İki Dil Bir Bavul

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sedakaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,603

sedakaya

Yeni Üye
Mesajlar
19
Tepkime puanı
0
Web
sedacurgulkaya.blogspot.com
Merhaba,

Ülkemizin eğitim alanındaki bir gerçeğinin hiç rol yapılmadan akatarıldığı bir belgesel film. İzlemeli ve izlettirilmeli.

" Son aylarda en çok konuşulan ve karşımıza çıkan konu oldu Türklük - Kürtlük konusu. İstenmeyen olaylar yaşadık ve hala da yaşamaktayız. İşte tam da böyle bir dönemde gösterime girdi İki Dil Bir Bavul belgesel filmi. Film tadında ama ondan çok başka bir şey olmuş aslında. Hani " biri bizi gözetliyor " deseler yeridir filmde.

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nin Demirci Köyüne ilk kez atanan, kürtçe bilmeyen, Denizli'li Emre öğretmen ve onun türkçe bilmeyen öğrencilerinin kısa gibi görünen upuzun hikayesini anlatıyor İki Dil Bir Bavul. Ülkemizin eğitim kalitesinin ve imkanlarının yorumsuz ve de gerçekçi durumunu gösteriyor İki Dil Bir Bavul. Doğuda yaşayan çocuklarımızla batıda yaşayan çocuklarımızın terazideki eşitsizliğini sunuyor bizlere İki Dil Bir Bavul. Oralardaki yalnızlığı, fakirliği, umutsuzluğu, çaresizliği ve adaletsizliği yaşatıyor İki Dil Bir Bavul. Üstelik hiç bir ekleme ya da çıkarma olmadan, kameranın karşısında rol yapmadan, doğal ve olduğu gibi yapıyor bunu. İnanmıyorsanız filmin küçük kahramanı Zülküf'ün (kendi deyimiyle Zilkif'in ) esnemesini uzun uzun izlemelisiniz.

Kuzenimin yaklaşık 3 sene önce tayini Mardin'in bir köyüne çıkmıştı. İlk öğretmenliği tabi, heyecanlı ve istekli. Ama gittiği ilk gün bu heyecanı kaybolmuştu. Okulun hem müdürü hem hademesi hem de öğretmeniydi. Küçücük bir kurşun kalemi 8-10 öğrenci birlikte kullanıyordu. Üstelik ne interneti vardı ne de telefonu çekiyordu. İki Dil Bir Bavul'u seyrettikten sonra kuzenimin neler yaşadığını ve hissettiğini ancak görebildim.

Gerçekler her zaman bizleri mutlu etmiyor, kahramanlıklar sadece filmlerdeki gibi olmuyor, hayat yalnızca bizim için akıp geçmiyor. İki Dil Bir Bavul'u izleyebiliriz defalarca ama oradakileri anlayabilir miyiz, hatırlayabilir miyiz emin değilim. Bu gerçeklere gözlerimizi, kulaklarımızı kapatmayalım artık.

İki Dil Bir Bavul, Adana 16'ncı Altın Koza Film Festivali'nden iki ödülle döndü: Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü ve SİYAD En İyi Film Ödülü. Daha nice ödüllere... Film artık vizyonda değil ama DVD'sini edinebilirsiniz.

Filmi seyredip paylaşmanız dileğiyle...
 

Etiketler

PrometheusTR

BMW R1200GS & T5 CamperVan
Mesajlar
997
Tepkime puanı
7
Yer
İstanbul
Ynt: İki Dil Bir Bavul

Bir yıl falan oldu sanırım vizyona gireli. Ticari bir amacı olmayan güzel bir belgeseldi. Sanırım bu yüzden TV'de görmemiz biraz zor olacak.
 


bahcivankurt

Kamp III
Mesajlar
533
Tepkime puanı
1
Yer
balıkesir
Ynt: İki Dil Bir Bavul

seda hanım öncelikle foruma hoşgeldiniz ama benim yazım belki sert ve acımasız olacak onları yaşayan biri olarak ama herkes söylemden bahsediyor ve eylme geçen yok maalesef.herkes yokluktan bahsediyor kimse zevkinden ve lüksünden taviz vermiyor,siyasetçiler ve bazı sol görüşlüler halkçılıktan bahsediyor ama halk ve onların sorunlarıyla alakarı yok,(ancak barlarda halkçılık yapıyorlar)herkes çevrecilikten bahsediyor en başta kendisi çevreyi kirletiyor kimyasallarla ve petrol ürünleriyle(naylon atık yağ vs vs )kısacası gerçek anlamda samimi davranan ve düşünen insanlara ihtiyacımız var.saygılarımla
 

simurg2

Zirve
Mesajlar
1,296
Tepkime puanı
8
Yer
istanbul
Ynt: İki Dil Bir Bavul

Özay kardeşime şu yönden katılıyorum herkes çevremde ve işyerimde doğayı çok sever ama en ufak çıkarı için gözünü kırpmadan doğayı katleder(kampa gidelim çadır kuralım aman ödleri kopar ben öyle dağda bayırda kalamam hani doğayı yeşili severdin doğal yaşamak isterdin ) bu diğer olaylar içinde geçerli malesef yolsuzluktan herkes şikayet eder ama aynı fırsat eline geçse belki kendisi ne yapar İsmet İnönün meşhur lafı aklıma geldi lafın tamamı doğru olmaya bilir ama bu ülkede namusuzlar kadar namuslularda cesaretli olmayınca malesef olaylar iki yüzlü şekilde devam eder gider .nedenmi herkes belki sitedeki yada bu konuda başka yerlerde o sizindediğiniz ahkam kesenler kendileri yada kardeşleri yada çocukları bu görev için oralara gönderilecek olsa türlü torpiller yada meslekten ayrılıp oralara gitmek istemez ben kendi adıma o arkadaşlarada kızamıyorum haklılar nedenmi balık baştan kokar diye bir söz var bir seferberlik başlatılacaksa top yekün başlatılmalı öyle gözboyamak için timsah gözyaşları dökmek kimseye inandırıcı gelmiyor gelmediği içinde herkes duyarlı gözüküp iş kendine yada yakınlarına gelince ufak bir u dönüşü yapıyor hatırlarsınız her öğretmenler günü doğu ve güney doğuda şehit edilen öğretmenlerimiz gösteriyordu oda devlet kanalında niye diğer kanallarda yok ama iş duygu sömürüsüne gelince bir çok kanal ortaya çıkıyor acaba bu şehit olan eğitim gönüllülerimizin o gencecik fidanların ailerleri anaları babaları hatırlanıyor yada ne durumda soruluyormu kim ve kimler bu topluma bu iki yüzlülüğü alışkanlık halıne getirdi ama toplumumuzu bitiren bu iki yüzlük eğitici proğramlar artırılsın der herkes belgeseller eğitici yarışmalar ama neden se ençok televole türü proğramlar reytin alır yada asmalı kesmeli vurdulu kırdılı vadiler
 bahcivankurt

Kamp III
Mesajlar
533
Tepkime puanı
1
Yer
balıkesir
Ynt: İki Dil Bir Bavul

erkan bey yazınız için ve desteğiniz için de teşekür.ben öğretmen değilim ama bizim ülkemiz kadar öğretmene değer verilmeyen bir toplum ve ülke daha yoktur sanırm.neymiş yarım gün çalışıyorlarmış.oysa ki bilmedikleribişey var bizi ve toplumu yetiştirenler öğretmenlerdir ve elbette ki onlara hak ettikleri değer verilmeli.bugün bir öğretmen geçimsıkıntısı yaşıyorsa nasıl sosyal aktivitelere katılsın nasıl sosyalbir hayat sürsün ki nasıl kendiniyetiştirsin ki.sonra da öğretmenlere ve diğer bazı kamu görevlilerine sitemedilir ve haksızlık yapılır.saygılar
 

sedakaya

Yeni Üye
Mesajlar
19
Tepkime puanı
0
Web
sedacurgulkaya.blogspot.com
Ynt: İki Dil Bir Bavul

Merhaba,

Bu konu ülkemizin hiç bitmeyen bir sorunu. Bilinen ama umursanılmayan bir sorun hem de. Aslında biz her şeyin farkındayız ama elimizi kıpırdatmaya cesaretimiz yok. Üzülmek, ahlanıp vahlanmak en iyi bildiğimiz şey ama icraat asla olmuyor. Bir şeyler yapmak isteyenler de yalnız olmanın verdiği ürkeklikle bir yerden sonra bırakıyor her şeyi akışına. İdealist olmak malesef övünülecek bir şey olmaktan çıktı.
Aynı soruyu kendime sorduğumda ise verecek bir cevabımın olamaması çok üzücü. Ufak tefek bireysel bir şeyler yapıyorum ama daha ilerisine cesaret edemiyorum.
 

bahcivankurt

Kamp III
Mesajlar
533
Tepkime puanı
1
Yer
balıkesir
Ynt: İki Dil Bir Bavul

önemli olan ilk kartopunu yapmak ve yerde yuvarlamak.bak gerisi nasıl geliyor.bakmışsın zamanla çığ olmuş büyümüş.herkes belli bir korku içersinde ama uçurmun kenarına gelmeden uçmayı öğrenemiyorsak derin denize atlamadan yüzmeyi öğrenemiyorsak.işte bunun için biryerde başlangıç yapmalıyız.sevgiyle kalın
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,623
Mesajlar
1,495,188
Kayıtlı Üye Sayımız
170,019
Kaydolan Son Üyemiz
Yasin4747

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst