Galapagos Adaları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bilimden Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,630

bilimden

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Galapagoslar'ın sıra dışı canlıları...Charles Darwin'i hayrete düşürdü.İlk buraya geldiğinde yani 200 yıl önce. Doğal seleksiyon yoluyla gerçekleşen evrim teorisini formülize etti. Ve şimdi, 200 yıl sonra hâlâ çözülmeyi bekleyen gizemler ve yapılması gereken yeni keşifler var.

galapagos1.jpg


Bilim insanlarından oluşan ekip uzak adaların keşfedilmemiş bölgelerini ve şimdiye kadar bilinmeyen hayvanları araştırıyorlar.Volkanların zirvelerinde muazzam tünellerden oluşan bir ağ içinde lav akıntıları içinde ve bu berrak sularda onları arıyorlar. Devlerden oluşan bir nüfus içinde ve mikroskobun ortaya çıkardığı bu büyülü dünya içinde. Yeni teknolojiler, evrimin işleyişini araştırmak için bilim insanlarına yeni yollar ve yeni anlayışlar sunuyor. Bu anlayışları üreten teknoloji bugün Darwin'i bile hayrete düşürürdü. Bugün, bu adalar hakkında çok şey biliyoruz.

Yeni türlerin keşif yıllar boyunca uzanan uzun vadeli çalışmalar bize yeni bakış açıları sundu. Sadece bu yer için değil hatta dünya çapındaki tüm evrim süreci hakkında. Bu adalar Güney Amerika kıyılarından 600 mil boyunca uzanırlar. Ve ekvatora ulaşırlar. Bunlar 16 adadan ve küçük ada topluluklarından meydana geliyorlar. Uçsuz bucaksız okyanus tarafından dünyanın diğer bölgelerinden ayrı kalmışlar.

En büyük ada Isabela

Grubun merkezinde yer alıyor. Denizatı gibi garip bir şekle sahip merkezdedir, çünkü altı tane volkanın sonunda birleşerek bir büyük ada haline gelmiş halidir. Onlardan en uzakta olanıAlcedo

Dört mil boyunca uzanan geniş bir kratere sahip. Büyük dik yamaçlı duvarları hala volkanik gaz ve buhar püskürtüyor. Bu durum, onu Galapagoslar'daki en izole yerlerden biri haline getiriyor. Ve en muhteşem sakinlere sığınaklık yapan adalardan biri haline geliyor.

galapagos2.jpg

Dev kaplumbağalar

Bunlardan binlerce var Bu olağanüstü yaratıklar kendi isimlerini adaya verdiler.İspanyolca Galapagos,

kaplumbağa anlamına gelir. Ve burada Alcedo volkan çukurunda onlara bir sürü sayı monte ettik. Sıcak volkanik çamurun içinde yaşamaları için. Büyük bir tanesinin ağırlığı çeyrek tona kadar ulaşabilir. 100 yıla kadar ya da daha uzun bir süre yaşabilirler. Bu da onları tüm omurgalılar arasında en uzun ömürlü canlı yapar. Ve sürüngenler olarak enerjilerini güneş banyosu yaparak elde ederler Ancak, vücutları öyle büyüktür ki bir kez ısındılar mı oldukça uzun bir süre dolaşmaya devam edebilirler. Bu gibi canlıların varlığı en yakın kıtadan öyle uzaktır ki, beraberinde bir çok soruyu da getirir. Örneğin,ilk olarak bu büyük bedenlerini bu adaya nasıl getirdiler? Ancak belki de Galapagos kaplumbağaları hakkında en olağanüstü şey hepsinin aynı olmadığıdır.

galapagos3.jpg

Değişik adalar değişik türler barındırır. Burada, bu türün altın çağında 15 tür bulunmaktadır. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen evrimsel bir süreç içinde ortaya çıkmış gibi görünüyorlar. Bu küçük adalardan oluşan küme içinde. Ve kaplumbağalar bu konuda yalnız değiller. Neredeyse adadaki tüm hayvan ve bitkiler benzer bir hikayeye sahip. Adalara ulaştıklarından itibaren hayvan kolonileri değişmeye başladılar. Çevrelerindeki sert volkanik manzara onları bu değişime zorladı. Tüm bu adaların, yeryüzünün kabuğundaki fırınlar ile doğrudan bağlantıları olduğuna dair her tarafta deliller var. Ancak yakın bir zamana kadar bundan haberdar değildik. Buradaki bağlantıların ne kadar yakın olduğunu daha yeni keşfediyoruz. Yer kabuğunun altındaki bölümde Galapagoslar'ın yer aldığı kısımda,sıra dışı bir şey var. Süper ısıtılmış devasa bir erimiş kaya kolonu yukarıya doğru yükseliyor. Bu sıcak nokta çok büyüktür. En az 95 km çapındadır. 2,900 km aşağı doğru uzanır. Ve adaları dünyanın merkezinin çok yakınına bağlar. Bu görüntü son sismolojik verilere dayanılarak elde edilmiştir. Kabuğun altından gelen sıcak noktayı gösteriyor. Bu, adalardaki volkanik aktivitelerin kaynağıdır.

Galapagoslar'ı 4 milyon yıl önce inşa etmeye başladı. Bir dizi ada denizden çıkmış oldu. Bugün, bu adalardan 16 tane var. Bunların hepsi volkanlardan oluştu. Çoğunun ise soyu tükendi. Ve en eskileri de denize doğru dökülüyor. Ancak yeni adalar hala aktifler ve ateş püskürtüyorlar. En gençleri Fernandina. Sadece 500,000 yıl önce denizden yükseldi. Çünkü hâlâ aktif yüzeyini kaplayan lav tarlaları hala soğumamış. Ve burada, bu ıssızlıkta, bu çorak yerde muazzam bir doğal deneyin malzemelerinin nasıl bir araya geldiğini görebiliriz. Kader, bu adaları gezegen üzerinde eşsiz bir noktaya yerleştirdi. Ekvatora dik olarak uzanıyorlar. Yıl boyunca sıcaklık ve güneş ışığı alıyorlar.Belki de daha önemlisi, iki rakip rüzgarın kesişme noktasında bulunuyorlar.

Güneydoğu ticaret rüzgarları Güney Amerika'dan doğarlar. Ve kuzeydoğu ticaret rüzgarları Karayipler'den ve Orta Amerika'dan aşağıya doğru eserler. Bu iki rüzgar Galapagoslar'ın can damarıdır. Ortaya çıkan volkanik adaların ilk yerleşimcilerini oraya taşıdılar.Güney ve orta Amerika'da ağaçlardan düşen tohumlar okyanusun üzerinde yüzlerce kilometre boyunca uçtu. Çoğu denizde kayboldu. Sadece bir kısmı adalara ulaşabildi. Bir çok tohum sıcak kayalar tarafından kavruldu. Sadece bir kaç tanesi şanslıydı. Bu olağanüstü türler karahindiba ile akrabadırlar. Ve çok uzaklarda toprak ve yağmur olmadan büyürler. Bir rüzgar tohumu taşır ve bir larva olarak buraya düşer. Nem toplar ve çimlenmek üzere içine kapanır. Ancak bu küçücük yaprakları nem toplamaya yönlendirir ve nem içeren gökyüzünden sonsuz miktarda azot depolayabilir. Bu yaprakların bazıları ölü görünebilir. Ve öyleydiler de. Bitki zayıflamaya devam ediyor. Kısacası, üretilen hiç bir şey israf edilmiyor. Kendi toprağını yaratıyor. Sonunda 80 ile 100 yıl arasında bunu üretti. Scalesia. Çıplak kayadan büyümüş gibi görünüyor. Bu çok küçücük başlangıçtan sonra bu sıra dışı bitki günden güne güçlenmeye başladı.Günümüzde dev ormanlar bu adaları bir battaniye gibi örter. Ancak bazı bitkiler rüzgarın küçük tozları taşımasından daha dolaysız bir yol kullanırlar.

Bir kuş Albatros uzun mesafeli uçuşların kralıdır. Ömrünün çoğunu rüzgarda geçirir. Ancak her yıl çiftleşmek ve bir yavru sahibi olmak için bir yerlere iner. Okyanusun ortasındaki yeni adaların ortaya çıkışı albatroslara yeni bir üreme alanı sağladı. Ayrıca bu büyük kuşlar, genellikle otostop yaparlar. Ayaklarındaki ve tüylerindeki tohumlarla. Hatta bu tohumlar bu otostopçularla birlikte bir buz paketi gübre yoluyla bile taşınmış olabilir. Ve böylelikle yeni ortaya çıkan adalar üzerinde küçük bölümler halinde yeni bitki örtüsü ortaya çıkmaya başladı. Çoğu ağacın tohumu rüzgarla yada kuşlarla taşınmak için fazla büyüktü. Ancak bu yöntemle büyüyen sahil farklı bir ulaşım yöntemi kullanabilir.

galapagos4.jpg

Bu görmüş olduğunuz bir mangrov. Denize düştüğünde yüzer. Bu parçası yeşil, böylelikle bir yaprak gibi besin üretebilir. Ve tohum çok uzun bir süre hayatta kalabilir. Ve nihayetinde Avustralya'ya kadar yüzebilir. Suların tuzlu ve az kaynamış olduğu yere kadar. Tohumun ağır kısmı aşağıya doğru düşer ve bu şekilde suda asılı kalır. Gelgit olmadığında çengel atar. Çamurda sürüklenir ve yapışır. Ve mangrov kendisini dikmiştir. Bu ağaçlar bu yeni adaların en etkin sömürgecileridirler.

Genç tohumlar kendilerini hızla kabul ettirirler. Karışık kemerli gruplar gelgit sularını yavaşlatırlar. Onlar için düz bir yer ararlar ve onları çamur gibi bir yere yerleştirirler. Sular çekildiğinde her türlü yaratık kökleri taramak için dışarı çıkar. Ve sular yükseldiğinde diğer canlılar sığınak bulmak için yüzerler. Karışık kökler etrafındaki sular yalnızca balık türlerine ev sahipliği yapmakla kalmaz. Bitkilerin yarattıklarıbu ortamda hayvanla hem su da hem de suyun dışında yaşabilirler. Buradaki ilk hayvanlardan bazıları örümceklerdir. Bugün Galapagoslar'da bilinen farklı 150 türü bulunmaktadır. Bir yolla seyahatlerini gerçekleştirdiler. Kendilerine ait bir yolla kendi balonlarını yaptılar. Bir çok yavru türü kendine has bir ipek kullanır. Bir örümcek bir yaprağa veya dala tırmanır. Burada, ipekten bir iplik üretir. İp üretme organından, karnının sonundan. Bu üç boyutlu elektron mikrografı bize gösteriyor ki aslında bu ipek bir araya gelen iki iplikten oluşuyor. Bir bıçak gibi dümdüz. Ufak bir rüzgar onu yakalayacak. Yeterince güçlü bir esinti olduğunda, örümcek ayaklarıyla yürür ve yukarıya taşınır. Ve uzaklaşır. Bazıları binlerce metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Ve burada yukarıda ticaret rüzgarlarında milyonlarca yıl önce,şüphesiz bir çok zamandan bu yana, bazıları Galapagoslar'a 600 mil yolcululuk gerçekleştirdiler. Gökyüzünde süzülürken örümcekler yalnız değildiler. Bir çok değişik yaşam türü buralara taşındı.

Güney Amerika'dan esen rüzgarlarla.Tohumlar, polenler,virüsler, bakteriler,algler ve böcekler. Böcekler, tabi ki, bir çok ekosistem için oldukça önemlidirler. Bitkileri döllerler. Ve diğer hayvan türlerine yem olurlar. Buraya ulaşan türlerin neredeyse çoğu küçüktür. Güney Amerika türleri. Büyük olanlar bu yolculuğu gerçekleştirebilmek için fazla ağırdılar. Ancak oldukça büyük bir böcek bunu başardı. Ve onun buraya ulaşması Galapagoslar'da kolonileşmede yeni bir dönem başlattı. Bir böcekti. Böcekler doğanın muhteşem geri dönüşümcüleridirler. Organik malzemeleri çiğneyerek toprağa karışmasına yardımcı olurlar. Böceklerin büyük vücutları vardır aynı zamanda da büyük kanatları. Bu durum bir tür için Galapagoslar'a olan yolculuğu rüzgarın da yardımıyla mümkün kıldı. İlk kez burada, böcekler değişmeye başladı. Sonraki nesillerin kanatları küçüktür. Aslında, bazı Galapagos böcekleri kanatlarını tamamen kaybettiler. Bu bireylerin küçük kanatlarının olmasıyla burada çok daha uzun süre kalma olasılığı vardı. Çünkü böcekleri buraya taşıyan büyük kanatları aynı zamanda onları başka yerlere de taşıyabilirdi. Rastgele bir şekilde buraya yerleşen böcekler ve bitkiler şimdi yeni ilişkiler kurmaya başladılar. Ancak bir tanesinin özellikle çok geniş kapsamlı bir etkisi vardı. Bazı durumlarda, belki de şaşırtıcı bir şekilde, uçan böcekler Galapagoslar'a hava yoluyla değil deniz yoluyla ulaştılar. Bir parça odunun içinde. Küçük bir marangoz arısının yuvası. Ataları kesinlikle bu şekilde buraya ulaşmışlar. Bu etkileyici olmayan küçük yaratık yeni kurulan bir çok bitkiye yardımcı oldu. Onların nektarları ile beslendi ve onları dölledi. Marangoz arıları hala adaların ana dölleyicileridirler. Ve bitkiler bu yönde adapte oldular. Neredeyse Galapagoslar'daki tüm çiçekler artık beyaz yada sarıdır. Bu renkler marangoz arıların tercih ettiği renklerdir. Bu yüzden başka bir renk olmasının anlamı yok. Böylelikle, kara bitkileri gelişti. Denizde, başka bir faktör kolonistlere yardım etti. Şaşırtıcı bir şekilde en yakın kara parçasından gelmedi. Güney Amerika'dan 8,000 mil uzaklıktan Pasifik boyunca diğer istikametten batıdan geldi. Yeni Gine'nin tropik yağmur ormanlarından geldi. Buraya her gün çok miktarda yağmur yağar. Yağmur, orman toprağındaki besinleri yıkar. Aşağıya nehirlere taşır. Ve sonunda da okyanusa ulaşır. Ve burada, nehir tarafından silip süpürülür, Pasifik boyunca Galapagoslar'a doğru taşınır. Yüzeye yakın bir yerden taşınmazlar. Derinlerden bir soğuk su akıntısı ile taşınırlar.

galapagos5.jpg

Bu üç akıntı adalara yakın bir yerde birleşir. Bir tanesi Panama Havza'sından gelir. Bir diğeriyse Peru'nun yakınından doğar. Bu akıntıların birleşiminin adalardaki yaşam üzerinde olağanüstü bir etkisi vardır. Deniz biyologu Stuart Banks liderliğindeki bilim insanları, günümüzde bu etkiyi araştırıyorlar. Bu anlamda Galapagoslar eşsiz tropikal bir sistem tam ekvatorun üzerinde ve güçlü ekvator güneşinin altında uzanıyor. Ve bu sistemler genellikle, verimlilikle dolu çöller olarak kabul edilirler. Ancak Galapagoslar farklıdırlar. Benzersiz bir akıntı izdihamı var ve en önemlisi, Cromwell adı verilen bir denizaltı akıntısıdır. Ve bu dip akıntılar, bu güneşli sulara mikro besinler taşır. Pasifik'in enginliklerindeki Galapagos adaları bu akıntıların birleştiği yerde uzanır. Soğuğu saptırırlar,besin yüklü sular yukarıdaki ılık suya karışırlar. Bu karışım uygun koşulları yaratır. Yüzen geniş bir toplum olan mikroskobik bitkiler için. Fitoplankton. Her minik organizma sadece bir kaç mikron arasındadır. Ve çıplak gözle görülemezler. Bu lekeler bütün Galapagos ekosistemininyaşam destek ünitesidir. Ve burada Yeni Gine'den gelen gübreler büyük ölçüde artmalarına ve çeşitlilik kazanmalarına imkan sağlar. Bilim insanları artık keşfettiler ki bu adaların kendileri büyümek için çok önemli bir şey olan fitoplanktonu sağlıyorlar. Yaşamı zenginleştiren önemli bir element-Demir. Şimdi takım adaların batı kanadına vuran dip akıntısı, bir parça hayal ile şöyle var sayın duvarın karşına tutulan bir hortum gibi yayılan filamanlar oluşturur ve yüzeyin içine doğru ve şöyle bir düşünce vardır. Aşındırma ve süzdürme adaların volkanik platformuna karşı demiri yüzey sularına kadar getirir. Bu benzersiz konuma şükürler olsun. Burası büyük miktarda fitoplankton patlamalarını toplama eğilimindedir ve bu kelimenin tam anlamıyla milyonlarca küçük organizmaların bir araya gelmesi demek. Bu sıra dışı görüntü, uydu verilerinden elde edildi. Plankton patlamalarının mevsimleregöre nasıl büyüyüp küçüldüğünü gösteriyor. Astronomik sayılardaki mikro plantlar başka bir geniş topluluğu destekler.

Mikroskobik hayvanlar Zooplanktonlar.

Burada, dalgaların altında, olağanüstü karmaşıklıkta ve güzellikte yaşayan bir dünya var. Tüm bu küçük yaratıklar fitoplanktonların üzerindeki zengin çiçeklenmeye bağımlıdır. Bazıları onlarla otlanır. Diğerleri de bu otlakçılarla otlanır. Bir çok olağanüstü yaratık bu zengin çorba ile beslenir. Küçük kabuklulardan ve yavru deniz analarından, bir çok genç balığa kadar. Bu küçük hayvanlar ve bitkiler de büyük balık sürülerini destekleyerek çok sayıda balık sürüsüne ve çeşitliliğine imkan verirler.

Galapagos sularını tüm deniz ekosistemleri içinde en çeşitli ekosistem haline getirirler. Bir çok olağanüstü yaratık doğrudan plankton ile beslenir. Müren bahçeleri oldukça küçük, bazıları 15 cm yada biraz daha uzun. Çok büyük balıklar da planktonla beslenirler. Aslında kendileri de avcılar için yiyecektir. Bunların arasında, Galapagos köpek balığı da vardır. Kaplan köpek balığının bir akrabası. Ve taraklı çekiç köpekbalığı, bugün burada çok sayıda bulunurlar. Onları dünyanın başka hiçbir yerinde bu sayılarda göremezsiniz. Dişilerden oluşan büyük topluluk genellikle erkekler oluşan bir halka ile çevrilidir. Bu saatlerde neler olduğundan hiç kimse tam olarak emin değil. Muhtemelen çiftleşme davranışlarının bir parçası.

galapagos6.jpg

Bir çok kıyı türleri bu adalara özeldir. Kırmızı dudaklı yarasa balığı. Alt yüzgeçleri değişime uğrayarak deniz tabanı boyunca yürüyebilmesini sağlar. Galapagos mühür balığı da yürüyebilir. Parlak göğüs yüzgeçlerini bir ışık gibi yakarak avcıları korkutup kaçırır. Trampet balığının uzun ve ince elastik gövdesi onu görmeyi zorlaştırır. Böylelikle avına gizlice yaklaşabilir. Ve burada devler de bulunur. Bu Mola Mola, namı diğer güneş balığı büyüktür . Üç metre uzunluğundadır ve yüzeyde yan yatarak ilerler. Büyük miktarda deniz anası ile beslenir ve bu sularda sadece balıklar bulunmaz aynı zamanda memeliler de bulunur.

Deniz aslanları,Ataları esasen Kaliforniya kıyılarından gelmiştir. Galapagos planktonları öyle boldur ki,

okyanus memelilerinden en büyüklerinden bazılarını buraya çeker. Kambur sırtlı balinalar. Boyut olarak tüm balıkların en büyüğüdür. 20 tonluk balina köpek balığı. Dünya okyanuslarının bir kaç parçası Galapagos kıyılarına eşit olabilir. Çeşitlilik ve deniz yaşamı bakımından ve bu zenginlik deniz kuşlarının büyük bir çeşitliliğini de buraya çeker. Çoğu uzun mesafe yolcularıdır.

Adalar açık okyanustaki yüzlerce mil kare alanı kaplayan en iyi yerdir. Bir çok kuşun dinlenmesi ve üremesi için. Nazca Boobileri'nin aralığı tüm Pasifik boyunca uzanır. Bu albatrosları sarsmıştır. Çünkü albatroslar hiçbir yerde yaşayamazlar sadece burada yaşarlar. Erkek firkateyn kuşunun boynunda asılı kırmızı renkli bir kesesi bulunur. Beslenme mevsimi sırasında, bir eş seçmek yada rakibini alt etmek için kesesini şişirir. Burada başka Boobi türleri de bulunur. Mavi ayaklı muhteşem ayakları kur gösterisinde anahtar rolünü üstlenir. Eşini ikna etmek için çalışır. Çevredeki en mavi ayaklar arasından boobiler muhteşem balıkçılardır. Bir sürüyü belirledikten sonra 25 metre yüksekliğe çıkarlar ve saatte 60 mil yada daha fazla bir hızla suya hızla dalış yaparlar. Bu kadar hızla suya dalmak bir çok kuşu öldürebilir. Ancak Boobiler'in kafalarındaki darbeyi azaltmak için özel hava keseleri bulunur. Karabataklar okyanusta seyahat etmek yerine kıyılarda bulunmayı tercih ederler. Yani onlar Galapagoslar'a kazara gelmiş olabilirler. Muhtemelen denizi süpüren bir fırtına ile. Ancak çok uzan zaman önce geldiler ve burada kaldılar. Dünya çapındaki karabataklar gibi Galapagos türleri de muhteşem bir yüzücüdür. Bacakları güçlü kürekler gibidir ve vücudu harika bir aerodinamik bir yapıya sahiptir. Sonuç olarak, karabataklar su altında uçarlar. Kesinlikle birçok balığa üstünlük sağlamaları mümkün. Galapagos kıyıları bir karabatak için harika bir yerdir. Bol miktarda ve mükemmel yuva alanları vardır. Ve burada onları tehdit eden kara avcıları da bulunmuyor. Böyle savunmazca otururken bile. Ataları buraya ilk ulaştıklarında, kanatları vardı. Tıpkı diğer karabataklar gibi. Ancak onlarla uçmaları gerekmiyordu. Nesiller boyunca kanatları küçülmeye başladı. Şimdi, sadece bir kaç tüyle örtülü kütük şeklinde kanatları var. Şimdi, uçmak istese bile bu kuş artık uçamaz. Uçamadığı zamandan bu yana, büyümesinin bir dezavantajı yoktur. Galapagos karabatakları artık uçabilen herhangi bir akrabasından oldukça ağırdır. Bu durumla baş etmek onun için zor değildir. Deniz boyunca bol miktarda balık olduğu sürece. Karabataklar şimdi gençlerin bakımına yoğunlaşabilirler. Aslında, bazıları her mevsimde üç yavru yetiştirebilir. Ancak burada daimi ikamet eden başka birileri de var.

Geçmişi daha da kayda değer. Ataları 5,000 mil uzaklığında Antartika'da yaşıyorlar.Bu yaratık bir penguen.Penguenler okyanusları aşabilen yüzücülerdir. Ancak bir kaç bin yıl önce bazıları Humboldt soğuk su akıntısına yakalanarak kuzeye doğru Güney Amerika sahiline kadar taşındılar. Ve oradan da dışarıya Galapagoslar'a.
Kaynak: http://www.onlinewebsatis.com/forum/index.php?Id=40255&alt_id=90907
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,204
Mesajlar
1,503,030
Kayıtlı Üye Sayımız
170,727
Kaydolan Son Üyemiz
hayati tuna

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst