Çökertme Koyu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,509

queensland

.The redness of the sky at dawn.
Mesajlar
2,018
Tepkime puanı
2
Yer
40° 52.0' 29° 07.0'
Çökertme Koyu

01.jpg


Yalnız türküsüyle değil doğasıyla da ünlü...

Mavi yolculuğa çıkanların ilk ya da son durağıdır Çökertme. Ama herkes denizin dantel gibi işlediği koylarını, kayalar arasına saklı Gökbel Köyünü, Kargılı ve Arap Bükü'nü değil de ünlü türküsüyle anar Çökertme'yi. Dikenleri yararak Sivrikümes tepesine çıkıp enfes panoramayı izlemek ya da Gökova'nın çatısına traktör-safari yapmak...

"Çökertme'den çıktım da Halilim, aman başım selamet Bitez de yalısına varmadan Halilim, aman koptu kıyamet..."
diye sürer gider Çökertme'nin ünlü türküsü. Karaova Yörükleri'nin güftesi hüzünlü bir aşk hikayesini konu alıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında bitez de köyün en güzel kızı Çakır Gülsüm ile yağız delikanlı, armut tüccarı Halil birbirlerini sevip nişanlanırlar. Ama köyün kaymakamı da sever Gülsüm'ü. Genç kıza sahip olmayı aklına koyunca haince pusu hazırlar ve Efe görünümlü Halil'i öldürtür. Gülsüm sonunda kaymakama varır ama içi yanarak... Bahtsız aşıkların türküsü yıllardır mavi yolculuğa çıkıp doğal liman Çökertme'ye uğrayan turistlerin dilinde. Milas'a bağlı Gökbel kıyısında yer alan Çökertme'nin nam salmış şöhreti sadece türküsünden kaynaklanmıyor. Denizden gelenleri hayrete düşüren coğrafi bir özelliğe hatta ayrıcalığa sahip Çökertme. Tekneyle yaklaşırken tepedeki Gökbel Köyü'nü göremiyorsunuz. Seneler önce korsanların denizden olası bir saldırısına karşı evler kayalar arasına yapılmış ama yeşilliklerin sardığı çiçeklerle bezeli evler, Gökova Körfezi'nin uçsuz bucaksız manzarasını seyredebiliyor.

04.jpg


Buyurun traktör safariye...
Köyden ayrılıp biraz da Gökova'nın çatısına çıkmalısınız. Zahmetli olmasına karşın çıkmaya değer güzellikteki kuş uçmaz kervan geçmez tepeden ıssız ve vahşi doğayı izlemenin ne denli büyüleyici ve etkileyici olduğunu yorucu geçen bir yolculuktan sonra anlıyorsunuz. Zirveye tırmanmak için bir çok tatil beldesinde rastlanmadık bir yönteme başvuruyorsunuz "Traktör-safari". Sivrikümes tepesine çıkmak için önce köyün kahvesine uğramalısınız. Burada konuşarak kiralayacağınız traktörle tozlu yolu, çamları ve dik yamaçları aşarak zirveye yakın belirli bir noktaya ulaşıyorsunuz. Daha sonra kısa süreli bir yürüyüş var. Çevreye Akdeniz'de sık görülen (Amadeus aftershave kullananların hatırlayacakları gibi) yoğun piren otu kokusu hakim. Girintili çıkıntılı koylar, masmavi bir deniz eşliğinde traktörden indikten 20 dakika sonra manzarasına doyamayacağınız tepede, Roma döneminden kalmış bazı antik kalıntılarla karşılaşıyorsunuz. Şimdi zirveden Gökova Körfezi'ne bir göz atın. Dantel gibi işlenmiş bir koy, yeşil tepelerle kucaklaşan berrak deniz, ufukta kaybolan tekneler nefes kesen bir panorama oluşturuyor. Fesleğen Bükü, Çökertme yerleşim alanı, Arpa Bükü, Kargılı Bükü ve liman içi teknelerinin gecelediği koyun vahşi manzarası ayaklarınızın altında artık. Datça Knidos'a doğru uzanan Reşadiye Yarımadası'nın bu emsalsiz güzelliği karşısında her şeyi unutup zamanın durduğu! hissine kapılabilirsiniz.

14.jpg


Halısı meşhur
Gökbel Köyü'nün geçim kaynağı turizm ve halıcılık. Hemen her evin bahçesinde kök boyayla boyanan "Ada Milas" halılarını görebilirsiniz. Köylüler kök boyayı da kendileri elde ediyor. Yünleri boyayıp halı dokuyanlar, gerçek kök boya ve bunlardan yapılmış halı almak isteyenler "buyursun köye gelsin" diyorlar. Ege'nin tipik bitkisi piren, kayısı ve şeftali yaprağından sarı rengi, ceviz yaprağından kahverengi, palamuttan samani kahve, naneden koyu yeşil, çamurda bir hafta yatan yünlerden de siyah renk elde ediliyor. Tera, karanfil, kedi izi, kösele, çentik motifli halıların çerçevelerine su yatağı deniyor. Mihraplı, mihrapsız, ladik gibi çeşitleri 6m2 bir Milas halıyı ekonomik bir fiyata satın alıyor veya istediğiniz ebat, renk ve desende sipariş verebiliyorsunuz. Aynı halıların İstanbul halı piyasasında iki misli fiyatla satıldığını zaten biliyorsunuz./color]

06.jpg


Nasıl Gidilir?
Bodrum'dan mavi yolculuk turuna çıkan teknelerin ya ilk ya da son uğradıkları durak olan Çökertme Koyu, yakın zaman kadar sadece denizden gelen ziyaretçileri ağırlarken son yıllarda kara yoluyla gelenlerde de önemli sayıda artış gözleniyor. Milas'tan Kemerköy'e sefer yapan minibüsler var. Kemerköy Çökertme arasında ise 9 km.lik bir yol bulunuyor. Gökova sahilinden veya Mazı Gökbel köyünden gelenlerle yat yolcularına Sivrikümes tepesine çıkmak için traktör kiralayan köylülerle temasa geçebilirsiniz. Safariye çıkacaklar yanlarında lastik ayakkabı, şapka veya bandana, diken ve piren otlarının bacakları çizmemesi için uzunca pantolon ve içme suyu almaları (fotoğraf makinası) yararlı olabilir.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,619
Mesajlar
1,495,124
Kayıtlı Üye Sayımız
170,012
Kaydolan Son Üyemiz
ogunkunt

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst