Fren Kilitleme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkerdem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 596

ilkerdem

Grand Cherokee 3.1
Yer
istanbul
Herkese merhaba, daha önce uzun yolda başıma gelmişti ne olduğunu tam anlayamamıştım birazda yeniydim jeep konusunda bugün tekrar yaşayınca danışmak istedim. Bugün yola çıktık 10 dakika sonra araç hızlanmamaya başladı ne kadar bassamda sanki bir şey aracı tutuyormuş gibi birkaç dakika sonra balata kokusu aldım aracı kenara çektim sol ön tekerlekten duman çıkıyordu, gaza basıyorum ama frenler şişmiş araç gitmiyor. Bir yarım saat kadar soğumasını bekledim sonra yakında bir benzin istasyonuna kadar yavaşça gittim ama araç tutuk frenle gidiyoruz motorda zorlandı, benzinlikte aracı yıkamaya soktum suyla tekerlekleri soğuttum neyse düzeldi ama güvenemedim bir saat bıraktım iyice soğusun diye. Bu olay ilk kez 2 sene önce disk ve balataları değiştirdikten sonra uzun yolda olmuştu nedenini anlamamıştım hatta hararet yapıyorduk az kalsın motor çok zorlanmıştı, şimdide bir ay olmadı fren hortumları ve abs sensörü değiştirdim sol ön tekerlekte frene bastığımda ıslık sesi çıkmaya başlamıştı hatta onun için yeniden götürecektim ki böyle bir şey oldu yarın götürüp baktıracağım, fren neden kilitler aracı düz yolda giderken bilgisi olan var mı bu arada araç 2000 model grand cherokee wj. Konu dağılmış gibi geldi şimdi tekrardan okudum bir şey atlamamak için ama olay özetle, basıyorum araç frenle gidiyor hızlanmıyor motor zorlanıyor devam etsem yanacak yani o derece frenler sıkışıyor.

Etiketler

ErdemU

Grand Cherokee WH 3.0 CRD
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2BRQ
Üstadım çok geçmiş olsun öncelikle

Benim aklıma kaliperin içerisindeki pistondan olabileceği geldi. Frene basınca hidrolik basıncı ile bu piston balatayı iter veya tam tersi freni bırakınca geri gelir. Bu mekanizmada problem olabilir mi, kontrol edilmiş miydi?

ilkerdem

Grand Cherokee 3.1
Yer
istanbul
Teşekkürler, yarın götüreceğim bende ihtimallere bakıyorum bir taraftan fren merkezi, westinghouse ve dediğiniz gibi kaliper içerisindeki pistonlardan kaynaklı olabilir bir sürü video izledim yazıları okudum. Üzüldüğüm bütün fren aksamları alt takım falan hepsini yeniledim bi dışarı çıkalım dedik böyle bir olay yaşandı. İçime korku girdi artık bir yere çıksak acaba yolda yine bir şey olacak mı diye sıkıntıyla çıkıyoruz, şu frenleme sorunundan ötürü, insan güvenip uzun yolada çıkamıyor.

VolkanGurcan

TA1KAN
Yer
İstanbul
Kaliperlerdeki pistonların hareket alanı çok kısadır.Uzun süre bu aralıkta çalışınca diğer kısımları oksitlenip zarar görebilir.Disk ve balata değiştirince piston her zamanki aralığında değil,bu zarar görmüş kısımlarda çalışırsa frenlemeden sonra geri çekilmesi zorlaşıyor.Isındıkça daha da fazla şişip kitleniyor.Yapmanız gereken kaliperleri tamir ettirmek ve hidroliği değiştirmek.

ilkerdem

Grand Cherokee 3.1
Yer
istanbul
Tekrardan merhabalar, dediğiniz gibi oldu kaliper içerisindeki iki adet piston değişti crown marka pistonlar takıldı. Komple kaliper bulmaya çalıştım ama çok pahalıya geliyor yurt dışından getirtmek, yurt dışında komple kaliperler 160 birim fiyata satılırken kaliperi tamir için sadece pistonlara 400 birim veriyoruz, ekonomi sıkıntı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

Forum istatistikleri

Konular
101,325
Kayıtlı Üye Sayımız
169,685
Kaydolan Son Üyemiz
HALUK 6060

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir