Karavan Yapimi | Xps - Eps Malzeme Isı İletkenlik Performans Testleri.

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakan_özalkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 488

hakan_özalkan

Ana Kamp
Mesajlar
25
Tepkime puanı
15
Merhabalar sevgili dostlar, önceki çalışmada elastomerik kauçuk süngerini farklı kalınlıklarda bir takım ısı iletkenlik testlerine tabi tutmuştuk. İlk defa bu videoyu izleyenler ve malzemeyi merak edip kullanmayı düşünenler için kanalda elastomerik kauçuk süngerin testlerini yaptığım videoya göz atabilirler.

Bu çalışmada ise çokça merak edilen EPS ve XPS yalıtım malzemelerinin yine aynı ortam ve koşullarda
bir takım testler yapıp sonuçlarını birlikte göreceğiz.

Öncelikle 2 cm kalınlığında iki adet toplam 4 cm XPS panellerini kabin ölçülerine göre kesiyorum.

Kabini hazırlarken biraz xps panelin temel özelliklerinden bahsedeyim isterseniz. Bu malzemenin ısı iletkenlik değerlerine baktığımızda piyasada neredeyse diğer bir çok malzemeden 0.30-32 arası w/mk gibi oldukça düşük ısı iletkenlik değerine sahip olduğunu görürüz.
Bu derece düşük ısı geçirgenlik özelliğini elbette kapalı gözenekli hücre yapısına borçlu.
Ayrıca yine oldukça az % 2-3 kadar düşük su emme özelliği sayesinde zamanla sudan nemden etkilenip performansı düşmez dolayısıyla ısı iletkenlik değerlerinde bir yükseliş olmaz.

Bu malzeme biraz kırılgan bir yapıya sahip olsa da zamanla basma ve eğilme gibi durumlarda fiziksel yapısı bozulmaz.

buhar difüzyonu direnci de oldukça yüksek bir malzeme , bu nedenle çatı ve teraslar da, temellerde ,havaalanı pistlerinde frigorifik kamyon kasaları, soğuk hava depoları, şantiyelerde ve askeri amaçlı koruma üniteleri gibi bir çok kullanım alanları mevcut.

Homojen hücre yapısına sahip bu XPS levhalar Termoplastik bir malzeme olup ana maddesi polistirendir. Ve ekstrüzyon sıkıştırma işlemi ile kullanım alanlarına göre çeşitli kalınlıklarda üretilir.
.

Piyasada bu ürün en çok 2 cm kalınlık 60 cm en ve 125 cm uzunlukta 20 adet lik kolilerde 300 tl fiyat aralığında satışı yapılmakta, bir koli ile 14- m2 alan kaplanabilir. Ve Yalıtım için en az 4 cm bir kalınlık düşünürseniz 4-5 koli ile küçük bir aracı kaplamak mümkün. Bunun da yaklaşık 1300-1500 tl arası bir maliyeti olacaktır.

Sonuç olarak kauçuğun bana göre hem yaptığım testler sonucu hem de piyasa da üretim amacına baktığımızda elastik yapısı ve ses titreşimlerinden kaynaklanan rezonans oluşumunu engelleme dışında muadillerine göre hiçbir artı tarafını göremiyorum ( Karavana kullanımı açısından.) Ben miminum kalınlık ile ses titreşimlerinin oluşturacağı rezonans oluşumunun önüne geçmek için aracıma kullanmak zorunda kaldım çünkü ses titreşimlerini şu an için en iyi izole eden madde kauçuk olduğundan ve günümüzde otomotiv başta olmak üzere diğer tüm endüstriyel alanlarda kullanılan çok iyi bir isolatör aynı zamanda ve başka alternatif bir malzeme olmadığından sadece 6 mm gibi düşük bir kalınlıkta kullanıp uygulamayı bitirdim sayılır, sonraki video da özellikle metal konstrüksiyonlu bir karavan için sağlayacağı yararları konusunda detaylı bir anlatım hazırlıyorum, yakında paylaşıyor olacağım. Eğer araç metal konstrüksiyon değil de kompozit olsaydı kesinlikle kullanma ihtiyacı duymayacaktım.

Video: https://youtu.be/KTsUGIMqqH8


karavan-10-forum-1.jpg

karavan-10-forum-3.jpg

karavan-10-forum.jpg

karavan-10-kapak.jpg
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

BENZER KONULARGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,325
Mesajlar
1,491,289
Kayıtlı Üye Sayımız
169,685
Kaydolan Son Üyemiz
HALUK 6060

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst