Gerilim Düşümü

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,758

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,715
Tepkime puanı
3,726
Yer
Almanya
Ynt: Gerilim Düşümü

Kullandığım ilk kompresör buzdolabının el kıtabında, buzdolabına elektrik getiren kabloda başka tüketici olmasın yazıyordu. Nedenini anlamadığım bu konu ara sıra aklıma gelirdi. Geçen hafta sonu gezimizde sanıyorum cevabı buldum. Otobanda giderken sigara yakacağına takılı unuttuğum voltmetre radyoyu açınca gerimi 13,8 volt, kapatınca 14,2 volt gösteriyordu. Navigasyonuda sigara yakacağına bağlayınca gerilim 13,2 volta düştü.
Bir parkyerinde mola verdiğimizde motor çalışırken karavanda başka bir kabloda (tüketicinin çalışmadığı bir kablo) ölçtüğüm gerilim 14,2 volt idi.
Motor çalışırken bu gerilim düşmesi bir sorun olmuyor. Ama geceleri solarpanelinde elektrik üretmediği zamanlarda buzdolabı için sorun olabilir.
 

Etiketler

fsirin

Karavan Yönetim
Mesajlar
7,295
Tepkime puanı
1,102
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Ynt: Gerilim Düşümü

Sizin navigasyon da iyi akım çekiyormuş. ;)

Paralel tüketici akım tüketimi az olan bir cihazsa sorun oluşturmaz ama yüksek akım tüketen cihazlardan ise asıl çalıştırmak istediğiniz cihazın geriliminini azaltacaktır. Buzdolabının üreticisi de bu amaçla yazmıştır.

Kullandığımız 12V sistemde birazcık güç bile yüksek akımlara neden oluyor. 12W tüketen ufak bir cihaz 1A akım tüketir. Bu nedenle gerilim düşümü zaten düşük olan 12V çalışma gerilimini aşağıya çekip yetersiz olmasına neden olabiliyor. İnvertörlerde karşılaşılan düşük gerilim uyarılarında da gerilim düşümünün payı büyük oluyor.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,068
Mesajlar
1,488,968
Kayıtlı Üye Sayımız
169,408
Kaydolan Son Üyemiz
Samicanayan

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst