Gezin Beldesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,773

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
GEZİN BELDESİ:

Elazığ ili Maden ilçesine bağlı , Elazığ - Diyarbakır Devlet anakarayolu üzerinde , Elazığ'a 50km. , Diyarbakır'a 100 km. mesafede Güneydoğu torosların eteğinde yerleşmiş , bir yanında mastar dağı öbür yanında koca Hazarbaba dağı ve bunlar arasındaki mavi rengi ile duran Hazar Gölü kıyısında 1250 mt. Rakımında şirin bir belde.
Tarihi ile ilgili çok şey bilinmiyor . Ancak çok eski bir yerleşim olduğu kesin. 300 -350 yıl öncesinde Göl'ün doğu iç kesimlerinde yaklaşık 15 km. kadar içerde bulunan Gezin Göl'e doğru üçüncü kez yer değiştirerek 70li yıllardadan itibaren Göl kıyısına ve karayolu yanına yerleşmiş. Bugünkü haliyle oldukça fağınık bir yerleşim görüntüsü vermektedir.

COĞRAFİ DURUM :

Yörenin yüksek dağların arasında bulunan belde çok geniş olmasada ekilebilir , tarıma elverişli bir araziye sahip. Hem Göl'ün doğuya doğru uzantısı durumundaki vadi hemde Dicle'nin vadisi olması münasebetiyle su yönünden zengin denilebilir. Yer ter ormanla kaplı , bağlık ve bahçelikler nedeniyle yemyeşil bir görüntü verir. Yazları kurak ve serindir. Kışları kar yağışlı ve soğuktur. Kışın karla kaplı olan yüksek dağların arasında Göl'ün maviliği ve orman yeşilliği bir doğal güzellik görüntüsü verir.

NÜFUS :

2000 yılı nüfus sayımına göre resmi nüfusu 3100 dür. Ancak bu rakamlar gerçek durumu yansıtmadığı gibi yaz nüfusundan çok uzaktır. Çünkü yaz aylarında yaklaşık 10 - 15 bin kişilik bir nüfus barındırdığı gibi günübirlik gelen ve gidenleri de sayarsanız 20 binin altında değildir. Taşıdığı gelişme potansiyeli nedeniyle nüfusu sürekli artmaktadır.

ULAŞIM :

Elazığ - Diyarbakır Devlet ana karayolu ve aynı zamanda D.D.Y. üzerinde olan belde çok iyi ulaşım olanaklarına sahiptir. Elazığ , zaten il olarak Doğu ile Güneydoğunun bağlandığı yol kavşakları arasında olup geçiş noktası gibidir. Gezin bu kavşağın Güneydoğu bağlantısıdır. Aynı zamanda çevre köylerin'de kavşağı gibidir.
Gezin'de Karayolu'na çıkıp batı yönünde ya da Doğu - Güneydoğu yönünde herhangi bir yere gitmek çok kolaydır ; yada Gezin istasyonuna gidip Demiryoluyla Doğuya doğru (Kurtalan yönünde) veya Batıya doğru ( Haydarpaşa yada Adana yönüne )gitmek her gün için mümkündür. Bunların dışında Havayolu ulaşımı bakımından da hem Elazığ havaalanından ( 50 km. mesafede ) hemde Diyarbakır havaalanından ( 100 km. mesafede ) yararlanmak mümkündür.

EKONOMİ :

Gezin bundan 100 yıl kadar önce tümüyle hayvancılıkla ( küçükbaş ve büyükbaş ) geçinilebilen bir yerdir. Tarım çok sınırlı ve daha çok tahıl bitkileridir, ( buğday , Arpa , mercimek ) sulu tarım çok azdır ve pazara yönelik değildir.
Bugüne baktığımızda tarım ön plana çıkmış , sulu tarım ağırlıklı olmuş ve geleneksel tahıl bitkileri yanında patates , kurufasulye , şeker pancarı , meyvecilik ( elma , armut , vişne , çilek ) gibi faliyetlerle zenginleşmiştir. Artık insanlar sadece tüketimleri içn değil Pazar için de üretmeye başlamışlardır. Özellikle son 20 - 25 yıldır bol miktarda çilek üretimi yapılmakta ve çevere il ve ilçelere pazarlanmaktadır.
Bunlara ilave olarak son 10 - 15 yıldır Turizm de önemli bir geçim kaynağı olmuş , bununla ilgili ticaret ve hizmet işlerinde cidid bir yoğunluk yaşanmaktadır.

İDARİ DURUM :

Uzun bir tarihi geçmişe sahip Gezin 1994 te fiili olarak belediyecilik olmuştur. Beldenin gelişme potansiyeli dikkate alınarak Belediyelik olur olmaz Beldenin Harita ve İmar çalışmaları yapılmış , içme suyu şebeke çalışması tamamlanmış , uzun yıllar hizmet verebilecek bir Belediye hizmet binası yapılmış gerekli araç gereç donanımı sağlanmış , alt yapı ile ilgili projeler yapılmış bununla ilgili çalışmalar bir iki yıl içinde tamamlanmış olacaktır. Beldenin Turizm değeri ve potansiyeli dikkate alınarak temizliği , düzeni ağaçlandırılması ve çevere düzenlemeleri ile ilgili işler aralıksız sürdürülmektedir. Gerek merkezi idare gerekse yerel yönetimce sürdürülen çalışmalarla önümüzdeki birkaç yıl içinde Gezin yörenin ve bölgenin eşsiz bir tatil beldesi olmaya adaydır.
Hazar Gölü'nün Turizm değerinin artması Göl'ün tanınıp bilinmesini, insanların tatil yapma bilincindeki gelişme, bu sektörde ciddi bir canlılık yaratmıştır. Hazar Göl'ünün kendine özgü balığı , temiz suyu ve kumsalı , serin havası, özellikle Güneydoğu insanı için cazip bir tatil bölgesi haline getirmiştir. Temmuz ayında yapılan ÇİLEK FESTİVALİ bu canlılığı bir kat daha arttırmıştır.
Bugün Gezin'de bir çok balıkçı kulubesine , yazlık çay bahçelerine , çadır kamplara , açık eğlence yerlerine rastlamak mümkün olduğu gibi resmi kurum kampları , yazlık siteler ve villara da çokça rastlanabilir. Turizm sezonunda buralarda yer bulmak imkansız gibidir.

EĞİTİM :

Gezin'de cumhuriyet kurulduğundan beri okul olagelmiştir. Okumaya , eğitime , öğretime halk büyük önem verir. Kız - Erkek cocuk ayrımı gözetmeden herkes çocuğunu okula gönderir. Bugün Belde de iki adet İlköğretim okulu bulunmaktadır ve eksiksiz olarak öğretim hizmeti vermektedirler. Ana dil zazaca olsada herkes Türkçe bilmekte ve hemen hemen her ailede yükseköğrenim görmüş en az bir kişi vardır. Dolayısıyla eğitim düzeyi yüksektir ve halkta kültürel bir olgunluk , hoşgörü , farklılıklara saygı ve sevgi ile bakmak anlayışı egemendir.

SAĞLIK :

Beldede bir adet sağlık ocağı , bulunmakta ve burada ayrıca 112 hizmet vermektedir. Sağlık ocağı , yeterli sağlık personeline ve donanımına sahip olup 24 saat vatandaşa sağlık hizmeti verebilmektedir.
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,053
Mesajlar
1,501,154
Kayıtlı Üye Sayımız
170,533
Kaydolan Son Üyemiz
tugrulkus

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst