Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,537

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

En sevdiğimiz şeylerden biri de hafif şerbetli satılan kurabiyelerdi. Oradayken de bol bol yedik gelirken de hediyelik getirdik.Özellikle ceylan boynuzu olarak adlandırılan içi badem dolu olan en sevilen kurabiyeymiş.Biz de en çok onu ve susamlı olanları sevdik.Fasta nane çayı ve kurabiye ikram etmek gibi bir gelenekleri var. Hem kaldığımız otellere ilk girdiğimizde hem de ev ziyaretinde çok güzel kurabiyeler ikram edildi. Nane çayı ise bu bölgedeki tüm ülkelerde bizdeki çay kadar çok tüketilen bir içecek. Demlenmiş yeşil çayın içine taze nane yaprakları eklenerek yapılıyor. Yalnız o kadar çok şeker atıyorlar ki şerbet gibi oluyor içilmiyor. Eğer önceden atılmışsa mutlaka uyarmak gerekiyor. Hoş çoğu zaman direk demliğin içine şeker atmış oldukları için tercih şansınız olmuyor. Kesme şeker diye gelen ise bizdekinin 8-10 katı büyüklükte. Bir su bardağına olduğu gibi atıyorlar. Ben fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. O yüzden netten bir örnek foto koydum.Ben aşağıdaki fotoğrafları geleneksel çarşının içinde çektim ama çok sayıda pastane de var.Hatta seyyar satıcılar da meydanda sıkça karşımıza çıktı. Pastanedeki kurabiyelerin tadı çok daha güzel. Biz dönerken Kazablanka'da bir pastaneden aldık.

IMG_2323 (Large).JPG


IMG_2324 (Large).JPG


IMG_2913 (Large).JPG


2012-02-09_223853.jpg
 

Etiketler

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Üçüncü günümüzün akşamını meydana hakim bir kafede nane çayı içerek geçirdik. Meydanı tepeden gören teraslı birkaç kafe var. Bu teraslara çıkmak için bir şeyler içme zorunluluğu var. Diğer yerlere göre biraz pahalı da olsa Türkiye'ye kıyasla yine çok ucuz.Hem de iyi bir objektifiniz varsa para vermeden gösteri yapanları da fotoğraflayabilirsiniz.

IMG_2799 (Large).JPG


IMG_2784 (Large).JPG


IMG_2708 (Large).JPG


IMG_2754 (Large).JPG


IMG_2728 (Large).JPG
 

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Dördüncü günümüzün yarısını meydana ve birbirine yürüme mesafesinde olan Bahai Sarayı, Bedii Sarayı ve Sadi Hanedanının Mezarlarında geçirdik. İlk olarak Bahai sarayından bahsedeyim. “Riad Zitoun Jedid Caddesi’nin” köşesindeki “Bahai Sarayı (Palais Bahai)”. Portakal ağaçları ile dolu geniş bir bahçeden sonra girilen saray; XIX. yüzyılın sonunda yapılmış. Farklı zamanlarda farklı mimarlar tarafından yapıldığı için farklı mimari özelliklere sahip olan saray, iki bölümden oluşuyor. Sarayın boş odalarındaki mozaikler ve rengarenk boyanmış ahşap kaplamalarla süslenmiş tavan,kapı ve pencereler,çeşit çeşit ağaçların ve havuzların bulunduğu avlular ve benim bayıldığım sanırım alçı bir malzeme üzerine oyularak yapılmış duvar suslemeleri gerçekten Fas sanatının harika örnekleriydi. Sarayın eşyalarının Fransızlar tarafından götürüldüğü söyleniyor.

IMG_5586 (Large).JPG


IMG_2390 (Large).JPG


IMG_5592 (Large).JPG


IMG_5596 (Large).JPG


IMG_5623 (Large).JPG
 

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

İkinci olarak beş dakika mesafede bulunan Bedii sarayını gezdik. Sadece duvarları kalmış olan bu sarayın en güzel tarafı dört tarafına yuva yapmış leyleklerin laklaklarını dinlemekti.Fasta geçirdiğimiz en sıcak gün olduğu için Ankaranın soğuğunun ardından kemiklerimizin ısındığını hissettik. Görecek çok bir şey yok ama havadan mıdır bilmem mekanın atmosferi benim çok hoşuma gitti. Bir de bu duvarlardaki deliklerin neden açıldığını çok merak ettim.Bu arada sarayların ve müzelerin hepsinin giriş ücreti 10 dirhem gibi çok ucuz bir rakam.
  • Saray hakkında bulduğum bilgiye göre: "Saadi Emirleri'nin hüküm sürdüğü dönemde, 1578 yılında Saadi Kralı Ahmed El Mansur tarafından yaptırılmış. 366 odası, 135×110 m. ebadında binbir çiçekle süslü bahçesi, 90×20 m. lik de havuzu varmış


  • . Saray mermerleri İtalya’dan getirilmiş ve 25 yılda bitirilmiş."

IMG_2483 (Large).JPG


IMG_2424 (Large).JPG


IMG_2433 (Large).JPG


IMG_2469 (Large).JPG


IMG_2486 (Large).JPG
 


edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Sarayın duvarlarının üzerine çıkınca güzel bir Marakeş manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

IMG_2484 (Large).JPG


IMG_2491 (Large).JPG


IMG_2481 (Large).JPG


IMG_2497 (Large).JPG


IMG_2513 (Large).JPG
 


edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Bedii Sarayından çıkıp Sadi Hanedanlığının mezarlarını ararken Kasbah Camii ile karşılaşıyoruz.Muhteşem mavi çinili dikdörtgen formdaki minaresi , geniş avlusu ve etrafta akıp giden hayat farklı bir coğrafyada olduğunuzu bir kere daha hatırlatıyor. Bu şehir sanki ortaçağda donup kalmış gibi. Etrafımızdan gelip geçen insanların yöresel kıyafetleri hepsini fotoğraflama ihtiyacı doğuruyor insanda. Sanki belgesellerden fırlamış gibi. Dünyanın tüm milletlerinin birbirine benzemeye başladığı, hep aynı markaları giyen birbirinin kopyası insanlardansa böyle yerel kıyafetler giyinen milletleri çok seviyorum. Yalnız sanırım burada da artık modernleşme başlamış. Cellabe giyenler hep yaşlılar. 15-20 yıl sonra bu görüntüleri görmek sanırım mümkün olmayacak.
Kasbah Camii:

IMG_2547 (Large).JPG


IMG_2536 (Large).JPG


IMG_5683 (Large).JPG


IMG_2423 (Large).JPG


IMG_2551 (Large).JPG
 edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Bu da cellabe diken bir terzi. Önce fotoğraf çekmemize izin vermedi. Yan taraftaki satıcının araya girmesi ile izni koparabildik. Önündeki de amcanın canını almaya gelmiş Azrail gibi olmuş. :smiley:

IMG_1937 (Large).JPG


IMG_1936 (Large).JPG
 


edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Marakeş'in işlemeli ve boyalı kapıları meşhurmuş. Şehri gezerken surların içindeki medina denilen eski yerleşime giriş çıkışı sağlayan bir çok kapı ile karşılaştık. Bazıları gerçekten muhteşemdi. Bu kapılardan şehrin daracık sokaklarına daldığınızda hepsi kızıl renkli yüksek duvarların içinde her biri birbirinden farklı boyanmış kapılar ve kapı tokmakları ile karşılaşırsınız.Bu kapıların bakırdan yapılmış içi aynalı minyatürlerini de evinize süs olarak alabilirsiniz.

IMG_1984 (Large).JPG


IMG_1960 (Large).JPG


IMG_2853 (Large).JPG


IMG_2345 (Large).JPG


IMG_1987 (Large).JPG
 


edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

İlk fotoğraf en sevdiklerimden biri. Başka bir zaman diliminden gelmiş gibi.

IMG_2879 (Large).JPG


IMG_5785 (Large).JPG


IMG_3067 (Large).JPG


IMG_3132 (Large).JPG


IMG_2932 (Large).JPG
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,524
Mesajlar
1,493,864
Kayıtlı Üye Sayımız
169,912
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammed solak

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst