Emniyet Halatının Doğru Kullanımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,202

12:01

Kamp I
Mesajlar
198
Tepkime Puanı
245
Yer
Bursa
Emniyet halatları piyasada iki farklı şekilde bulunuyormuş:

Clip-carabiner.low-res.jpg


Birleşik Krallık'ta 2018'den sonra yeni üretilen çekme karavanlarda resimde sağda bulunan karabina (carabiner) şeklinde olanlar kullanılmaya başlanmış. Sanırım Avrupa'da bu zorunluluk yok. Çünkü hem benim Slovenya menşeli 2021 model karavanımda hem de başka Alman marka 2021 model karavanlarda resimde solda bulunan karabina olmayan, yani yaylı klips (spring clip) şeklinde olanları gördüm.

➡️ Ben dahil pek çok kişinin bu yaylı klips şeklinde olan emniyet halatlarını yanlış kullandığını üzülerek belirtiyorum. Bu yaylı klipsler direkt olarak çeki demirine monte edilmeleri için tasarlanmamış. Bu şekilde bir montajda muhtemelen halat görevini yapmadan önce klips açılacak ve sonrası hayal gücünüze kalmış.

➡️ Yanlış kullanım:

Yayli-klips-yanlis-kullanim.png
➡️ Bu tür yaylı klipsler mutlaka şu şekilde kullanılmalı:

Breakaway-cable-attached-to-bolted-tow-bar-with-no-mounting-point.jpg➡️ Diğer karabina şeklinde olan model ise ister direkt olarak isterse düğüm yapılarak her iki şekilde de kullanılabilir.

➡️ Diğer konu emniyet halatının bağlandığı nokta:

Halat, çeki demirindeki elektrik konnektörünün bulunduğu saca bağlanmamalı çünkü bu sac emaneten bağlı çeki demirine.

Tabii çok mecbur kalmadıkça çeki topuzuna da bağlanmamalı. Çünkü kaplin topuzdan ayrılırsa muhtemelen emniyet halatı da arkasından çıkabilir.

Emniyet halatını bağlamak için en iyi yer çeki topuzunun bağlı olduğu kalın demir şase. Bazı modellerde bu şasenin üzerinde halatın geçebileceği boşluklar var. Eğer yoksa en yakın yerden şaseye düğüm atılmalı. Ancak bu şekilde düğüm atınca da halat çok gergin olmamalı. Aksi takdirde araç dönüş yaparken halat gerilip frenleri sıkabilir.

Konu ile ilgili detaylı videoyu buradan izleyebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,574
Mesajlar
1,506,948
Kayıtlı Üye Sayımız
171,041
Kaydolan Son Üyemiz
malatyaarackiralama

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst