Karavanda Sürekli Yaşam Üzerine

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,369

Doğrucu Davut

Gezen konumuyla beraber önyargısını da değiştirir
Mesajlar
1,459
Tepkime Puanı
1,996
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Türkiye’deki sekiz milyon civarındaki öğrenci için yetersiz bulunan bir milyon yurt bazlı yatak kapasitesini yarısı kadar arttırarak Avrupa ortalamasına getirmek demek, yarım milyon karavan park yeri anlamına gelmekte.

Değil bu sayı, bu sayının yanlızca onda biri olan elli bin artımın bile ne kadar gerçekçi olabileceğini en azından arsa ve ulaşım açısından düşünmek gerekiyor. Karavanda kişi başı arsa gereksinimi öğrenci yurtlarına göre parmak hesabı en az on misli fazla olmalı. Yani bu yaklaşım yol ve sosyal alan da düşünülürse birim başı ~30 m2 alan gerektirmekte. Böyle yerlerin ançak şehir dışlarında bulunabilmesi, fazladan yeni ulaşım sorunu da doğurmalı.
Üstelik karavanın, yapılara göre ülke için kaynak israfı olacağı da atlanmamalı. Ayrıca ikisin sunduğu sosyal ortam da farklı karakterde.
Sanırım karavan alma kapasitesindeki ailelerin çocukları zaten evlerde kalabilme durumundalar.
Bankaların da böyle uzun vadeli çözümleri, hele günümüz için öyle pek gerçekci göreceğini sanmıyorum. Binaların teminat karşılığı daha sağlam.

Bence, yeni yaklaşımları ayrıntıları ve sonuna kadar düşünme sorumluluğu atlanmamalı. Yurt ve karavan baranak olsalar da ayrı özellikleri var. Bire bir karşılaştırılmaları aldatıcı olurdu.

Ne kadar iyi niyetli olsa da dünyada böyle kapsamlı bir uygulamaya rastlanmamasının, başka anlamlı sebepleri de olacağını tahmin ediyorum.
Fakat yine de ihmal edilecek kadar gayet az sayıda ve deneysel yaklaşım olarak Almanya’daki bazı Tiny House barınaklarının, sonuçta egzotik çözüm olarak görüldüğünü de eklemeliyim.
 
Son düzenleme:

Etiketler

bartek

Zirve
Mesajlar
2,763
Tepkime Puanı
1,430
Öğrenci barınma işi farklı; , Öğrenci gelsin, ev kiralasın, ticaret olsun diye orta okul bile olmayacak yerlere oy için üniversite kondurdular. Istanbul'da bile garip garip üniversiteler çıktı. Sürekli yaşam konusunda benim fikrim sabit, yapacak kişi forumlara filan yazmaz, direkt yapar.
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
15,344
Tepkime Puanı
3,896
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Bir karavanpark yardımı ile sürekli karavanda yaşamaya başladım. Hala evim var. Ama eğer ki karavanda rahat edersem evimi kapatabilirim belki de. Bu beni ekonomik olarak çok rahatlatırdı. Ama insanın bütün eşyasını gözden çıkarması ne kadar da zormuş. Bakalım mevlam neyler? Neylerse güzel eyler...
 

makara60

Zirve
Mesajlar
1,037
Tepkime Puanı
930
İşsiz gençleri bir kaç yıl oyalayıp, şehirlerin ekonomisine katkısı bulunsun diye açılan, içi boş üniversitelerin bahtı kara öğrencilerine kalacak yer bulmak , delinin kuyuya attığı taşı çıkartmaya çalışmaya benziyor.Yazık günah bu çocuklara!Hiç bir işlerine yaramayacak bir kağıt parçası için çektikleri çileye bakın:(
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
15,344
Tepkime Puanı
3,896
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Ev eşyaları için Depo buldum. Eğer evimi kapatırsam eşyamı dağıtmadan depolatacağım. Belli bir aylık ücreti olacak ama eğer vazgeçersem kolayca tekrar ev hayatına dönebileceğim. Bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler...
 yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
15,344
Tepkime Puanı
3,896
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
İç Anadolu, İklim olarak çok soğuk geceleri olan bir iklim ve karavanda yaşamak için çok uygun değil. Kışın karavanparkın sularının kesilecek olması beni düşündürüyor. Bu beni biraz daha fazla zorlayacak. Başa çıkılmayacak bir zorluk değil ama bu kesinlikle bir zorluk yaratacak...
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
15,344
Tepkime Puanı
3,896
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Eğer Ankara Ulaşan, Bursa Misikamp gibi daha hareketli, yaşayan bir kamping olsaydı, Karavanparkta yaşama düşüncemi çok daha kolay ve rahat gerçekleştirebilecektim. Ama malesef Ankara olan yaşadığım ili değiştiremiyorum. Ama belki benden cesaret alıp yanıma gelen kampçılar da olur ilerde...
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,971
Tepkime Puanı
4,168
Yer
Almanya
Karavan yaşamı sıhhatimiz yerinde olduğu sürece gayet güzel. Ama ufak tefek rahatsızlıklar, üşütme, hafif grip gibi durumu değiştirebilyor. Böyle durumlarda hep evimde olmak istedim.

Sizin yaşınız genҫ, planlarınızın başarılı olmasını dilerim.
 


Mesajlar
234
Tepkime Puanı
176
Yer
Ankara
Hocam Ankara'nın sabah ayazı ben geliyorum diyor. Geçen hafta sabah 8 de eksi 2 derece gösteriyordu, arabanın cam suyunu donmuştu.
 yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
15,344
Tepkime Puanı
3,896
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Bende durum şöyle, Evimi de seviyorum, karavanımı da...
Evde birkaç gün geçince karavanımı aramaya başlıyorum ama karavanımdayken de evimi.
Ev benim için vazgeçilebilir değil. Özellikle Ulaşan'da kış şartları bu kadar zorlu iken...
Börübars'ın dediği doğru geçen hafta sabahlar çok soğuk oldu.
Ulaşan'da tuvaletlerde ısıtma sistemi ve sıcak su yok.
Buzz gibi oluyor tuvalet.
Ama karavanım için buna katlanabilirim bazen...
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,052
Mesajlar
1,501,152
Kayıtlı Üye Sayımız
170,533
Kaydolan Son Üyemiz
tugrulkus

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst