Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,402

4WD

Kamp II
Mesajlar
477
Tepkime puanı
8
Yer
Irak\Kerkük
Web
www.4x4typ.ru
Hadrianapolis, Eskipazar ilçesinde bulunan henüz yeryüzüne çıkarılmamış bir antik kenttir. Antik kent Roma döneminde 4. yüzyılda kurulmuştur. Ankara-Karabük yolu üzerinde Eskipazar ilçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyü'nde olup, asfalt yol ile ulaşım sağlanmaktadır.Antik şehirde çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahsenleri vardır. Kazı çalışmaları sırasında zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş bir kilise çıkartılmıştır.


157395.jpg
Döneminde oldukça gelişmiş bir şehir olduğu, sit alanı içinde bulunan mermer sütun ve sütun başlıklarından, heykellerden ve yapıların mimarı özelliklerinden anlaşılmaktadır. Yeri bilinmeyen fakat tarih kitaplarında şehir adına paranın basılan bir darphane olduğundan bahsedilmektedir. Sit alanı içinde çok sayıda sikke bulunmuştur. Yağmur yağdığında yağmur ve sel sularının sikkeleri ortaya çıkardığı ve sit alanı içinden geçen çaya bu sikkelerin taşınarak yok olduğu bölge sakinleri tarafından ifade edilmektedir.Handrianapolis bir ilk çağ kentçiğidir. Helenistik Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde kent yaşamını sürdürmüştür. En önemli dönemi Bizans çağıdır. 8. YY'da Bizans İmparatorluğu amcasına İzatifen Bitinyadan Ereğli(Helaklia Pontik bölünüp eyalet yapma) Eyalete bağlı 6 kentten birisi olmuştur. Eyalet Döneminde Handrianapolis Piskoposluk(ilahiyet) merkezi olmuştur. Kültür Bakanlığının yaptığı kazı bu dönemde yapılan kilisede devam etmektedir. Zemin çağının zengin mozaik ve fresko örneklerine rastlanmaktadır. Fresko: Yaş zemin üzerine yapılan resim mozaik. Küçük parçaların bir araya getirilmesinden meydana gelir 2000 yıllık kalıntılar hızla çıkarılmaya devam edilmektedir.


eskipazar_01.jpg
00222574.jpg00097079.jpg
Hadrianapolis.jpg


Eskipazar hakkında daha fazla bilgi almak için Eskipazar'ın yerel forum sitesi www.eskipazarim.net sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eskipazarlılardan ayrıntılı yardım ve bilgi alabilirsiniz.
 

Etiketler

4WD

Kamp II
Mesajlar
477
Tepkime puanı
8
Yer
Irak\Kerkük
Web
www.4x4typ.ru
Ynt: Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti

Birgün yolunuz Safranboluya düşerse Karabük şehir merkezine gelmeden önce Eskipazar'a da gidip bu eşsiz tarihi güzellikleri görmenizi tavsiye ederim
adszum1.jpg

adsz1ql2.jpg

Hadrianapolis Antik Kentinde yapılan kazılar sonucu kentin tabanında rastlanılan mozaiklerin figürleri doğal taşlardan oluşturulan tabloda yaşatılıyor.
Karabük, Paphlagonia Hadrianoupolis Antik Kentinde kazı ekibinin yaptığı çalışmalarda, M.Ö. 5.Yüzyıla ait olduğu belirlenen Helenistik, Roma ve Erken Bizans dönemine ait yapılardaki taban mozaiklerindeki mitolojinin kahramanlarını ve antik dönemin önemli süreçlerini anlatan mozaik figürler, bire bir işlenmiş doğal taşlarla yapılan tablolarla tanıtılıyor.
İlçe Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Gülcan Günay, ilçenin tarihini doğadan topladığı ve tamamen doğal taş rengiyle mozaikleri tablolarla, Türkiye'ye tanıtacak. Günay, "Eskipazar Hadrianapolis antik kentini tanıtmak için bir çalışma başlattık. Mozaik taşlarından yaptığımız bu tablodan şuan bir tane yaptık. Ancak açacağımız bir atölye ile kentin tarihi yapılarını mozaik taşlarla tabloya yansıtarak, Türkiye ve dünyaya Eskipazar'ı tanıtmayı hedefliyoruz" dedi.
İlçe Kaymakamı Esengül Korkmaz, Hadrianoupolis antik kentinde kazı ekibinin yaptığı çalışmalarda, Helenistik, Roma ve Erken Bizans dönemine ait bir çok önemli bulguya rastlandı. Hadrianoupolis kentinin tabanında rastlanılan mozaiklerin figürlerini fotoğraf çerçevesi yerine orijinal mozaik tabloları ile fuar ve sergilerde tanıtmak istediklerini söyledi.
Anadolu'daki arkeolojik kazılarda ilk defa "Geon, Pphison, Tigris ve Euphrates" sözcüklerine rastlandığını, bunların Hıristiyanlık inancına göre antik çağda cennette olduğuna inanılan 4 büyük nehrin isimleri olduğunun belirlendiğini anlatan Korkmaz, "Mozaiklerin önemli olması ve Anadolu'da benzerinin bulunmaması nedeniyle, ilçemizi dünyaya ve Türkiye'ye tanıtmak için çalışmalarımız devam ediyor. İlk etapta Halk Eğitim Merkezindeki hocamız ile gün ışığına çıkan figürleri mozaik taşlarla tablolara yansıtacağız" diye konuştu.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,623
Mesajlar
1,495,188
Kayıtlı Üye Sayımız
170,019
Kaydolan Son Üyemiz
Yasin4747

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst