Karabat Kuşu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erevil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 496

erevil

Yeni Üye
Mesajlar
15
Tepkime puanı
5
Karabat (fr. pengouin) Güney yarımkürede, kutup bölgelerinde yaşayan, perdeayaklı, kısa kanatlı deniz kuşuna verilen ad. 18 karabat türünün sadece 4’ünün soğuk iklimde yaşadığı, geri kalan türlerin ise ılıman ve sıcak iklimlerde yaşadıkları belirtilmektedir.

Karabatın en ilgi çekici organları, tüysü küçük pullarla kaplı olan ve yüzgece benzeyen kanatlarıdır; kanatlarında telek bulunmadığı için karabat uçamaz. 18 farklı karabat türü, geniş ölçüde şekil ve büyüklükte olabilir, ancak hepsinin siyah gövdeleri ve beyaz karınları vardır. Yakın bir zamanda sarı karabat da keşfedilmiştir.
karabatlar -scaled.jpeg

Gövdesi su geçirmeyen, kısa, üst üste binen, siyah, siyaha yakın gri ve beyaz tüylerle kaplıdır; bazılarının boynunda sarı lekeler bulunur. Bacaklar vücudun gerisine yakın olduğu için karada, karabat dik bir duruşa sahiptir ve vücudu öne doğru açılı olarak sallanmaya, zıplamaya veya koşmaya meyillidir. Bazen karın üstü yere yatar, ayaklarını ve kuyruğunu dümen olarak kullanır ve kanatlarıyla kendini öne iterek «kızak» gibi ilerler.

Karabat mükemmel yüzer ve dalar; şeklinden dolayı su altında son derece çeviktir. Aslında hayatının çoğunu okyanusta geçirir ve kril, kalamar ve yengeç avlarının neredeyse tamamını su altında yapar. Karabat balık ve kabuklu hayvanlarla beslenir. Dişi karabat yılda bir veya iki yumurta yumurtlar; yumurtalarını doğrudan doğruya toprağa veya kaya kovuklarındaki yuvalara bırakır. Büyük türleri tek yumurta yumurtlar ve bunu karın kısmındaki bir deri kıvrımında saklayarak kuluçka devrini ayakta geçirir. Vücutları hav tüyleriyle kaplı doğan yavruları bazen bütün sürü ortaklaşa besler, büyütür.

Sadece Güney yarımkürede ve Ekvator’da görülen karabatların 18 türünden 5’i Antarktika’da, 4’ü ise Antarktika altı adalarda yaşamaktadır. Başlıca karabat türleri: 1. imparator karabatı (Aptenotydes Forsterit), Güney kutbuna çok yakın bölgelerde yaşar; boyu 1,20 m’ye kadar ulaşır. Üremesi Antarktika kışı sırasında kutup gecelerinde olur, yavruları yaza büyümüş olarak çıkar; 2. kral karabatı (A. Patagonica) daha küçüktür; kutuptan daha uzak yerlerde yaşar; 3. küçük mavi karabat (Eudyptula minor), Avustralya ve Yeni Zelanda kesiminde yaşar; karabatların en küçüğüdür (ördek büyüklüğünde); 4. gözlüklü karabat (Spheniscus demersus) Güney Afrika kıyılarında yaşar; buna benzeyen diğer bir tür (S. mendiculus) ekvatorun güneyinde Galapagos adalarında bulunur. Güney denizlerinin kıyılarında bunlardan başka birtakım küçük karabatlar daha vardır.

Karabat türlerinin yaklaşık üçte ikisi IUCN Kırmızı Listesi’nde tehdit altında olarak listeleniyor ve bu da onları nesli en çok tehlikede olan deniz kuşlarından biri yapıyor.

Karabat popülasyonlarına yönelik en büyük tehditler arasında iklim değişikliği yer alıyor. Kutup bölgelerindeki ısınma, karabatların yiyecek bulmak ve yuva yapmak için bağımlı oldukları deniz buzunu eritmiştir.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,516
Mesajlar
1,493,811
Kayıtlı Üye Sayımız
169,906
Kaydolan Son Üyemiz
Jeepers

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst