Klimalı Araçlarda Kışın Ön Camdaki Buzu Çözmek

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,156

mehmetaliguney17

CAPTAİN
Mesajlar
345
Tepkime Puanı
228
Yaş
51
Yer
ÇANAKKALE
Bu cam buğusu olayı biraz daha karmaşık bir konu. Sebebi, bağıl nemin çok artması. Ağızdan çıkan sıcak havanın içindeki su buharı, soğuk yüzeyle temas ettiğinde yoğuşup sıvı hale geçiyor ve buğu oluşuyor. Ancak çok soğuk olmayan havalarda da yağmur yağınca bağıl nem çok arttığı için cam açıkken de camlar buğu yapıyor, haklısınız.

Sıcaklık arttıkça havanın su buharı taşıma kapasitesi arttığı için aynı miktardaki su için bağıl nem düşüyor. Yani içerdeki sıcaklığı artırmak sorunu çözüyor aslında. Camdaki suyu tekrar buharlaştırmış oluyoruz. İçerde bizim nefesimizden dolayı artmış bağıl nemi, eğer dışardaki bağıl nem düşükse, camı açarak düşürebiliriz. Yağmurlu bir günde pek işe yaramaz bu yöntem.

Buz konusuna dönersek; içerdeki havayı sirküle etmemizin sebebi, aynı havayı ısıtıcı serpantinden defalarca geçirerek daha hızlı bir ısıtma sağlamak istememiz. Dışardan gelecek taze hava, kış şartlarından dolayı çok soğuk olacağı için ısınma süresi uzayacaktır.
çok doğru ancak cam hiç bir zaman açılmamalı yoksa hep başa gideriz iç fanlar ağzınızdan çıkan buharı zaten yok eder cam açılması sıfırlar
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,120
Mesajlar
1,501,971
Kayıtlı Üye Sayımız
170,622
Kaydolan Son Üyemiz
Kurteremlak

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst