Karayoluyla Türkiye - Fas

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theodor_malinovski Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,742
Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

şimdi bizde çay, yunanistanda frappe neyse fas'ta da nane çayı o. 4x şekerli nane çayı içiyorlar. bardaklar yapış yapış oluyor, o derece şekerli. çoğu restoranda bedava ikram aynı bizdeki çay gibi. şekeri içinde geldiği için ben sevemedim, içemedim.
tajin denen yemeği gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. bildiğiniz güveç aslında. fırında yapıyorlar. on numara verdim bu yemeklerine.

tabii agadir faslını anlatırken argan yağından bahsetmeyi unuttum. argan ağacı tüm dünyada sadece agadir bölgesinde yetişenn bir ağaç. zeytine benzeyen meyveleri olan dikenli ve vahşi görünümlü bir bitki. aracımızı bir argan ormanı kıyısında durdurup ne olduğğuna bakmak istediğimizde üzerimize bir ordu çeçe sineği çullandı. hemen arabaya kaçtık. buralardaki endemik hastalıklara dikkat etmek gerekiyor. phlebotomus cinsi kan emici tuhaf sinekler var. afrika uyku hastalığı bulaştırıyorlar. aman diyeyim. sivrisineğin bulaştırdığı sıtma gibi. her sinekte bu mikrop yok ama yine de repelllent(sinek kovucu losyon) kullanın özellikle agadir ve tanger bölgesindeki ırmak havzasında.
argan bitkisine geleyim. bu argan ağacının zeytine benzer meyvesinden yağ elde ediliyor ve "argan yağı" olarak bilinen oldukça değerli bir yağ. türkiye de litresinin değeri binlerce lira ile ölçülüyor. neden değerli olduğunu fas'ta anladım.
bu yağ argan bitkisinin çekirdeklerinden elde ediliyor. direkt olarak ağaçtan toplanan bitkilerden elde edilen yağ hiç bir işe yaramıyor. asit gibi. yakıcı ve acı. bu argan meyvesini keçiler yiyorlar. dış etli kısmı sindirdikten sonra sıçıyorlar. sonra bu dışkı içindeki çekirdekler toplanıp kırılıyor. aynı badem çekirdeği gibi. içinden çıkan kısım öğütülerek yağ elde ediliyor. keçinin bağırsağında işlemden geçmeyen argan çekirdeğinin yağı hiç bir işe yaramıyor. mutlaka keçinin yemesi lazım. o yüzden çok pahalı bir yağ bu. fas ziyaretlerini karayoluyla gerçekleştiren gezginler buradan alacakları 5-10 litre orjinal argan yağı ile seyahatlerini bedavaya getirebilirler. benden söylemesi.

neyse marakeş fotolarına devam edeyim ben laf uzadı...

DSC_0163.JPG


DSC_0165.JPG
 

Etiketler
Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

jmaa el-fnaa meydanındaki mahşerde bir cümbüşe de katıldım. bjurada video ekleme özelliği olsaydı eklerdim ama bu nedenle birkaç fotoğrafla bu bahsi de geçmek niyetindeyim. minik sahneler ve izleyiciler için oluşturulmuş oturaklar var. hariçten de izlenebilir ama oturunca size özel tıngırtılar ve sololar sunuyorlar.

DSC_0168.JPG


DSC_0170.JPG
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

fas'ın fes'ine ulaştım nihayet.
burada da yine booking.com aracılığıyla gayet ucuz bir oda yakaladım. otel ramada fes. fes turist sarkıntılığı konusunda aşmış bir şehir. kırmızı ışıkta duran araca mobilet ile yanaşan (şark kurnazı diyeceğim ama diyemiyorum kendisi bir hayli garb ta) (gönüllü turist rehberi diyeyim de orta yol bulalım.) gönüllü turist rehberi ısrarla camı açtırdı bana. nereye gideceğimi sordu. ramada otel dedim. beni takip et dedi. niye dedim. cama vantuzla yapışmış tomtom u gösterdim. ısrarlarına devam etmesi neticesinde kapımı seyir halinde açarak (ki o anda yeşil yanmıştı ve hala konuşmaya devam ediyordu kendileri) ufak bir temas sağladım. açılan aramıza sıkışık trafik sayesinde bir araç girmişti bile. özetle: bu ülkeye sinirlerini aldırmış insanların seyahatini öneriyorum.
ve bütün birikmiş öfkemi korsan turist rehberi ali den çıkarıyorum:
ramada otel resepsiyonundaki görevli 100 dirhem karşılığında şehir rehberi önerdi. araç dahil. hmmm..iyi bir teklifti kabul ettim.
odada duş aldıktan sonra ali ile buluşmak üzere resepsiyona indim. klimalı peugeot 207 si ve elinde i-pad i ile beni bekliyordu.
nasıl bir gezi rotası iistediğimi sordu. ben 100 dirhem değil mi dedim. evet dedi.
yanlış anlaşılmasın. ben paraya değer veren bir insan değilim. ama böyle sağılacak inek formatında görülmeye zerre tahammülüm yoktur..bütün bu sağılmalar neticesinde "eh nasıl olsa kimsenin gelemeyeceği yerleri gördük..helal-i hoş olsun" demem. bir şeyin ederi neyse odur. bodrum barlar sokağında yakasına yapışılıp mekana çekilen turist olmama kavgasındayım kısacası. buranın türkiye'nin farklı bir versiyonu olduğunun farkındayım. "birbirimizi yemeyelim ey müslüman" dedikçe ısırılacak taraf bulmaya çalıştı bu ali.
deri üretim tesisleri ilk durak.

DSC_0178.JPG


DSC_0179.JPG
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

giri başına iki fotoğraf yüklüyorum çünkü zaman alıyor. çakma turist rehberi ali ve fes medinasında yaşadıklarımız, benim öfke kontrolüm ve ali'nin pişmanlığı başka bir paylaşıma kaldı. 25 şubat 2013 tarihi itibariyle bir hatay seyahati gerçekleştirmem gerekiyor. zorunluluk. dönüşte devamını yazarım.
sevgi ve saygı ile.

DSC_0180.JPG


DSC_0181.JPG
 

freegraf

uzun aradan sonra bakalım neler olmuş hayatta
Mesajlar
2,807
Tepkime puanı
13
Yer
istanbul
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

paylaşım için teşekürler.On sene önceki günleri ve bazı yerleri hatırlattınız.iyi gezmeler.
 

sinan54

Yeniden Suzuki Jlx ile Doğa Kamplarına ....
Mesajlar
3,783
Tepkime puanı
5
Yer
Adapazarı/Sakarya
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

güzel anlatımız ve harika görseller için teşekkürler .

yaşadığınız olumsuzlar için üzüldüm ama soğuk kanlı olmanız yarıca bir artı tekrar paylaşım için teşekkürler
 

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

Geçen yıl şubat ayında gitmiştik Fas'a. Gördüğüm en ilginç ülkelerdendi. Özellikle Marakeş meydanı hiç unutamayacağım yerlerden biri oldu. Fotoğraflarınızla o günlere döndüm. Yazınızın devamını merakla bekliyorum.
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

tekrar merhaba,
hatay zorunlu seyahatimden döndüm ve yarım kalan bu fas faslını bitireyim.
zannedersem korsan turist rehberi ali den bahsediyordum. bize kısa bir fez turu programı önerdi. önce ünlü deri imalatçılarına (tabakhane) gidilecek ardından fez kalesine çıkılıp şehir panoroması seyredilecek ardından da fez medinasında kısa bir tur ve akşam yemeği sonrası otele dönülecekti.
deri dükkanına geldiğimizde bizi tüm sempatikliği ile satıcı karşıladı. önce 4 katlı mağazanın terasına çıkarak tabakhaneyi gördük. fotoğraf aşamasından sonra mağazaya geri döndük. satıcı bize alışveriş yapmamız konusunda bayağı ısrar etti. ceketler, montlar, çantalar çok kaliteli ve orjinal işçilik ile üretilmişti. ama benim gerçekten deri cekete ihtiyacım yoktu. her seferinde almak istemediğimizi söyledikçe fiyatları indikçe indi. az kalsın bir şeyler alıyordum. inatla almadık ve oradan ayrıldık. satıcının güler yüzünden eser kalmamıştı tabi. her ne hikmetse ali ile bu derici çok yakın arkadaştılar. :smiley:
tabii deri ustasından çok ilginç bilgiler de aldık. örneğin tabaklama işleminde sadece güvercin dışkısı kullandıklarını, derileri renklendirmek için ise kimyasal boya değil tamamen doğal kök boyaları ve hatta sarı renk için safran kullandıklarından bahsetti.

DSC_0184.JPG


DSC_0185.JPG
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

daha sonra kale kalıntılarının bulunduğu tepeye çıktık. burada çektiğim resimlerden iki tanesini paylaşıyorum. sur duvarları içinde kalan yerleşim bölgesi fez kentinin medina'sı.

DSC_0172.JPG


DSC_0173.JPG
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

daha sonra medina bölgesine geçtik. daracık sokakları ve kalabalığı ile meşhur bir diğer medina yı daha gördük. sonrasında ali bizi akşam yemeği yiyeceğimiz bir restorana götürdü. restoranın mimarisi muhteşemdi diyebilirim. bizdeki eski kervansarayları andırıyordu. bir masaya oturduk ve menü getirdiler. fiyatlar makul sayılırdı. arkadaşım çok aç olmadığını söyleyince ben tek kişilik bir ana yemek ve bir kaç çeşit meze söyledim. garson ikimizin de yemek yemesi gerektiğinden bahsetti. (!!!!) nasıl yani? evet yanlış duymadınız. iki kişi oturuyorsak iki miz de yemek yemeliydik. benim kan beynime sıçradı tabi haliyle. kalkıyoruz ve bir şey yemeyeceğiz dedim. garson hemen cep telefonundan bizim korsan rehber ali'yi aradı. ne ilginç ki bunlar da ali'yi tanıyorlardı. sinir katsayım bir kat daha arttı. kendimizi restorandan dışarıya attık. zaten ali de fazla uzaklaşmamış olacak ki bizi yolda yakaladı. sorun ne? diye sorunca ben açtım ağzımı yumdum gözümü tabi. kendisi de şaşırdı tabi restoranda yaşadıklarımıza ama olayın rengi belliydi. turist rehberi görünümlü bir komisyoncu fez gezimizi mahvetmişti. bizi derhal otelimize bırakmasını söyledim ve fas gezimiz boyunca karşılaştığımız bu tür çakallıkları anlattım. o da bu doğu kültüründeki tüm toplumlarda bu tür şeylerin olduğunu söyleyerek hatasını bir miktar kabullendi. e-mail adresimi istedi. vermedim. otele döndükten sonra kendi imkanlarımızla şehir merkezine gittik. sıradan bir restoranda gayet de güzel karnımı doyurdum.
daha önce de dediğim gibi: fas seyahati yapacak olanların sinirlerini aldırması önemle duyrulur.:smiley:
burası da fez medinası içinde yer alan osmanlı döneminde yapılmış bir cami.

DSC_0186.JPG
 

Mesajlar
345
Tepkime puanı
94
Yer
anatolia
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

ertesi gün fez kentinden ayrıldık ve ceuta'ya doğru yola çıktık. sınırdaki ağır bürokrasi duvarını aştıktan sonra ispanya'nın afrika'daki topraklarına ayak bastık. sınırda arama veya kötü muamele ile karşılaşmadık. şunu da belirtmekte fayda var. fas'a karayoluyla girerken size bir belge veriyorlar. bunu sakın kaybetmeyin. bu kağıdı çıkışta sizden geri alıyorlar. ceuta'ya geçtikten sonra derin bir oh çektik desem abartmamış olurum. ucu açık feribot biletimiz ile hemen limana gittik ve feribota bordaladık.
afrika kıtasını arkamızda bırakarak ispanya'nın güneyini keşfe başlayacaktık.
sabrınız için teşekkürler.

DSC_0187.JPG


DSC_0191.JPG


DSC_0194.JPG
 


windyhill

herkese merhaba
Mesajlar
249
Tepkime puanı
1
Yer
bursa
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

Paylaşımınız için çok teşekkürler,2013 kış aylarını karavanla fas cezayir ve tunusta geçirmeyi düşünüyorum,paylaşımınız benim için çok faydalı olacak saygılar seyahati bol ve sağlıklı günler diliyorum.
ferhat yılmaz
 

07gokhanlc

Defender100" TYT LC 80+406 Ünimog+Nissan PatrolY60
Mesajlar
1,433
Tepkime puanı
2
Yer
ANTALYA
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

Güzel Paylaşım ve anlatım için teşekkürler... Sizden ricam Vize ve giriş çıkış konularındada bizi aydınlatırsanız sevinirim..

selamlarımla
 


isolano

Zirve
Mesajlar
1,085
Tepkime puanı
1,688
Yaş
56
Yer
izmir
Web
www.gezenbilir.com
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

theodor_malinovski' Alıntı:
ertesi gün fez kentinden ayrıldık ve ceuta'ya doğru yola çıktık. sınırdaki ağır bürokrasi duvarını aştıktan sonra ispanya'nın afrika'daki topraklarına ayak bastık. sınırda arama veya kötü muamele ile karşılaşmadık. şunu da belirtmekte fayda var. fas'a karayoluyla girerken size bir belge veriyorlar. bunu sakın kaybetmeyin. bu kağıdı çıkışta sizden geri alıyorlar. ceuta'ya geçtikten sonra derin bir oh çektik desem abartmamış olurum. ucu açık feribot biletimiz ile hemen limana gittik ve feribota bordaladık.
afrika kıtasını arkamızda bırakarak ispanya'nın güneyini keşfe başlayacaktık.
sabrınız için teşekkürler.

Merhaba,
Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, Zevkle takip ettim. Bende bu karavan ile yurtdışı gezilerime geçen sene başladım.
Bu sene ile civitavechia -Barcelona feribot geçişi ile ispanya ve Endülüs programı yapmak için hazırlanıyorum. Güney ispanyaya gitmişken hep fasa
karavanla geçmeyi hayal etmiştim. Yeşil pasaportum olmasına karşın şu yazı nedeniyle bu programımı yapmaktan vaz geçtim.
http://www.kendingez.com/PageDetail.aspx?PageID=32125
Birde geçen sene karavanımı belçikada bırakıp İngiltere ye trenle giderken Belçika polisi sen vizesiz dönüşte tekrar nasıl Belçika ya gireceksin diye bilgisizce bir laf edip canımı sıkmıştı.
Hoş İngiltere den dönerken sorun yaşamadım ama konu Fas olunca biraz daha tedirgin oldum.
Yeşil Pasaport gereği vize almadığınız için Siz Fas tan İspanya ya geçerken yeşil pasapotunuz da faslı yetkililerden sıkıntı yaşadınız mı?
Saygılarımla
İbrahim
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,231
Mesajlar
1,490,434
Kayıtlı Üye Sayımız
169,583
Kaydolan Son Üyemiz
samet61

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst