Fransa

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 18
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,624

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Avrupa´da en çok gezdiğimiz ülke Fransa. Almanya´da yaşamamıza rağmen daha fazla Fransa´da tatil yaparız. Tabiatıyla, kültürüyle ve insanıyla çok sevdiğmiz bir ülke.
Avrupa´da en fazla kamping ve en fazla karavanpark olan ülke Fransa´dır. Bu konularda hemen bütün yenilikler Fransa´da başlar.

Fransa´da yaz tatili temuz-ağustos aylarıdır (2014 yılında, 6 temmuz-31 ağustos). Bu aylarda özellikle Akdeniz sahilinde kampinglerde ve karavanparklarda yer bulmak zorlaşır. Bu durumda yer bulmak için biraz sahilden uzaklaşmak gerekebilir. Temmuz ve ağustos aylarında ülkenin iç kısımlarında ve Atlantik kıyılarında yer bulmak büyük bir sorun olmaz. Atlantik kıyılarının Türkiye´den gelen karavancılar için çok cazip olacağını düşünüyorum. Hergün 2 defa, bazı yerlerde kilometrelerce gidip gelen (Gelgit) deniz ve kıyı manzaralarıyla Türkiye´de karşılaşmayız.

Fransa´ya giderken yanımızda Michelin atlas ve Fransa´daki karavanparkları gösteren " Aires de Services Camping-Cars" rehberi bulunur. Bu rehberde bir çok karavanparkın resmi ve karavanpark hakkında kısa açıklamar var. Bu açıklamaları anlamak için biraz Fransızca yeter. Fransa´ya geldiğinizde ilk şehirde veya alışveriş merkezinde değişik atlas ve rehberlerden istediğinizi seçersiniz. Internette Fransa´daki karavanparklarla ilgili çok sayıda liste var. Bu listelerde çok sayıda karavanpark var. Fakat listelerin kullanışı hiç kolay değil. Italya için Mesut´un (EvliyaCelebi2) verdiği Campercontackt listesini Fransa içinde kullanabiliriz.
http://www.campercontact.de/campersite/country/id/fr

Isterseniz Google´ye " Aire de Camping-Car en France" yazarak çıkan listeleri bir gözden geçirin.

Michelin atlas ve karavanpark rehberi:

Michelin.jpg


Aires de services camping-cars.jpg
 

Etiketler

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Zaman buldukça Fransa´da kaldığımız kamping ve karavanparklardan çok beğendiklerimizi tanıtmak istiyorum. Geçen yıl iki gün kaldığımız Charmes şehrindeki karavanpark bunlardan bir tanesi. Charmes küçük şirin bir şehir. Strasbourg´a 150 km uzaklıkta. Bir kanalın kenarındaki Karavanparkta gezen ve yüzen evler karşı karşıya dururlar.
Karavanparklarda atmosfer kampinglerden biraz farklı. Karavan çoğaldıkça aralardaki boşluklar doluyor. Yandaki komşularla sohbet edebilme olanakları oluyor. Aşağıdaki linkte detaylı bilgiler ve resimler var ama benim resimler bana daha güzel geliyorlar.
http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/1368

Forumdaki karavancılardan Fransa`yı gezen veya Fransa´da yaşayanlar da beğendikleri karavanparkları, kampingleri burada tanıtır, deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşırlarsa bu başlıktaki bilgiler daha zenginleşir.

karavanpark1.JPG


karavanpark2.JPG


SAM_6579.JPG


SAM_6588.JPG
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

St. Valery en Caux

Atlantik kıyısında güzel manzaralı bir Karavanpark ve görülmeye değer bir şehir. Akşam saatlerinde karavanparka giden yollar bile motokaravanla dolmuştu.
Karavanpark linkinde bütün bilgiler olduğu için fazla detaya girmiyorum. Karavanpark linkini açınca sayfanın yukarısında gördüğümüz şu satırın,
"Startseite >>Frankreich> Haute Normandie [27-76 > Parking bij vuurtoren"
ortasındaki "Haute Normandie [27-76 " yazan yere tıklayınca şehirin bulunduğu harita önümüze çıkıyor. Bize sadece haritada şehirin ismini aramak kalıyor.

http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/1159

HPIM6515.JPG


HPIM6527.JPG


HPIM6532-001.JPG


Karavanpark.jpg
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Honfleur

Honfleur Le Havre şehrinin bulunduğu koyun karşısında güzel bir şehir. Karavanparkın kapasitesi 240 karavan. Biz orada olduğumuz gece sanıyorum bunun iki katı sayıda karavan vardı. Bu kadar karavanı bir arada ilk defa orada gördüm. Şehir merkezi yürüyüş mesafesinde (800m). 10 € ücret Fransa´da bu bölgedeki karavanparklar için biraz yüksek. Ama elektrik, atık su boşaltmak ve temiz su ücretsiz.

Campercontact linkini açınca yukardaki
> Basse Normandie O [14-61] >
yazan yere tıklayarak şehirin olduğu haritayı görebiliriz.

http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/1151

207.JPG


HPIM6671.JPG
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,176
Ynt: Fransa

Olmaz deme, olmaz olmaz !

Paris'in içine girecek kadar çılgın olduğunuzu kabul edelim (tabii Türkler hariç ;) ) hiç park etmeyi denediniz mi? Park fiatlarından bahsetmiyorum bile. Diyelim 50 € kampinge de vermek istemiyor, geçerken günlük park edip (belkide gecelemeyi ?) düsünüyorsanız, aşağıdaki adrese tıklayın.
Parasız ama bilen fansızı bol. :-\ Beklemek gerekebilir.

Ne Campercontakt nede Camping Car'da bile kolay kolay bulamayacağınız bu tiyo da benden.
Gecelemesi icin tecrübem yok ama geceleyenler olduğunu gördüm.

RER A istasyonu "Vincennes" 1 km mesafede. Oradan
Chalet de halles (Centre Pompidou) istasyonuna ise 12 dakika !

http://goo.gl/TOJVF9

[attachimg=1]

Üstelik devamı da var.

İkinci tiyo....

Pariste cebinizi hafifletmeyen ama memnun kalacağınız bir "Restaurant" arıyorsunuz.

http://www.auxcharpentiers.fr/en/

Öglen menüsü 20,35 €. Paris'in bu bölgesi için (Saint Germain) sansasyon. Üstelik lezzetli ama burada da zamanı iyi ayarlamak lazım !

Parisdeki arkadaşlara tavsiye ettik, onlarda her gelen misafirlerini buraya götürüyorlarmış.
(Kimse pohpohlamazsa, iş başa düşüyor da) :D

ParisPark.png
 Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Fransa´ya ilk gidenlere bir ikaz!

Menü´deki yemekleri ve esas yemeğin hangisi olduğunu önceden iyi bilmek çok önemli. Menüdeki bazı yiyecekler bazen önceden masaya konuluyor. Herkes istediği kadar alıyor. Menüdeki esas yemeğin hangisi olduğunu iyi bilmezsek, o gelinceye kadar doyabiliriz. Bu benim iki defa başıma geldi ;D.
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Paris´i gezenlere güzel bir rota olarak Sen nehri kıyılarını tavsiye ederim. Bu rotada, Paris´ten 75 km uzaktaki, meşhur Ressam Claude Monet´in evini ve bahçesini mutlaka görmek lazım.


HPIM6572.JPG


HPIM6569.JPG


HPIM6583.JPG
 

Ekli dosyalar

 • HPIM6558.JPG
  HPIM6558.JPG
  219.3 KB · Görüntüleme: 117

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Rouen şehrinden Atlantik istikametine giderken yolun Sen nehri kıyılarına yakın olduğu tarafları seçmekte fayda var. Rouen - Atlantik arası 35 kilometre, ama nehirin burada uzunluğu 70 kilometre. Rouen şehrine kadar deniz gemileri de geldikleri için bu bölümde köprü sayısı az ama feribotlar var. Biz feribotla karşıya geçerken para istenmedi. Bu sadece bizi karşıya geçiren feribotta mı böyle bilmiyorum. Avrupa´da nehirler üzerindeki feribotlar ama pahalı değil.
Rouen´den sonra Sen kıyıları elma, armut bahçeleri ile dolu. Bulunduğumuz bölgenin ismi Normandie/Normandiya, Normandiya´nın elma ve armuttan yapılan Calvados ve Cidre gibi alkollü içeceklerinin yanısıra Camembert peyniride meşhur.
Aşağıdaki linkte gördüğümüz Kamping le Conihout bir elma bahçesinin içerisinde ve Sen nehrinin kenarında. Her haliyle basit ama çok güzel manazaralı bir kamping. Geceleme için biz 13 € ödedik.
http://goo.gl/NZEyIi

Buraya uzak olmayan ama nehirin karşı tarafında olan Karavanpark La Mailleraye´de gecelemek için güzel bir yer. Burada geceleme ücreti 5€.
http://goo.gl/OrQSTT
http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/3448


Sen nehrinin Atlantik Okyanusuna kavuştuğu yerdeki karavanparkı (Honfleur) daha önce tanıttım. Bu linkte karavanparkın yukardan güzel bir görünüşü var.
http://goo.gl/ThfHOo
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Atlantik kıyılarında beğendiğimiz bir diğer karavanpark Granville şehrinde.
Koordiantları: 48.83507, -1.60999
Geceleme ücreti 6 €. Elektrik ve temiz su için ayrıca ödemek gerekiyor.

Biz gittiğimizde burada sadece 24 saat kalınabiliyordu ama biz iki gece kaldık. Fransızlar öyle katı kuralcı değil. Ilk gece kaldığımız yerden önümüzdeki liman iyi görünmüyordu. Ikinci gün sabah, limanın iyi göründüğü bölümde bir yer boşalınca karavanı oraya çektik ve bir gece daha kaldık. Linkteki resimlere bakınca bize hak verirsiniz sanıyorum.
http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/1150

Normandiya kıyıları ikinci dünya savaşını hatırlatan sığınaklarla dolu.


HPIM6952.JPG
 

Ekli dosyalar

 • HPIM6945-001.JPG
  HPIM6945-001.JPG
  91.2 KB · Görüntüleme: 75

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Aşağıdaki iki karavanpark ve bir kamping Atlantik sahillerinde. Bu üç konaklama yerinin önünden geçtik ama gecelemedik. Buraları, Campercontact karavanpark sitesindeki yorumları çok iyi ayrıca deniz kenarında olduklarından ve karavan kapasiteleri de yüksek olduğu için tanıtmaya karar verdim. Fransa´nın iç kısımlarında, otoban dışı yollarda, bir gece kalmak için biz genellikle kampingleri tercih ediyoruz. Fransa´da büyük küçük hemen her belediyenin bir kampingi var (Camping Municipale) ve fiyatları çok uygun. Karanlık olmadan kampingi bulur, yerleşir ve şehri gezeriz. Özellikle ara sokaklar bizim çok hoşumuza gider.

Son Fransa gezilerimiz Fransa´nın Atlantik kıyılarına, Sen ve Loire nehri kıyılarında olduğu için, tanıttığım yerlerde çoğunlukla bu bölgelerden olacak. Fransa´nın güneyinde, Akdeniz sahillerindeki karavanpark ve kampingleri buraları son zamanda gezen ve bilgileri aktuel olanlar tanıtırlarsa çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bu paylaşımları hazırlarken Google Maps´ı sıkca kullanıyorum. Bu sayede hem kuş bakışı görüntüleri, hem de o çevrenin resimlerini görmek mümkün. Eskiden Google Earth´i çok sık kullanırdım. Artık hemen hiç kullanmaz oldum. Google Maps sayfasını açtıktan sonra koordinatlarını bilmek isteğiniz bir yere farenin sağ tarafıyla tıklayın. Açılan yerdeki "bu nedir veya burası nedir" yazan yere tıklarsak, o yerin koordinatlarını görebiliriz. Bir diğer olanak, Campercontact sitesinden koordinatları kopyalayıp (C harfi hariç), Google Maps sayfasının sol üst tarafındaki boş satıra yapıştırabiliriz. Sonra da arama yerine tıklarsak, Campercontact sitesinde koordinatlarını kopyaladığımız karavanparkın haritadaki yerini buluruz. Satelit yazan yerede tıklarsak kuş bakışı görüntüsü ve resimler ortaya çıkar. Inşallah hepinizin bildiklerini tekrarlamadım.

Aşağıdaki kamping Belçika sınırına yakın olan
Gravelines [Petit Fort Philippe] şehrinde. Karavan ve iki kişi sezon dışında günde 11 € ödüyor.
(Balık tutmayı sevenler burayı not etsinler)
http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/5352
http://goo.gl/KV9mJO


Bu karavanpark Calais şehrinde.
Geceleme ücreti 7 €.
http://www.campercontact.de/campersite/detail/id/3009
http://goo.gl/m56pi8
Isterseniz buradan Ingiltere´ye günübirliğine bir kaçamak yapabilirsiniz. Feribotla, 1,5-2 saatte Ingilteredesiniz.
http://goo.gl/LuK8V1Boulogne sur Mer.
Galatasaraylılar bu şehirde doğup büyüyen bir futbolcuyu hatırlayacaklardır. Şimdi FC Bayern München de top koşturan Frank Ribery.
Geceleme ücreti 5,25 € + 3 € karavan ünitesi için.
http://www.campercontact.de//campersite/detail/id/12572
http://goo.gl/ZhoC1F
 drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Fransa

Zentöz-Ümit beyin Cantunç 2013 avrupa gezimiz adlı topiğinde bahsettiği kamp alanlarının alıntısıdır:
"Ben sizin güzergah için değil ama bu yaz gezecekler için biraz bilgi vermeye devam etmek istiyorum. Umarım önümüzdeki yıllar için sizinde işinize yarar.

Fransa'nın güneyine gidecekler için konaklayacakları ve denize girebilecekleri güzel bir nokta da Saintes Marie de la Mer http://www.saintesmaries.com/fr/ . İspanyol esintilerinin çok hissedildiği bü güzel kasaba atları ile meşhur. At kiralayan bir çok merkez var ve ister bir rehber eşliğinde isterseniz de tek başınıza kilometrelerce uzunluğundaki sahilde ve milli parkta gezebiliyorsunuz. Geceleri canlı müzik yapan çok yer var. Sahili bir Ege değil ama keyifli. Biraz şiddetli rüzgarlara dikkat etmek gerekiyor. Çıplaklar plajı girişinde ise uyarı levhası mevcut. hatirlatmak isterim Naturizm dedikleri akım Fransa'da çok yaygındır. Mesela Agde denen kasaba tamamen naturistler için ayrılmıştır. Şok olmayın diye yazıyorum :smiley: Neyse konumuza geri dönersek. saintes marie de la mer çok şirin ve güzel bir kasaba. Büyük bir kamping alanı mevcut ama onun dışında kamp dışı kalabilirsiniz. Sonuçta bıurası bir milli park. Biz kampingin hemen önündeki park alanında kaldık. kordinatları 43.453959, 4.437832‎ veya +43° 27' 14.25", +4° 26' 16.20" Ufak bir ücreti olmasına rağmen bizden para almadılar.


Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95957.30#ixzz2zEpZErG3
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Haşmet bey çok iyi yaptınız. Böyle değerli bilgiler bir yerde toplanırsa bilgi arayanlar için bulması çok kolay olur.

Bu bilgiye bende bir ilave de bulunayım.
Binlece Sinti ve Roma Avrupa´nın her tarafından her yılın 24 mayısında Saintes-Maries-de-la-Mer şehrine hacca gelirler ve merasimleri bir kaç gün sürer.
 

drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Fransa

Hüseyin bey aslında sn.cantunç'un 2013 Avrupa gezisi baştan sona kamp alanları bilgileri içeriyor. Bu konuda gerçekten güzel bir gezi yazısı hazırlamış, vakit buldukça ilgili ülkelerin kamp alanlarına bu bilgileri aktarmak çok yararlı olacaktır. :smiley:
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Haşmet Bey, gezi anılarında konaklama konusunda da çok faydalı bilgiler var. Anılardaki konaklama yerlerinden en güzelleri seçilerek ülke isimlerine göre aynı başlıkta toplanması çok faydalı olacak. Tavsiye ettiğim konaklama yerlerini ülke isimleri başlığında yazmamın temelinde de bu düşünce yatıyor. Isteyen gezgin arkadaşlar, tavsiye edebilecekleri yurt dışı konaklama yerlerini ülke başlıkları altında paylaşabilirler. Böylece gezmeyi planladığımız ülkelerdeki güzel ve seçkin konaklama yerlerini kolaylıkla bulmak mümkün olacak.
Değindiğiniz konu önemli. Çözüm şekli için uzun zamandır düşünüyorum. Bu nedenle de paylaşımınıza hemen cevap veremedim.
 

drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Fransa

Hüseyin bey bir de bu konuya Cantunç beyin nasıl baktığı önemli, ne de olsa kendi gezi yazısında paylaştığı bilgileri alıntılamak konusunda rahatsız olabilir mi? :smiley:
 Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,858
Tepkime puanı
3,968
Yer
Almanya
Ynt: Fransa

Haşmet Bey iyi hafta sonları,

Sn. Cantunc´un anılarındaki bilgilerle konuya girdik ama aradığımız çözüm bütün gezi anıları için geçerli olacak. Bence en iyi yöntem gezi notlarını paylaşanın bu işlemi yapması. Çünkü, bir kamp yeri hakkında en detaylı bilgiyi orada konaklayan verebilir. Tabiki bütün bunlar isteğe bağlı. Eğer ben böyle bir alıntı yapmak istersem, önce gezi notları yazarının olurunu alırım.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

BENZER KONULARGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,609
Mesajlar
1,495,007
Kayıtlı Üye Sayımız
170,004
Kaydolan Son Üyemiz
Bluebox85

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst