Kimyasal Tuvalet Boşaltma Sıklığı...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,097

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,971
Tepkime Puanı
4,168
Yer
Almanya
Genellikle WC kaseti boṣaltma yerleri olan karavan parklarda konakladığım iҫin büyük tuvalet sonrası kaseti hemen boṣaltırım. Boṣaltırken havalandırma düğmesini senelerdir hiҫ kullanmam. Kaset tam boṣalıncaya kadar bir kaҫ defa kasete su koyup boṣaltmayı tekrarlıyorum. Bu tekrarları yaparken, yani kasete su koyarken sürgülü kapağı da aҫıyorum, böylece pis kokan havanın dısarıya ҫıkması kolaylaṣıyor. Vaktim olduğunda kaseti aҫık kapaklarla bir süre dıṣarda bekletirim.

Diğer bir nokta da kasetteki kireҫlenme kokuyu artırıyor. Bu kireҫlemeyi önlemek iҫin temizlenmiṣ kasetin iҫine biraz su koyarken birde kukident tablet (protez temizleyici) koyarım. Kireҫlenmeyi önleyecek baṣka bir ҫözümde olabilir...

Konu forumda bir kaҫ defa yazıldı ama tekrarda fayda var. Büyük tuvaletten önce deliğin kapağını kapatıp üzerini, arka tarafı kapatılacak ṣekilde 1,5 yaprak mutfak rulosu ile kapatmakta fayda var, rulonun ucu oturağın altında kalacak ṣekilde. Iṣ bittikten sonra üzerine biraz su döküp (sıcak su isi kolaylaṣtırr), yarım dakika kadar beklemek lazım, sonra sürgüyü ҫekerek kapak aҫılır ve he ṣey delikten aṣağı kayar ve önünüzde temiz bir wc olur. Ilk seferlerde baṣarılı olmazsanız bir hata yaptınız demektir. Sistemi doğru uygulayanın wc temizlik iṣi büyük ölҫüde azalır.
 

12:01

Kamp I
Mesajlar
155
Tepkime Puanı
189
Yer
Bursa
Benim yerim müsait olduğu için kapağını 2-3 gün açık bırakıyorum. İçindeki suyu tamamen kurutursam küf oluşumunu önlerim diye düşünüyordum. Kireç konusunu daha önce düşünmemiştim. Protez temizleyici sipariş ediyorum şimdi, söylediğiniz şekilde yapacağım. Protez temizleyici ve bir miktar su uzun süre beklese bile küfe sebep olmuyor değil mi?

Siz dikkatimi çektikten sonra fark ettim ki, büyük tuvaleti yaparken en büyük sorunum wc temizliğinden ziyade, aşağı düşünce yukarı doğru su sıçratmasıydı. Sizin önerdiğiniz kağıt havlu yöntemi bu sorunuma da çözüm olacak.

Bununla beraber, hiçbir wc'ye tuvalet kağıdı atmamak gibi bir kuralımız var ailemizde. Hatta bazı tuvalet kağıdı reklamlarında kasetli wc'de kolay çözünür ifadesini görünce garipsemiştim wc'ye kağıt mı atılır diye. Kalınlığından dolayı kağıt havlu döktüğümüz atık su alanlarında sorun yaratır mı diye endişelendim şimdi. :rolleyes:
 

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
2,971
Tepkime Puanı
4,168
Yer
Almanya
Bu iṣte kullandığım kağıt havlunun en ucuzlarını ve yarım yapraklı olanlarını seҫiyorum. Bu kağıt nedeniyle bir tıkanma sorunu hiҫ yaṣamadım. Döktüğüm yerlerde zaten bir tıkanma sorunu yok.

Karavanı kullanmadığım zamanlarda kasetin iҫinde yarım litre kadar su ve protez temizleyicisi uzun zaman kalır. Küfle ilgili bir sorun yaṣamadım. Yalnız ben karavanı günlük araҫ olarak da kullandığım iҫin sadece kıṣ aylarında bir bir kaҫ hafta kullanılmadan durur.

Büyük tuvaletten sonra kaset hemen boṣaltılırsa kimyasal kullanmaya nadiren gerek olur.
 


Doğrucu Davut

Gezen konumuyla beraber önyargısını da değiştirir
Mesajlar
1,458
Tepkime Puanı
1,995
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Tuvalette kireç çözümünü gerekli bulursanız Thedford’un etkin madde olarak kullandığı citrid asidi yani limon tuzunu da düşünebilirsiniz.
Zaten limon tuzu protez temizleyicilerinin de temel maddesi !
Lastik ve metal aksam açısından işlem sonu durulamak unutulmamalı.

Eğer benim gibi kireç tortu sorunu öncelikle temiz su tankı için diyenler, her ikisi için tek kimyasal olarak sulfamik asid kullanabilirler.
 
Son düzenleme:Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,052
Mesajlar
1,501,147
Kayıtlı Üye Sayımız
170,533
Kaydolan Son Üyemiz
tugrulkus

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst