Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ncandan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,234

ncandan

Ana Kamp
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Yer
Ankara
Web
sailinsea.blogspot.com
Sevgili Denizciler,

Sizlere hem ilk defa denizde gerçekleştirilen "Shop&Miles Boat Show", hem de henüz inşaatı tamamlanmış MarinTürk İstanbul City Port (Pendik Marina) hakkındaki izlenimlerimizi aktarmak istiyorum.

Perşembe öğle saatlerinde Pendik'e vardık, arabamızı nereye koysak diye düşünürken marinanın otoparkını deneyelim dedik. Diğer marinaların aksine hem kapalı, hem açık otopark imkanı sunulmuş. 5 TL karşılığında güleryüzlü genç görevliler uygun bir yer gösteriyorlar.

Geniş bir terasa sahip giriş bölümünde henüz açılmamış mağazalar ile restoranları görüyorsunuz. Fuar ziyaretçilerini düşünerek yine Ülker Grubuna ait Cafe Crown ile Titanic isminde (yanlış hatırlamıyorsam!) bir pub-restoran hizmete girmiş. Rüzgarla birlikte hareket eden tenteler altında tekneler ve denizi doyasıya seyredebiliyorsunuz.

11 yüzer iskelesi, 752 bağlama kapasitesi ile 16.000 m2 ‘lik çekek alanında, 200 tona kadar yatların karaya çekilmesi ve denize indirilmesi, her türlü bakım ve onarımlarının yapılmasının mümkün olduğu belirtiliyor. MarinTurk'un bir diğer özelliği ise diğer tüm marinalarda Euro geçerli iken Türk Lirası ile çalışıyor olmaları. Söylendiğine göre bağlama ücretlerindeki kira artışı enflasyon oranında yapılacakmış. Her yıl %30-%40 civarındaki zamlar düşünüldüğünde hakikaten ilginç!

NTSR Fuarcılık tarafından bu sene 28.‘si düzenlenen İstanbul Shop&Miles Boat Show, 21-26 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin en yeni ve en büyük yat limanı olan MarinTürk İstanbul City Port’da ilk defa denizde gerçekleştirildi. 178 firma ve 585 ulusal ve uluslararası marka temsil edilmiş. Marina'da boyları 3 ile 50 metre arasında değişen 273 tekne sergilenmiş. Yalnız bu rakamlar sizi yanıltmasın. Ne yazıkki marinanın inşaası devam etmekte olduğundan geçtiğimiz yıllardaki katılımcı birçok firma bu yıl fuarda yer almamıştı. Hatta şöyle bir örnek vereyim: zincir ve led ışıklandırma araştırması yapmak durumundaydık ve bir tane bile firma bulamadık!

Motoryatlardan bahsetmeyeceğim, çünkü ilgilenmedik. Ama bir tanıdığımız 43 ft.lik Baia teknesini satıyor, isteyen olursa bilgi verebilirim.

Top Leisure, Orana 44 (katamaran), Jeanneau 36i, 39i, 39DS, 42i, 42DS, 44i, 45DS, 49i, 50DS ve merakla beklenen 2010 model Sun Odyssey'lerin en büyüğü 57'yi sergilemekteydi. Lumboz ve tavan pencereleriyle iç mekanda güneş ışığından maksimum fayda sağlanmış. Harken elektrikli vinçler ve furling sayesinde az mürettebatla seyir olanağı sunmakta. Sarmal sistem sayesinde kolay işleyen bir bot garajı bulunuyor. Ayrıca standart olarak Volswagen Marine TDI-140-5 kullanılmış. Fiyatı 400.000 Euro! 57'yi gezebilmek için randevu alınması gerekmekteydi. Biz de diğer tüm modelleri gezme imkanına zaten sahip olduğumuzdan 57 için rezervasyonumuzu yaptırdık. Çok güzel bir tekne ama gelin görün ki çok ama çok büyük. Hani bir tabir vardır "salon, salon-a-manger" (salon, salomanje) diye, işte aynen öyle!

Tezmarin, Oceanis 31, 37, 40, 46, 50, 54, performans yelkenlisi First 40 ve katamaranı Lagoon 440 modelini getirmişti. Açıkçası değişik bir modeli olmadığından şöyle bir baktık geçtik. Fakat Vedat Tezman'ın "Mazda" adına yarıştığı tekneyi görme fırsatımız oldu. Amiral teknesi Oceanis 54'ün fiyatı 256.000 Euro

Franken & Meer Yatçılık serinin 32, 40, 43 ve yeni 55 modellerini getirmiş. Tasarımı Bruce Farr’a ait olan Bavaria Cruiser 55, kategorisinde en geniş iç alana sahip tekne olarak kabul ediliyor. Teknenin arkasındaki 3.10 m’lik botu, motoru ile birlikte saklayabilen teak kaplı elektrikli platformu aynı zamanda yüzme platformu olarak da kullanılabiliyor.

Dufour ise yeni temsilcisi PUPA Yat ile "Grand Large" diye adlandırdığı "ödüllü" 525 modelini sergilemekteydi. Oldukça etkileyici bir tekne. Aslında beklediğimiz 405 idi, ama onu da Çeşme'de görmeye gideceğiz. Dufour, ne yazıkki Türkiye'de henüz hakkettiği yere gelemedi. Pupa ile sularımızda sıkça görüleceğini düşünüyoruz. Tekne almak isteyenler lütfen bu markayı gözardı etmesinler.

Elan, Argolis'ten Solo Denizcilik'e geçtiğinden beri charter'dan bireysel kullanıcıya yöneldi. 450, Impression 434 ve 340 modellerini gezebildik. 248.000 Euro etiketli Elan 450, A tipi “okyanus geçebilir” sertifikasına, standart D-2-55 Volvo Penta Sail Drive'a sahip. Opsiyonel olarak 75 HP motor seçeneği de bulunmakta.

Feeling 44 ve 36 Türkiye'de ilk defa bu fuarda sergilendi. Özellikle 44'ü çok beğendik. İki modelde de yaşam alanları diğer markalara göre daha geniş. Harita masası, yemek masasının hemen ardına, teknenin tam merkezine yerleştirilmiş. Fiyat 213.000 Euro.

Bu marka ve modellerin dışında J-122, Bodrum yapımı Likia 40, Harmony Lockwind, Çorlu'da üretilen Sensei 9, Yeşim - Tonguç Tokol çiftinin “Yosun” kızları da diğer sergilenen yelkenli teknelerdi.

İpragaz “dünyada bir ilk” olan “Marinegas” projesiyle fuarda yer almıştı. Dıştan takma motorlardan büyük motoryatlara kadar kullanım alanı olan Marinegas’ın Kyoto Protokolü çerçevesinde “çevreci” bir ürün olarak geliştirildiği belirtildi. LPG denize indi :smiley:)

Tes Konfeksiyon (HH ve Gill), Solo Denizcilik (Henrry Lloyd) ve West Marin ise konfeksiyon ürünlerini indirimli olarak satmaktaydı.

Bu fuarda ikinci el teknelere de yer ayrılmıştı. Yelkenli sayısı tek-tük olsa da bolca ikinci el motoryat bulma imkanı mevcuttu.

Bir başka pontonun baş tarafına Zeren Denizcilik tarafından AR-GE çalışmalarında geliştirilen yusyuvarlak “Deniz Evi” bağlanmıştı. Seyirden çok koylarda bağlamaya uygun olarak üretilen bu modelin kongre mekanı, otel ya da “yüzer ev” olması düşünülüyor. Kahraman Sadıkoğlu'na duyurulur :smiley:)

Shop&Miles Boat Show, belli ki bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordu. Biz keyif aldık, ama katılımcı firma sayısının azlığına üzüldük. Dileriz ki önümüzdeki yıllarda dünyanın sayılı tekne fuarlarından biri haline gelir, sergilenen tekne ve ürün sayısı da kat be kat artar.

Bizim gözümüze takılanlar bunlardı.


++++++++++++++++++++++++

N. Candan Sertçeoğlu
[email protected]
(532) 214-16 04
http://sailinsea.blogspot.com/

Bavaria 55.jpg


Bavarialar.jpg


Beneteau Oceanis 54.jpg


Elan 450.jpg


Jeanneau 57.jpg
 

Etiketler

pepe

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Ynt: Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

power fm standının yanındaki off - shore teknelerinden bahsetmemişsinizzz :smiley:) benim en çok ilgimi off shorelar çekmişti de ;d
 


SEVAL

www.sevalduban.com
Mesajlar
3,866
Tepkime puanı
39
Web
www.sevalduban.com
Ynt: Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

Çok fazla büyük tekne vardı fuarda. Pek sempatik görünmediler gözüme.
Ben en çok Ogem Group yelkenlisini sevdim :smiley: sanırım Harmony idi.
Yüzen ev çok itici geldi bana. Kahraman Sadıkoğlu'ndan esinlendiler sanırım. Ama yüzen evi yapanlar Kahraman Sadıkoğlu gibi mücadele vermek zorunda kalmamışlardır eminim. Aslında bizim gezginler için uygun ama mangal için ekstra platform gerek :smiley:
Pontonlardan ziyade standlar daha keyifliydi.
 

ncandan

Ana Kamp
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Yer
Ankara
Web
sailinsea.blogspot.com
Ynt: Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

Kesinlikle katılıyorum, ama Türk insanının da konfor özentisi olduğu bir gerçek, evini bile maalesef 200 metrekareden aşağı almıyor :smiley:
Öte yandan merak ediyorum acaba haftasonu ziyaretçilerden denize düşen oldu mu? Haftaiçi bile sıkıntılıydı, haftasonu kimbilir ne haldeydi!!
Bu arada bir arkadaşımız yüzen evle denize çıkmış -ki kendisi büyükçe bir motoryatın kaptanıdır- hiç hoşlanmamış, "ne o öyle dön babam dön" diye dalga geçiyordu..
 SEVAL

www.sevalduban.com
Mesajlar
3,866
Tepkime puanı
39
Web
www.sevalduban.com
Ynt: Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

Ben pazar günü gezdim fuarı. Pontonlar son derece kalabalıktı.
A pontonun üzerini branda ile kapatmışlardı ama diğer pontonlar açıktı neyseki.
Ayrıca pontonları istidap haddi belirtilmemişti :smiley: Bir ara deniz seviyesine iniyordu neredeyse :smiley:
O kalabalıktan yüzen ev de nasibini almıştı. Deniz üzerine "bilinmeyen yüzen cisim" olarak dolanıyordu. Tabii içerisinde onlarca meraklı ziyaretçi ile.
 

apaz

Yeni Üye
Mesajlar
19
Tepkime puanı
0
Ynt: Shop&Miles Boat Show Izlenimlerim

ncandan' Alıntı:
Öte yandan merak ediyorum acaba haftasonu ziyaretçilerden denize düşen oldu mu? Haftaiçi bile sıkıntılıydı, haftasonu kimbilir ne haldeydi!!

Cmt sabahı bir kişi, tek ve geniş dümen, arkası açık yelkenliden düşmüş
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,464
Mesajlar
1,492,948
Kayıtlı Üye Sayımız
169,846
Kaydolan Son Üyemiz
torcemo

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst