Dağ Kültürü Derneği Kuruldu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zeytin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,439

zeytin

Ana Kamp
Mesajlar
53
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.pinaryavuz.com
[attachment=1]


Dağ Kültür Derneği (DKD) temel olarak ülkemizde dağ ve doğa kültürünün oluşturulması, bu alanda yapılan çalışmaların desteklenmesi ve geliştirilmesi, dağ ve doğa kültürü ile çevre bilincinin toplum içinde yaygınlaştırılmasını amaçlayarak kültürel ve sanatsal temelde tüm doğa severlerin ortak paydası olmayı hedefliyor.

Çalışma alanındaki kültür ve sanat üretimine destek vererek ülke çapında bir paylaşım ortamı yaratmayı hedefleyen DKD, kültür hayatımızda önemli bir boşluğu dolduracak.

Derneğin çalışma konuları şunlar olacak;
• Ülkemizdeki dağlık alanların öneminin kavranması için gerekli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaparak “dağ ve doğa” kültürümüzün zenginleşmesine katkıda bulunmak,
• Dağ ve doğa ile ilgili birey ve kurumların birbirleriyle deneyim, fikir ve bakış açılarını paylaşmalarını sağlayarak toplumsal “dağ ve doğa” bilincini yükseltmek,
• Genç nüfusumuzun dünyada yapılmış “dağ ve doğa” filmi örneklerini izlemelerini sağlayarak dağcılık, dağ kültürü ve çevre bilincini geliştirmek,
• Dünya dağ ve doğa filmi örneklerini görebilmek, “dağ ve doğa” filmleri arşivi oluşturarak toplumsal hafızanın oluşmasına katkıda bulunmak,
• Ülkemizin benzersiz coğrafyası, doğal güzellikleri ve onu çevreleyen kültürümüzü dünyaya tanıtımını sağlamak,
• Dağ ve doğa filmciliğine ilgi çekerek bu alandaki gelişmelere katkıda bulunmak,
• Her türlü doğa sporu ile ilgili film ve fotoğraf çekimini, kitap yazımını ve arşiv oluşumuna karşı ilgiyi artırmak.

Derneğimiz bu konularda çalışmak üzere aşağıdaki etkinlikleri düzenleyecek;
• Ulusal ve uluslararası film festivalleri
• Film yapımı ve atölye çalışmaları
• Kitap, dergi, gazete ve her türlü bilgilendirmenin yanında, bu materyallerin yayını basımı, dağıtımı ve satışı
• Fotoğraf sergileri ve atölye çalışmaları
• “Doğa Kütüphanesi”
• Ulusal ve uluslararası film ve fotoğraf yarışmaları
• Yurtdışı organizasyonlar ile ortak çalışmalar
• Her türlü bilgilendirici etkinlik ve toplantılar
• Çalışma konuları dahilinde uluslararası örgütlerle ortak çalışmalar

Eylül 2009’da kuruluş işlemlerini tamamlayan DKD’nin ilk etkinliği Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında Autrans Dağ ve Macera Filmleri Festivali’ne katılım oldu. Festival kapsamında Türkiye’den filmler gösterildi, fotoğraf sergisi ve “Türkiye Dağları söyleşisi” gerçekleştirildi. 5000 adet Türkiye doğa sporları broşürü festival izleyicilerine ücretsiz dağıtıldı.

Dernek, Fransa seyahatinde ayrıca merkezi İtalya’da bulunan IMFA (International Mountain Film Alliance)’a üyelik prosedürleri hakkında bilgi aldı ve Türkiye Dağ Filmleri Festivalini tanıtan bir sunum gerçekleştirerek üyelik başvurusunda bulundu. Dünyada dağ, doğa ve macera kültürü ve filmciliğini geliştirmek üzere ortak çalışmalar yapmak üzere kurulmuş bir STK olan IMFA’ya bugün itibarı ile 15 ülkeden 18 festival üye bulunuyor.

4 yıldan beri DAG (Doğa Aktivite Grubu) üyelerinin emeği ile düzenlenen Türkiye Dağ Filmleri Festivali de bu yıldan itibaren DKD bünyesinde gerçekleştirilecek.
Emek-yoğun bir organizasyon olan DKD, tüm yurttan gönüllülerini bekliyor. Herhangi bir konuda çalışmalarımıza gönüllü destek vermek isterseniz, aramızda yeriniz hazır. Şehrinizde/bölgenizde DKD çalışmalarını tanıtabilir veya ortak çalışmalar yapmak üzere bizimle temas kurabilirsiniz. Sorularınız için [email protected] adresine e-posta atabilir, www.dkd.org.tr adresini inceleyebilir veya genel duyuru listemize üye olabilirsiniz. http://groups.google.com.tr/group/DagKulturuDernegi

DAĞ KÜLTÜRÜ DERNEĞİ

DKDLogo1.jpg
 

Etiketler

mete

Zirve
Mesajlar
1,851
Tepkime Puanı
3
Ynt: Dağ Kültürü Derneği Kuruldu

Hayırlı olsun. Böyle güzel bir amaç için bir araya gelen emek sarf eden bu konuda emeği geçen bütün arkadaşları kutluyorum.
 


zeytin

Ana Kamp
Mesajlar
53
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.pinaryavuz.com
Ynt: Dağ Kültürü Derneği Kuruldu

Herkese teşekkürler :smiley:
Facebook grubumuzdan da gelişmeleri takip edebilirsiniz.

http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=240542899264&ref=nf
 
YOL

SEDAT AÇIL
Mesajlar
10,360
Tepkime Puanı
479
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Ynt: Dağ Kültürü Derneği Kuruldu

Ne mutlu ki memlekette herşey kötü gitmiyor, emek harcayıp iyi birşeyler yapan sayısız güzel insan var. Herkesin ellerine sağlık, başarılarınızın devamını dilerim Pınar...
 

zeytin

Ana Kamp
Mesajlar
53
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.pinaryavuz.com
Ynt: Dağ Kültürü Derneği Kuruldu

Dağ Kültürü Derneği Ekibi, 8 Ocak 2010 Cuma Günü Fransız Kültür’de Olacak…

DAVETLİMİZSİNİZ…

Ülkemizin doğa kültürü arenasına yeni bir soluk getirmek üzere kurulan “Dağ Kültürü Derneği” tüm doğa severleri 8 Ocak 2009 Cuma akşamı saat 19:00’da Taksim Fransız Kültür Merkezi’ne davet ediyor.

Randevu: 8 Ocak 2009, Cuma Saat : 19:00-21:00

Yer : Fransız Kültür Merkezi, Sinema Salonu, Taksim

SİZLERİ DE BEKLİYORUZ…

DAĞ KÜLTÜRÜ DERNEĞİ


facebook event'ımız;
http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/event.php?eid=237683238009&ref=nf

DFF1.jpg
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,666
Mesajlar
1,508,239
Kayıtlı Üye Sayımız
171,176
Kaydolan Son Üyemiz
altug_aytimur

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst