Seyir

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat Kaleli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,060

Murat Kaleli

murat
Mesajlar
102
Tepkime puanı
2
Yer
İstanbul
1 SEYİRİN TANIMI :

Seyir; Bir vasıtayı bir mevkiden diğer bir mevkiye emniyet ve selametle, Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü kurallarına uygun olarak götürmek ve geminin herhangi bir zamandaki mevkiini doğru olarak tayin etmek, geminin emniyetle seferini tamamlaması için bilinmesi gereken metot ve kurallardan bahseden bir ilimdir.

2. SEYİRİN AMACI :

İstenen her an için yer yüzeyi üzerinde mevkiinin, yönün ve bir mevkiden diğer bir mevkiye olan mesafenin hesaplanmasıdır. Seyrin amacını kapsayan aşağıdaki üç eleman, seyrin elamanları olarak tanımlanır. Bunlar sırasıyla;

1. MEVKİ
2. YÖN
3. MESAFE ‘dir.

3. SEYRİN TARİHÇESİ :

İnsanların suya karşı ilgisi cisimlerin suda yüzdüğünün görülmesi ile başlamıştır. Bu cisimlere binmeyi denemiş ve batmadığını öğrenmiş cisimleri yönlendirmeyi başarmasıyla birlikte seyir başlamıştır. Yaklaşık olarak 6000 yıl öncesine dayanır. Bir sanat olan seyri bilim haline getirmişler ve kısmen başarılı olmuşlardır. Bu gün seyir bütünüyle bilim değilse de bilimden ayırt edilemez duruma gelmiştir. Bu gün kullanılan güneş sistemi teorisi kabul edilen ilk deniz almanağı bundan 100 yıl önce İngiliz Kaptan James COOK tarafından bulundu ve Astronomlar tarafından bu günkü hale getirildi. Bu gün ise birçok elektronik seyir yardımcılarının ilavesiyle uydu seyir sistemleri ve computerler devreye girmiş durumdadır.

4. SEYİR ÇEŞİTLERİ :

A. MEVKİ BULMA ESASINA GÖRE :

Adını seyrin ana amacını oluşturan mevkii elamanını bulmaktan alan beş seyir yöntemi vardır.

1. Kılavuz seyri : Dünya üzerinde yeri kesinlikle bilinen kara maddelerinden, seyir yardımcılarından veya iskandillerden yararlanılarak yapılan seyir türüdür.

2. Parakete seyri : Belirli bir mevkiden hareketten sonra Yön, Sürat ve Zamandan yararlanılarak yapılan seyir türüdür. Bu yöntemle bulunan mevkiye parakete hesabi mevkii (DR.Dead Reckoning Position ) denir.

3. Astronomi seyri : Gök cisimlerinden yararlanılarak mevki bulmak suretiyle uygulanan seyir türüdür.

4. Elektronik seyir :Elektronik cihazlardan yararlanılarak yapılan seyir türüdür.

5. Modern Sistemlerle seyir : Uydu sistemleri ile birlikte çalışan modern seyir cihazlarıyla yapılan çağdaş seyir türüdür.
B. ÖZEL SEYİRLER :

Özel olarak hazırlanmış cetvellerden istifade ile hesaplarla rota,rota açısı ve mesafe bulunur. Mevkilerin hesapla bulunduğu seyirleri biz özel seyirler olarak adlandırıyoruz.

1. Volta seyri
2. Boylam seyri
3. Enlem seyri
4. Orta enlem seyri
5. Markator seyri
6. Büyük daire seyri
7. Bileşik seyir

C. YAPILDIĞI YERE GÖRE SEYİR TÜRLERİ :

1. Kara seyri
2. Deniz seyri
3. Hava seyri
4. Nehir seyri
5. Sualtı seyri
6. Kutup seyri
7. Çöl/Göl seyri
8. Uzay seyri

5. SEYİRİN ELEMANLARI :

A. Mevki (Station) : Bir geminin seyir kurallarını uygulamak suretiyle haritaya tatbik edilip gösterilen yerdir.

B. Mesafe(Distance): Geminin belirli noktadan diğer belirli noktaya kadar kat ettiği ölçüdür.(Deniz mili olarak ölçülür)

1. Zaman(Time): İki mevki arasındaki mesafenin saat olarak ölçümüdür.

2. Sürat(Speed): Geminin iki belirli mevki arasında saatte uyguladığı hızdır.

C. İstikamet(Direction): Ufuktaki bir maddeden gemiye çizilen bir hat olup gemiden geçtiği kabul edilen coğrafi meridyen ile yaptığı açı değeri olarak ölçülür. Bu açı saat yelkovanı istikametinde 0000-3600 arasında ölçülür. Bu aynı zamanda bir pusula gülünün tamamı demektir.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,338
Mesajlar
1,491,432
Kayıtlı Üye Sayımız
169,694
Kaydolan Son Üyemiz
Jazizza

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst