Son Balo; Vals ve Zeybek

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,552

YOL

SEDAT AÇIL
Mesajlar
10,360
Tepkime Puanı
479
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Tarih 2 Şubat 1938...

Ölümünden 8 ay önce, Bursa Belediyesi tarafından Atatürk'ün onuruna verilen balodayız...

Bu, O'nun katıldığı "Son Balo"dur...

Balonun şahitlerinden araştırmacı Nazif Tepedenlioğlu'nun yazısına göre, Atatürk o gece çok mutluydu... "Vals" yaptı, "Sarı Zeybek" oynadı ve çok sevdiği ata sporu "Güreş" izledi.

Yani bu Son Balo'nun davetlileri, Atatürk'ü modern dünya dansı valsle, öz kültürü zeybeği birlikte oynarken görüyorlardı...

O'nu sadece resimleri ve heykelleriyle değil, sanat ve kültür, yani insan boyutuyla algılamayı tercih ettiğimiz, Türkiye'de ilk kez yapılan belgesel nitelikli bu kısa filmde, biz de Atatürk'e vals yaptırdık, zeybek oynattık, güreş seyrettirdik. Hem de Bursa'da balonun yaşandığı gerçek mekanda...

Amacımız : Osmanlı'dan sonra topraklarımıza yerleşen emperyalist ülkelerin işgaline karşı, kurtuluş yıllarımızın birlik ruhunu bugüne taşımak olduğu gibi, diğer taraftan da Atatürk'ün hem batılı, hem yerel yanını işaret ederken, Savi Yaver Ataman'ı dinledikten sonra: "Bu sazın bağrında bir milletin kültürü yatıyor" dediği ve Selim Sırrı Tarcan'ı zeybek oynarken izleyip; "Batının valsi gibi işte bizim salon dansımız" ifadelerinde hissedilen kültür ve sanata olan bakışını aktarmaktı...


http://video.google.com/videoplay?docid=4795190689845472424&hl=trMayıs 2008
Sümer EZGÜ

Proje Sahibi / Supervizor / Atatürk Rolü : Sümer Ezgü
Yapım : Türkiye sivil Toplu Kuruluşları Konfederasyonu
Yapımcı Firma : Joy PR
Yapımcı : Joy PR adına Arif Ekşi
Destekleyen : Bursa Büyükşehir Belediyesi
Yönetmen : Biray Dalkıran
Görüntü Yönetmeni : Aşkın Sağıroğlu
Senarist : Ömer Lütfü Mete
Seslendirme : Cüneyt Türel
Atatürk Kostümü : Faruk Saraç
Kostümler : Osmangazi Olgunlaşma Enstitüsü
Atatürk Makyajı : Derya Ergün / Ahsen Gülkaya

MÜZİK

Yönetmen : Sümer Ezgü
Aranjör : Erdal Tuğcular
Stüdyo : Duygu Müzik
Mastering : İmaj Stüdyoları
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,657
Mesajlar
1,508,127
Kayıtlı Üye Sayımız
171,168
Kaydolan Son Üyemiz
Baycall

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst