Olağanüstü Chudnite Skali Kayalıkları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ufukmehmedov Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,825

ufukmehmedov

Yeni Üye
Mesajlar
19
Tepkime puanı
1
Chudnite Skali adıyla da bilinen bu olağanüstü kayalıklar , Asparuhovo Köyüne yakın, Luda Kamchiya Nehrinin sağ yamacında bulunur, oldukça güzel ve büyüleyici yapıya sahiptirler. Uzaktan bakıldığında huni ve piramit görünümünü andırırlar. Bazı turistler bu kayalıkların doğal bir kaleye benzediğini söylerler. 12 hektar alana yayılan bu güzel kayalıklar, 1949 yılında çıkarılan bir kanun ile doğal güzellik olarak kabul edilmiştir.

Skali2.jpg


Kayalıkların yakınında Provadiya – Aytos Otoyolu geçmektedir. Aynı zamanda bu bölgeden Varna –Filibe tren yolu da geçer. Chudnite Skali, 40-50 m. yukseklige sahip 10 adet uzun ve sivri huni biçiminde kayalardan oluşmaktadır. Kayalıkların görünen biçimlerini almasında rüzgar ve suyun aşındırması etkili olmuştur.

Ana ulaşım yoluna yakın olması nedeniyle kayalıklar yaz-kış birçok turisti bölgeye çeker. Ardı ardına sıralanmış kayalıkların ortasından ufak, tünel biçiminde bir de yol gecmektedir. Kayalıkların tam karsısında iki yıldızlı bir de otel vardır. Otelden kayalıklara uzaklık ortalama 1 saattir. Buraya ulaşmak için en uygun yol, köprüyü geçtikten sonra sola sapmaktır. Gezintiden sonra diğer yoldan konaklama merkezine dönebilirsiniz.Ayrıca balık tutmaya merakınız varsa yakınlardaki Tsonevo Barajında balık tutabilirsiniz. Bölgede aynı zamanda birçok irili ufaklı mağara bulunur. Bölgede bir de yamaç tırmanışları yapılan yer vardır. Kayalıklardan yokuş yukarı çıkan patikayı takip ederek 10 dakika içerisinde tırmanışların yapıldığı yere varabilirsiniz. Bu bölgede 1990 yılında uluslararası tırmanış yarışması düzenlenmiştir.

Arkadaslar resimleri ve orjinal yaziyi www.barkurt.com Bulgaristan Gezisi sitesinde bulabilirsiniz
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,517
Mesajlar
1,493,818
Kayıtlı Üye Sayımız
169,908
Kaydolan Son Üyemiz
stojanove

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst