Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,505

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

  • Saadi Emirleri ( 1509-1660 ) yılları arasında bu topraklarda hüküm sürmüşler. onlara ait mezarlar klasik Fas motifleri ile süslendiği için şimdilerde müze olarak ziyaret ediliyor.Giriş yine 10 dirhem. Sultan Mulay İsmail tüm Saadi kalıntılarını yok etmiş ama mezarlara dokunmamış. Etrafı surlarla çevrilip girişi kapatılan mezarlar 20. yy’ın başına kadar uzunca bir süre bozulmadan kalabilmiş.Baadi Sarayı’nın aksine burası yeni hanedan tarafından yıkılmamış.Burada yatan gayri müslümlerin mezarları, defin yönlerinden anlaşılıyor. Dar bir yoldan ulaşılan mezar mavi mozaiklerle süslenmiş.Bir kısmı kapalı odalarda bir kısmı ise bahçede bulunuyor. İki tane de mermer mozale var. Bunlar kral veya önemli insanlar anlaşılan.Erkekler ve kadınlar ayrı yerlerde defnedilmiş.Bu mezarlık bir plot tarafından tesadüfen bulunduktan sonra halka açılmış.

IMG_5682 (Large).JPG


IMG_2568 (Large).JPG


IMG_2564 (Large).JPG


IMG_5661 (Large).JPG


IMG_5669 (Large).JPG
 

Etiketleredebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Araya bir tane daha yiyecek yerleştirelim. Öyle meyveye düşkün bir insan değilimdir ama gittiğim bir çok ülkede mutlaka değişik meyve var mı diye bakarım. Hele meyve suyu satıcılarını hiç affetmem. Belki de güvenle yenilebilecek tek şey olduğu için.Fas'ta da meydana ve otelimize çok yakın olan bir pastanede harika taze meyve suları satılıyordu. Özellikle hurma, badem ve ceviz sütünü şiddetle tavsiye ederim. Günde iki defa içtik. Hatta dönerken en çok bu badem sütünü arkamda bıraktığım için üzüldüm. :smiley: Mango, papaya gibi tropikal meyve suları da çok güzeldi. Halk tarafından en çok tercih edilen ise hurma sütü ve rengarenk yaş pastalardı. .Pastane küçücük ama günün her saati tıklım tıklım.

Ortadaki badem sütü, yanlardaki papaya ve mango suları :

IMG_5566 (Large).JPG


IMG_5565 (Large).JPG


IMG_5562 (Large).JPG


IMG_3167 (Large).JPG
 

edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Jemaa el Fna meydanında en çok parayı yatırdığımız dededen bahsetmeden olmaz. Eşim bu kısık sesli dedeyi ve çaldıkları berberi müziğini o kadar çok sevdi ki meydandan her geçişimizde izledi. Bir süre sonra ben artık tahammül edemiyordum ama o neredeyse Türkiye'ye transfer edecekti.Şimdilerde çektiğimiz kamera görüntüleri ile hasret gideriyor. Etrafındakiler anlattıklarından çok eğleniyorlardı ama biz müzik , dans ve mimiklerinden başka bir şey anlamadık.

IMG_1879 (Large).JPG


IMG_1883 (Large).JPG


IMG_1885 (Large).JPG


IMG_2665 (Large).JPG


IMG_2656 (Large).JPG
 edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Kutubiye Camii'nin önünde turist gezdirmeyi bekleyen onlarca fayton var.Yarım saatlik ve bir saatlik turlar pazarlığa tabi. Biz de şehrin gidemediğimiz bölümlerini görelim diye bir saatlik tur için 150 dirheme,yaklaşık 30 liraya bir faytoncu ile anlaştık. İngilizce bilen faytoncu bulmak için ise bir süre dolaştık. Zaten bu ülkedeki en büyük sorunumuz İngilizce bilen insan bulmaktı. Fayton turu şehrin modern kesimini, sarayların olduğu bölgeyi ve Mellah denilen Yahudi mahallesini görmemizi sağladı. Çok eğlenceli bir gezi oldu.Saraylar bölgesinde fotoğraf çekmek yasaktı. Bir çok yerde de halk fotoğraf makinemize tepki gösterdiği için fotoğraflayamadık. Aslında haklılar. Biz dahil bir çok turist sirk maymununu izler gibi günlük hayatlarının içinde adamların sürekli fotoğraflarını çekiyor. Bazıları bunu paraya dökmüş ama halkın büyük çoğunluğu bu durumdan çok muzdarip.
Fatton turunda çekebildiğimiz birkaç fotoğraf.

IMG_1996 (Large).JPG


IMG_2003 (Large).JPG


IMG_2151 (Large).JPG
 
edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Sokaklar çok dar olduğu için trafikte çok sayıda at arabası,bisiklet ve motorsiklet var. Bunlar yüzünden ara sokaklarda dolaşmak çok zorlaşıyor.

IMG_5380 (Large).JPG


IMG_5382 (Large).JPG


IMG_2293 (Large).JPG


IMG_5404 (Large).JPG


IMG_2299 (Large).JPG
 edebiyatçı

Zirve
Mesajlar
1,669
Tepkime puanı
5
Yer
Ankara
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Bunlar da Marakeş'in yeni yetleşim modern bölgesinden fotoğraflar. Sanırım daha önce bahsetmedim. Marakeş için kızıl şehir, Kazablanka için beyaz şehir diyorlar. Marakeşte yeni yapılan bütün binaları da medine denilen eski bölgedeki gibi kızıla boyama zorunluluğu var. En lüks otellerden en eski binalara kadar hepsi aynı gözüküyor. Fotoğrafın birinde de karlı Atlas Dağları var. Bize zaman kısıtlı olduğu dağ bölgesine gitmek ve daha önce Dubai'de gittiğimiz için çöl safarisi cazip gelmedi. Zamanı bol olanlar için farklı bir deneyim olabilir.

IMG_2013 (Large).JPG


IMG_2007 (Large).JPG


IMG_2004 (Large).JPG


IMG_5449 (Large).JPG


IMG_5446 (Large).JPG
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,512
Mesajlar
1,493,756
Kayıtlı Üye Sayımız
169,899
Kaydolan Son Üyemiz
Fatih5555

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst