle bir rüzgar ve dolu bastırdı ki tente eşimle beni karavana sıkıştırdı. Öyle bir kuvvet ki; sanırsın 20 kişi üstüne tenteyi ittiriyor. Karavanla tente arasına sıkıştık kaldık. Hepi topu 10 dakikalık böyle bir baskının ardından rüzgar hafifleyip yağış yağmura döndü ve tenteyi raydan kurtarıp karavanın altına attım. Hadi bizim karavanımız vardı da çadırcılara gerçekten üzüldüm. Çoluk çocuk ziyan oldular. Çoğu orada mutfak eşyalarını dahi toparlamadan çadırlarını toplayıp ayrıldılar. Ertesi sabah öğrendik ki Ayvalık'a hortum gelmiş. Yaşadığımız macera onun yüzündenmiş.

Yan komşularımda Fiamma ve Thule tenteler vardı. Onlar bu fırtınayı gayet hasarsız atlatırken benim tentenin su koyvermesi bana yine masraf yollarını gösterdi. Alınacaklar listesine avrupa tente de bu şekilde girmiş oldu. Gelelim tesis değerlendirmesine;

Artıları (+)
 • Bulunduğu ada yani Cunda çok güzel bir yer. Sarımsaklı, Şeytan Sofrası, Cunda Adası görülmesi gereken yerler. Vaktiniz kalırsa Rahmi Koç müzesini de gezmenizi tavsiye ederim.
 • Denizi olması gereken sıcaklıkta. Ne çok soğuk ne çok sıcak.
 • Açığa yerleştirilmiş dubalı platform çok şık düşünülmüş.
 • Restorandan ekmek satın alınabiliyor.
 • Yerleşik karavanlarda çok muhlis insanlar var gibi görünüyordu. Uzunca sohbet etmeye fırsat bulamadık ancak izlenimim bu yönde.
 • WC kaset ve gri su boşaltım ünitesi çok iyi durumda olmasa da mevcut.
 • Ortak mangal alanı ile kimseyi rahatsız etmeden mangalınızı yapabiliyorsunuz.
Eksileri (-)
 • Fiyatı gereksiz derecede pahalı. 2019 yazı için kişi başı 75TL, çocuklar yüzde 50 indirimli. Ayrıca karavan için de ek olarka 30TL alıyorlar. Yani biz 4 kişilik aile olarak günlük 255TL ödedik. Peşin ödemede yüzde 10 indirim yapıyorlar.
 • Yakınlarda alışveriş yapılabilecek bir yer yok. Ada merkeze gitmeniz gerekmekte. Gitmeden önce ihtiyaçlarınızı karşılamanızı öneririm.
 • Yerleşik karavan çok fazla. Bizim gibi gezen karavanlar için çok az yerleri var. 4 ya da 5 tane orta yerde karavan yeri mevcut sadece, onların da yerleri pek iyi değil.
 • Vardığımızda güneş tam tepede olduğu için karavan iç sıcaklığı 45 dereceye varmıştı.
 • Tam ortada olduğumuzdan tente zorunlu bir ihtiyaç.
 • 4 amperlik sigorta yetersiz kalıyor. Su ısıtıcısı dahi çalıştığında atıyor. Neyse ki karavanı soğutabilmek için portatif klimamızı en düşük seviye de çalıştırabildik te karavan iç sıcaklığını 29 dereceye düşürebildik. Sigorta amperini arttırmak için bir opsiyon da yok.
 • Kaset boşaltım ünitesinde küçükte olsa bir hortum olsa iyi olurmuş.
 • Bol miktarda sivrisinek mevcut. Off sıkmadan akşamları dışarda oturmanız mümkün değil.
Yaşadığımız bu fırtına felaketinden sonra dışarıda kalan havlularımız sağa sola savrulmuş ve çamura bulanmış bir vaziyetteydi. Burada 1 gün daha kalmayı planlıyorduk ancak son vermek zorunda kaldık. Sabah toparlanmaya başladık ve Edremit Barbaros Kamping'e doğru yola çıktık. Dönüş yolundaki iniş rampası çok sert ve virajlı. Ben birinci viteste indim. Sizlere de bunu tavsiye ederim.

Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonunda Altınoluk'u 5-6km geçtikten sonra Barbaros Kamping'e ulaştık. Edremit yönünden gelenler için girişi çok zor bir kamp. Kamp'ın önündeki ışıklarda sağda bekleyip yan yoldakilere yeşil yandığında onlarla dönebilirsiniz ancak. Aksi halde dönüş mümkün değil.

Barbaros kamping daha 2 yıllık bir kamp işletmesi. Karavanlara ayrılan bölümde en fazla 6-7 karavan konaklayabilir. Henüz karavancılığı çok iyi tanımıyorlar. Daha ziyade çadır kampı olarak düşünebilirsiniz. Esasında asırlık zeytinlerin bulunduğu bir devlet arazisi. Devletten kiralamışlar. Zeytin ağaçları gölgelik ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşıladı. Kalan tüm kampımızı da burada geçirdik. Bu kadar az karavan olunca komşuluk bir o kadar güzel oluyormuş onu anladım. Gelelim değerlendirmelerimize;

Artıları (+)
 • Uygun fiyat (Kişi başı 25TL)
 • Jeotermal kaynak denize boşaldığından ılık ve üşümeden yüzebileceğiniz tertemiz bir deniz.
 • İskele mevcut. Taşlık alanı bu şekilde aşıp doğrudan kumluktan denize girebiliyorsunuz.
 • Az karavan olduğu için komşuluk ilişkileri son derece güzel.
 • Bağlı olmak kaydıyla evcil hayvan kabul ediyorlar.
Eksileri (-)
 • Bol miktarda sivrisinek mevcut. Off sıkmadan akşamları dışarıda oturamıyorsunuz.
 • Denizin girişi taşlık ve ara sıra kestane mevcut.
 • Yola çok yakın olduğundan çok fazla yol sesi alıyor.
 • Bizim gittiğimiz ilk gece bir grup organizasyonuna denk gelmemizden ötürü tesis tuvaletleri pek temiz değildi ve aşırı gürültülü bir gruptu. Neyseki ertesi gün tesis sakinleşti ve tuvaletler olması gereken temizliğe geldiler.
 • Sıcak su problemi yaşadık. Gündüz vakti duşlarda sıcak su yoktu.
 • Kaset boşaltım üniteleri yok. Kaseti foseptik kapağını açıp boşaltıyorsunuz ve bu hiç hoş değil. Acil olarak çözüm bulmaları gerekiyor.
Bu kısa ancak bizim için çok eğlenceli gezi bu şekilde maalesef bitti gitti.
Bu gezimizden bir kaç resim;

Burhaniye Altın Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514027


Cunda Ada Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514028


Hortum Sonrası Bükülen Çelik Direkler
Ekli dosyayı görüntüle 514029


Edremit (Altınoluk) Barbaros Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514030Dönüşümüzden bir kare
Ekli dosyayı görüntüle 514031
 

Zeko Dayı

Ana Kamp
Mesajlar
70
Tepkime Puanı
29
Yaş
61
Yer
MANİSA
Gerçekten çok güzel bir anlatım ile yaşadığınız tatil anılarını bizlere iyi bir yol gösterici olacağını düşünüyorum eline diline sağlık. Bundan sonraki tatil anılarınızı bekliyor olacağım. Sevgi ile kalın.
 

İYİMühendis

Kamp II
Mesajlar
464
Tepkime Puanı
258
Yer
Mersin
11 gün önce yollar önümüzde, evimiz arkamızda diyip çoluk çocuk yola çıkmıştık ve maalesef bitti. Planımız 2 kamp yeri iken 3 kamp yeri ziyaret ettik. Gittiğimiz kamp yerleri;

- Burhaniye Altın Kamping
- Cunda Ada Kamping
- Edremit (Altınoluk) Barbaros Kamping

Bu tatilimizde nihayet 5 yıldız konseptinden 5 milyar yıldız konseptine geçiş yaptık. Ayvalık'ı vuran hortumun tentemizi ve renkli ışıklarımızı almasına rağmen her an çok keyifliydi. Özellikle çocuklar açısından katma değeri çok yüksek, kısa ama verimli bir gezi oldu.

Bir önceki gezimize göre bir miktar daha tecrübeli olduğumuzdan bir gece önce yani perşemde akşamı karavanın bulunduğu istanbul karavan köyüne gidip karavana kişisel eşyalarımızı yerleştirdik ve o gece kampta kaldık. Sabah kahvaltı sonrası karavanın yola çıkış saati 11:00'ı buldu. Rotamızı hem zaman kazanmak hem de merak edilen köprü ve otoyol bedelleri için Osmangazi köprüsü üzerinden çizdik. Bu defa bir öncekinde yapmış olduğumuz hatayı yapmayıp Sygic Truck navigasyonu ile gittik. Gerçekten karavan kullanıcılarının başka bir navigasyon kullanmalarına gerek yok. Hem pil sarfiyatı google maps'e göre daha iyi. Hem erken uyarıları, keskin viraj uyarıları gibi uyarıları çok yerinde. Gelelim gidiş yoluna.

Sancaktepe üzerinden ücretli otoyola girdik ve sağ şeritten 60~80km/h süratle son çıkış olan Bursa Kuzey çıkışına kadar devam ettik. Toplamda gidiş yönünde Ömerli'den giriş Bursa'dan çıkış otoyol + köprü ücreti yuvarlak olarak 300TL ödedik. Araç çekiciyle birlikte 3 dingil olduğundan otomatik olarak 3.sınıf olarak ücretlendiriliyor. Yol haliyle çok güzel. Sağdan sağdan rahatlıkla yol alabiliyorsunuz. Balıkesir-Edremit arasına yeni bir ücretli yol daha yapmış otoyol a.ş. oraya da 26TL gibi bir rakam ödedik. Ancak bu yol üzerinde dikkatimi çeken çok fazla rüzgar santrali olmasıydı. Dolayısıyla yan rüzgar oldukça fazla olduğundan 60km/h sürati geçmeden ilerlemek en güvenlisi.

Toplamda 1,5 saat dinlenme molaları da içinde olmak üzere 19:30 gibi Burhaniye Altın Kamp'a giriş yaptık. Bu hesaba göre saatte ortalama 57km/h hızla gelmişiz. Girişte güleryüzlü bir personel karşıladı bizi. Yer seçmemiz için içeriye davet etti. Tesise girdiğimizde palmiyeler, çam ağaçları ve çiçekler ve cırcır böceklerinin sesleri karşıladı bizi. Yerimizi beğenip giriş işlemlerimizi yaptık ve karavanımızı su terazisiyle dengeye alıp sabitledik. Sabit kural olarak çok ağaç olduğu için mangal, ateş ve hamak yasak. Bizim seçtiğimiz konum 2 yetişkin 2 çocuk ile 110TL idi. Tesiste aynı kişi sayısına göre 2019 yazı için 85TL'den 140TL'ye kadar konum mevcuttu. Tesis değerlendirmize gelirsek;

Artıları (+)
 • Muhteşem peyzaj
 • Tertemiz deniz. Özellikle geceleri çok durgun oluyor. Giriş çok az taşlık. Sonrası yumuşak kum.
 • 24 saat güvenlik
 • Aile olarak gidildiğinde hiç rahatsız olunmayacak ortam
 • Gün boyu cırcır böceği korosu
 • Temiz ortak alanlar (wc, banyo ve mutfak)
 • Sıcak su sıkıntısı yok. Bir banyoda sıcak su bittiyse diğer banyoda oluyor.
 • Güler yüzlü hizmet
 • Sık ağaçlar nedeni ile tente ihtiyacımız olmadı
 • Restoranında usta harika bir karışık pizza yapıyor mutlaka deneyin
 • Neredeyse sıfır sivrisinek
 • WC Kaset boşaltma alanı mevcut ve düzenli
Eksileri (-)
 • Bir süre sonra artı olarak belirttiğim cırcır böceği sesleri rahatsız edebilir.
 • Suyu serin hatta soğuk. Dalga olduğunda biraz ısınıyor. Durgunken çok soğuk.
 • Geceleri cırcır böcekleri yere inip tente matınızın üstünde dolaşmayı çok seviyorlar. Dikkat edin ezmeyin.
 • Sık ağaç nedeniyle uydu bulamıyorsunuz. TV için internet şart.
 • Gri su tank boşaltma mazgalı uzakta. Tesisten çıkıp 100-200 metre kadar yürümek gerekiyor.
 • Şezlong ve şemsiye kampçılara ücretli. 2019 yazı için Şezlong başı 15TL ücreti var. 2 şezlong bir şemsiye günlük 30TL. Bunu ücrete dahil bir opsiyon olarak sunabilirler.
Burhaniye Altın Kampta 4 gece konakladıktan sonra Cunda Ada Kamping'e geçiş amacıyla tesisten ayrıldık. Önce Ada Kampingi aradık ve 2 karavanlık yer olduğu bilgisini aldık. Yola çıktık ve yaklaşık 1,5 saat sonra tesise vardık. Yazı ile yazması kolay ancak arkanızda karavanla Cunda'dan sonraki yol çok dikkatli gidilmesi gereken bir yolmuş, tecrübe ettik. Daracık bir yol düşünün ya sağı ya solu uçurum. 2 araç aynalar sürtecek şekilde ancak geçebiliyor ve meşhur bir koy olduğu için işlek saatlerde çok araç geçiyor. Dolayısıyla yol biraz terletiyor. Önce adanın en tepesine dik bir rampadan çıkıyorsunuz sonra o tepeden iniyorsunuz ve tesise ulaşıyorsunuz. Tavsiyem sabah erken saatlerde bu yolu geçmiş olun ki en azından karşıdan gelen araçlara yer vermek için dur kalk yapmayın.

Cunda Ada Kamping'e vardığımızda bize gösterilen yer itibariyle ilk intibamız pek iyi değildi. Internet'te anlatılanlarla gördüğümüz pek uyuşmadı. Bize gösterilen bölge olan orta yere karavanımızı yerleştirdik. Tesisin neredeyse tamamı yerleşik ve yıllardan beri orada bulunan karavanlardan oluşmaktaydı. Denize sıfır bir tesis. Denizin girişi taşlık sonra kum haline dönüyor ancak iskele var ve iskeleden doğrudan kuma girebiliyorsunuz. Biraz açılınca bir dubalı platform yapmışlar. Denizin ortasında güneşlenip dinlendikten sonra geri dönmek çok keyifli. İlk günümüz tesisi tanımakla, Cunda'ya vakit ayırmakla ve Cunda'da keyif için yapılması gerekenleri yapmakla geçti. Cunda için rakı balık yapacaklara tavsiyem sahildeki vitrin balıkçıları yerine 1-2 arka sokaktaki balıkçıları deneyin. Pişman olmayacaksınız. Ayrıca iskeledeki taş kahvede kahve içmeden ve şarap seviyorsanız vino şarap evinde şarap içmeden ayrılmayın derim.

Cunda'da ikinci gecemizde çocukları uyutup eşimle sahilde keyif yaparken denizin ne kadar durgun olduğu ve uzaklardaki şimşeklerin nasıl güzel göründüğünü konuşuyorduk. Hatta ses ve ışık arasından mesafe hesaplıyorduk. Derken birden bire bir rüzgar çıktı. Ama tarifi yok. Yönü belli değil. Bir üstten, bir soldan, bir sağdan. Aklıma hemen tente geldi koşmaya başladık. Biz daha koşarken leblebi büyüklüğünde dolu yağmaya başlamıştı. Karavana ulaştığımızda ben tenteye elimi atamadan üstten gelen sert bir rüzgarla 3 çelik direk birden eğiliverdi. Tenteyi direklerden kurtardım hemen. Çıkartmak için raylara yürüdüğümde öyle bir rüzgar ve dolu bastırdı ki tente eşimle beni karavana sıkıştırdı. Öyle bir kuvvet ki; sanırsın 20 kişi üstüne tenteyi ittiriyor. Karavanla tente arasına sıkıştık kaldık. Hepi topu 10 dakikalık böyle bir baskının ardından rüzgar hafifleyip yağış yağmura döndü ve tenteyi raydan kurtarıp karavanın altına attım. Hadi bizim karavanımız vardı da çadırcılara gerçekten üzüldüm. Çoluk çocuk ziyan oldular. Çoğu orada mutfak eşyalarını dahi toparlamadan çadırlarını toplayıp ayrıldılar. Ertesi sabah öğrendik ki Ayvalık'a hortum gelmiş. Yaşadığımız macera onun yüzündenmiş.

Yan komşularımda Fiamma ve Thule tenteler vardı. Onlar bu fırtınayı gayet hasarsız atlatırken benim tentenin su koyvermesi bana yine masraf yollarını gösterdi. Alınacaklar listesine avrupa tente de bu şekilde girmiş oldu. Gelelim tesis değerlendirmesine;

Artıları (+)
 • Bulunduğu ada yani Cunda çok güzel bir yer. Sarımsaklı, Şeytan Sofrası, Cunda Adası görülmesi gereken yerler. Vaktiniz kalırsa Rahmi Koç müzesini de gezmenizi tavsiye ederim.
 • Denizi olması gereken sıcaklıkta. Ne çok soğuk ne çok sıcak.
 • Açığa yerleştirilmiş dubalı platform çok şık düşünülmüş.
 • Restorandan ekmek satın alınabiliyor.
 • Yerleşik karavanlarda çok muhlis insanlar var gibi görünüyordu. Uzunca sohbet etmeye fırsat bulamadık ancak izlenimim bu yönde.
 • WC kaset ve gri su boşaltım ünitesi çok iyi durumda olmasa da mevcut.
 • Ortak mangal alanı ile kimseyi rahatsız etmeden mangalınızı yapabiliyorsunuz.
Eksileri (-)
 • Fiyatı gereksiz derecede pahalı. 2019 yazı için kişi başı 75TL, çocuklar yüzde 50 indirimli. Ayrıca karavan için de ek olarka 30TL alıyorlar. Yani biz 4 kişilik aile olarak günlük 255TL ödedik. Peşin ödemede yüzde 10 indirim yapıyorlar.
 • Yakınlarda alışveriş yapılabilecek bir yer yok. Ada merkeze gitmeniz gerekmekte. Gitmeden önce ihtiyaçlarınızı karşılamanızı öneririm.
 • Yerleşik karavan çok fazla. Bizim gibi gezen karavanlar için çok az yerleri var. 4 ya da 5 tane orta yerde karavan yeri mevcut sadece, onların da yerleri pek iyi değil.
 • Vardığımızda güneş tam tepede olduğu için karavan iç sıcaklığı 45 dereceye varmıştı.
 • Tam ortada olduğumuzdan tente zorunlu bir ihtiyaç.
 • 4 amperlik sigorta yetersiz kalıyor. Su ısıtıcısı dahi çalıştığında atıyor. Neyse ki karavanı soğutabilmek için portatif klimamızı en düşük seviye de çalıştırabildik te karavan iç sıcaklığını 29 dereceye düşürebildik. Sigorta amperini arttırmak için bir opsiyon da yok.
 • Kaset boşaltım ünitesinde küçükte olsa bir hortum olsa iyi olurmuş.
 • Bol miktarda sivrisinek mevcut. Off sıkmadan akşamları dışarda oturmanız mümkün değil.
Yaşadığımız bu fırtına felaketinden sonra dışarıda kalan havlularımız sağa sola savrulmuş ve çamura bulanmış bir vaziyetteydi. Burada 1 gün daha kalmayı planlıyorduk ancak son vermek zorunda kaldık. Sabah toparlanmaya başladık ve Edremit Barbaros Kamping'e doğru yola çıktık. Dönüş yolundaki iniş rampası çok sert ve virajlı. Ben birinci viteste indim. Sizlere de bunu tavsiye ederim.

Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonunda Altınoluk'u 5-6km geçtikten sonra Barbaros Kamping'e ulaştık. Edremit yönünden gelenler için girişi çok zor bir kamp. Kamp'ın önündeki ışıklarda sağda bekleyip yan yoldakilere yeşil yandığında onlarla dönebilirsiniz ancak. Aksi halde dönüş mümkün değil.

Barbaros kamping daha 2 yıllık bir kamp işletmesi. Karavanlara ayrılan bölümde en fazla 6-7 karavan konaklayabilir. Henüz karavancılığı çok iyi tanımıyorlar. Daha ziyade çadır kampı olarak düşünebilirsiniz. Esasında asırlık zeytinlerin bulunduğu bir devlet arazisi. Devletten kiralamışlar. Zeytin ağaçları gölgelik ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşıladı. Kalan tüm kampımızı da burada geçirdik. Bu kadar az karavan olunca komşuluk bir o kadar güzel oluyormuş onu anladım. Gelelim değerlendirmelerimize;

Artıları (+)
 • Uygun fiyat (Kişi başı 25TL)
 • Jeotermal kaynak denize boşaldığından ılık ve üşümeden yüzebileceğiniz tertemiz bir deniz.
 • İskele mevcut. Taşlık alanı bu şekilde aşıp doğrudan kumluktan denize girebiliyorsunuz.
 • Az karavan olduğu için komşuluk ilişkileri son derece güzel.
 • Bağlı olmak kaydıyla evcil hayvan kabul ediyorlar.
Eksileri (-)
 • Bol miktarda sivrisinek mevcut. Off sıkmadan akşamları dışarıda oturamıyorsunuz.
 • Denizin girişi taşlık ve ara sıra kestane mevcut.
 • Yola çok yakın olduğundan çok fazla yol sesi alıyor.
 • Bizim gittiğimiz ilk gece bir grup organizasyonuna denk gelmemizden ötürü tesis tuvaletleri pek temiz değildi ve aşırı gürültülü bir gruptu. Neyseki ertesi gün tesis sakinleşti ve tuvaletler olması gereken temizliğe geldiler.
 • Sıcak su problemi yaşadık. Gündüz vakti duşlarda sıcak su yoktu.
 • Kaset boşaltım üniteleri yok. Kaseti foseptik kapağını açıp boşaltıyorsunuz ve bu hiç hoş değil. Acil olarak çözüm bulmaları gerekiyor.
Bu kısa ancak bizim için çok eğlenceli gezi bu şekilde maalesef bitti gitti.
Bu gezimizden bir kaç resim;

Burhaniye Altın Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514027


Cunda Ada Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514028


Hortum Sonrası Bükülen Çelik Direkler
Ekli dosyayı görüntüle 514029


Edremit (Altınoluk) Barbaros Kamp
Ekli dosyayı görüntüle 514030


Dönüşümüzden bir kare
Ekli dosyayı görüntüle 514031
Harika bir yazı tebrik ederim. Keşke herkes sizin gibi dikkatli bir şekilde yazabilrse,tripadvisor sitesine üyeyim orada otellerle ilgili değerlendirme yazılarım mevcut. 2016 dan beri orada yazıyorum. Beni geçmişsin üstadım.
Karavanda tatilin ne olduğunu hatırlattın. Sivrisinek,foseptik, dar ve engebeli yollar,cır cır böcekleri.
Allah biz karavancılara (karavan tatili yapanlara) yardım etsin. Ben 4m lik bir ürün düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak ailecek heyecanlıyız.
Selamlar devamını bekliyoruz Saygılar
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,209
Mesajlar
1,503,098
Kayıtlı Üye Sayımız
170,730
Kaydolan Son Üyemiz
Walking house

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst