Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cem cihan Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 23
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,804

cem cihan

Kamp II
Mesajlar
365
Tepkime Puanı
0
Yer
istanbul
Merhabalar;
02/08-09/08 tarihleri arasındaki gezi dağ tırmanışıyla ilgili yaşadıklarımızı paylaşmak istedim;
02/08/2014 saat 18:00 de istanbulu yıldırımlar fırtına eşilğinde 3 arkadaş yola çıktık;03/08/ sabah rize pazar evdeydik 2 saat uyuduk;Aklimitize olmak için yukarıkavron yaylasına çıktık;hemen enyakın 3000 metreye tırmandık;ogece yaylada pansiyonda kaldık;04/08 sabah saat 06:00 da yola çıktık ardeşende alışveriş sınır da beklemeden sonra saat 13:00 Gürcistandaydık ekteki rotadan ilerleyerek saay 22:30da Stepansminda-Kazbeg KetinoGusetHouse daydık;
Hava yağmurlu soğuktu hemen yattık;
Sabah uynadığımızda dağdan inen türk ve ketinoda kalan arkadaşlarla güzel bir kahvaltı yaptık (kahvaltı+tüm yemekler+Ağrılanma+Temizlik+İlgli mükemmel) hava raporlarınada bakarak dağın 07/08 günü tımanışa izin vericeğini planladık ve havanın bozuk olması yağmurda meteora kadar yürümenin ıslanmamıza neden olucağını düşündüğümüz için meteora 06/08 günü saat 05:00 da eşyalarımızı ketinonun kuzeni (kazbegte herkez ketinonun kuzeni 7 kuşaktır kapalı yaşıyorlar) Tamasın Mitsu.Delica aracıyla kilise düzlüğüne çıkardık;orda bekleyen katıra ana kamp malzemelerimizi verdik;
Yağmur eşliğinde saat 06:00 da yola çıktık,kilise boğazında yağmur dindi,hava rüzgarlı ve kapalı;
 

Etiketler
Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Yapılan rotaların bilgileri

genel rota.jpg


gnrl2.jpg


ketino-kilise.jpg


kilise-meteo.jpg


meteo-kazbeg.jpg
 

Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Kml dosyaları
 

Ekli dosyalar

 • kazbeg-cıkış.kmz
  2.9 KB · Görüntüleme: 148
 • meteo.kmz
  3.5 KB · Görüntüleme: 144
 • kilise.kmz
  2.3 KB · Görüntüleme: 194
 • Route.kmz
  28.4 KB · Görüntüleme: 163

Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Meteor saat 06/08/2014 12:00 gibi ulaştık heryer tıklım tıklım 2 gündür dağa çıkış olmamış;tüm dağcılar 07/08/2014 dü bekliyor,dağ evinde biraz uyanıklık biraz türklükle yer bulduk (çok büyük bir şans),bizim odada 2 ingiliz var 2 gündür bekliyorlarmış dağa çıkmak için ve 07/08/ da saat 02:00 dağa çıkacaklarmış rehberleriyle biz yerleştik ve yattık akşam uyanmak üzere ve plan yapmak üzere;kalktık mutfak da güzel bir yemeğimizi yaptık çay eşliğinde plan yaptık bizde herkesle beraber saat 02:00 da yola çıkma kararrı verdik,ben yattım saat 22:00 igilzilere haber geldi çok kar yağmış çatlaklar görünmediğini ve yarın çok sert rüzgar olacağını bu nedenle rehber çıkışı iptal etmiş ,bize sordular ne yapıcaksınız diye biz de önden gruplar çıksın onların izlerinden yaralanarak saat 04:00 da yola çıkarız dedik,rehber dediler rehber biziz dedik,rotayı bilyiromusunuz dediler yok dedik ilk olucak,neyse yattık yeniden saat 03:30da uyandık kahvaltı hazırlanma derken saat 04:30 gibi yola çıktık;
İkl çıkışta meteordan aşağı inip buzul yanındaki rotay girdik (herkes meteordan yukarı giden rotadan gidiyor)
 

Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Havanın soğuk olması ve güneşin olmaması nedeniyle duvara yakın yürüyerek 4200 metre kamp alanına geldik ,ordan 4400metre platosunda ulaştık,dağı yan geçişe başlıyacağımız için krampon takıldı ve ip birliğine girildi ;
4950 metre zirve platosunun altında buz sağınağına maruz kaldık,ip sayesinde çok zorlanarak kar balkonundan platoya ulaştık,biraz nefeslendikten sonra,çantaları bırakarak son 83 metreyi zirve sırtından iki etapta tırmandık (0708/2014/13:00) ve zirve iki üç foto anca çeke bildik dehşet bir rüzgar vardı ,rüzgar buz parçalarının mermi hızında fırlatıyor;hemen indik platoya sıcak sıvı takviyesinden sonra inişe başladık,4400metreye kadar rahat hızlı bir iniş oldu,4400 de ip birliğinden çıktık,inişi geldiğimiz yerden değil buzul üzerinden moren çatlaklarına dikkat ederek taş düşme tehlikesi olmadığını düşündüğümüz yerde buzuldan çıkarak bol bol mola vererek devam ettik,bu sefer üst rotadan meteora ulaştık toplam meteora saat 19:00 da ulaştık,hemen uykutulumlarına girdik,yattık (ingilizler gitmişler yerine 4 hollandalı gelmiş);katırın 08/08/2014 saat 08:00 gelmesini gece aşağı bildirdik;
 Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Sabah güzel bir kahvaltıdan sonra ana yükü katıra verdik ve inişe başladık;(08/08/2014)
saat 14:00 da kilise düzlüğünde Tamasla buluştuk;Ketinonun evine saat 16:00da ulaştık güzel bir banyo (o zaman anladık ne kadar pis olduğumuzu :0) ) ve yola çıktık,geze geze bol fotoğraflı tiflise gittik tiflise saat 21:00 da ulaştık,finükülerle radyo vericisi tepesine çıktık,ordaki dev dönme dolaba binerek tiflisi izledik,tiflis eşliğinde haçapurilerimiz yedik ve rize pazar dönmek üzere yola çıktık,pazara (09/08/2014 saat 07:30) da ulaştık arkadaşları saat 16:00 lüxkaradeniz'le istanbula uğurladım.
:0)
 

Ynt: Kavrun-batum-stepansminda-kazbegi

Tecrübelerim bir daha gidersem (seneye gidicem görünüyor) yapacaklarım;
1-Ketinonun evinde kalıcam
2-Katırla ana kamp malzemesi meterora taşınacak;
3-Buzulda muhakkak krampon takılcak (çıkarken ve inerken)
4-Bir gece meteorda kalınacak (eğer yer varsa çadır kurmadan)
5-4200 veya 4400 metrede kamp atılacak bir gece kalınacak
6-zirveye hareket saat 05:00 da 4200/4400 kamptan hareket edilecek
7-zirve dönüşü kamp toplanıp aynı gün meteora inilecek,
8-bir gece kaldıktan sonra katırla inişe başlanıcak
9-Ketinonon evinde 1 gece kalınacak
10-sabah erkenden yola çıkılıp geze geze geri dönülecek.

(fotoları yüklüyeceğim -Çıkışta hava çok götü olaması ve telefonu donması nedeniyle çok az foto çekebildim ,dönüş fotoları var)
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,810
Mesajlar
1,509,869
Kayıtlı Üye Sayımız
171,436
Kaydolan Son Üyemiz
anadolupardus

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Geri
Üst