Sülüklügöl - Akyazı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HaEr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,813

HaEr

Yeni Üye
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Sülüklü göl Bolu il sınırında yer alır. Tam olarak Batıkaradeniz Bölgesi’nde Bolu ili Mudurnu ilçesi Tavşansuyu köyü (eski adı:Akyokuşkavağı) sınırları içinde yer alır. Sülüklügöl Doğal yaşamı koruma alanı; sülüklü gölü de içine alan toplam 809 hektarlık bir alana sahiptir.Sülüklü göl Sakarya ve Bolu sınırında bulunmaktadır.
Sülüklü göle nasıl gidilir ? sülüklü göl yol tarifi için bu sayfaları ziyaret edebilirsiniz.(haritalı yol tarifi)

Sülüklü göl, bitki ve hayvan türü çeşitliliği açısından eşsiz bir tabiata sahiptir. Bölgede karadeniz ve marmara iklimine has çok çeşitli bitki örtüsü mevcuttur. Sülüklü göl'ün rakımı 1200 olduğu için yayla bitki örtülerinden bazıları da göl çevresinde yetişmektedir.
Bölgede bazılarının ülkemizdeki türü yok olma aşamasına gelmiş çeşitli yaban hayvanları yaşamaktadır.Sülüklü göl alabalık ve başlıca şu hayvan türlerini barındırırır: Tavşan,ceylan,karaca,boz ayı, tilki, kurt, yaban kedisi,kırmızı benekli alabalık. Sülüklü göl balık avı ve diğer yaban hayvanların avlanması yasak olan bir bölgedir bu nedenle avlanma sıkı kontrol altında yasaktır.
Sülüklü göl yaklaşık 3 asır önce oluşurken tektonik hareketler sonucunda toprak alan çökmüştür.Çökme sonrası toprakta bulunan çam ve meşe ağaçların üst kısımları dikili şekilde yandaki fotoğrafta da görüldüğü gibi çürümeden su yüzeyinde kalmış ve özellikle yaz sonu suların azalmasıyla birlikte gölün içinde ilginç bir manzara oluşturmaktadır. Göl içindeki ağaçlar Sülüklü göl'le yaşıttır ve en az 300 yıldır su içinde çürümeden durmaktadırlar.Gölün içindeki dikili ağaçlar tabiatta nadir rastlanan durumlardan biri olduğu için sülüklü göl tabiat parkı ve koruma alanı ilan edilmiştir.Sülüklügöl'ün rengi mevsime göre değişmekte ve turkuaz ya da yeşil renkte olmakatdır.
Sülüklü göl konaklama: sülüklü göl kalacak yer açısından bakıldığında sit alanı olduğu için konaklama yapılamamaktadır. Sülüklü göl otel ve konaklama için yakın çevredeki özellikle bolu otelleri ve konaklama yerlerini sitemizin iletişim bölümünden öğrenebilirsiniz.Sülüklü göl kamp için ideal bir bölgedir.
Sülüklü göl restoran veya kahvaltı yapılabilecek yer açısından nasıl bir konuma sahiptir: Sülüklü göl kahvaltı ve yemek yemek için kendi imkanlarınızı kullanmanız gereken bir yerdir.

Sülüklü göl nerede? Sülüklü göl yol tarifi
Sülüklü göle nasıl gidilir: Öncelikle söylemeliyizki Sülüklü göl ulaşım için kolay bir noktadadır. Aşağıdaki sülüklü göl yol haritasında da gördüğünüz gibi istanbul-Sakarya(Adapazarı) yönünden gelenler için Sülüklü göl İstanbul'dan kaç km derseniz yaklaşık 200km ve ortalama varış süreniz ise 3 saat. İstanbul'dan Sakarya'nın Akyazı ilçesine ulaştıktan sonra Dokurcun beldesi'nin içine girin ve Dokurcun beldesi'nin içinden geçen yoldan hiçbir yöne sapmadan 3 km asfalt yolu takip ederek Tavşansuyu köy merkezindeki oluklu çeşme ve sülüklü göl tabelasını göreceksiniz. Buradan sülüklü göl kaç km derseniz çeşmenin önünden tam 9 kilometre. Tabeladan yani çeşmeden sağa saparak 9 kilometrelik toprak yoldan hiç bir yöne sapmadan Sülüklügöl'e 30 dakikada ulaşabilirsiniz.Tavşansuyu köyün den sonraki sülüklü göl yolu stabilize ve topraktır. Araçla maksimum 2. viteste gitmelisiniz.
Sülüklü göl'ün ayrıntılı yol tarifini ise şu şekilde yapabiliriz: Sülüklü göl ulaşım için Ankara ve Bolu yönünden kolay bir noktadadır.Bu yönlerden gelenler için Bolu'dan 85 km batı istikametine doğru giderek; Abant gölü ve Taşkesti beldesinden geçerek yaklaşık 1 saatte varılabilmektedir .Yine İstanbul'dan gelmek isterseniz 200km ve 3 saat sürüyor. Otobandan Sakarya'nın Akyazı ilçesi sapağına oradan da 40 km sonra Tavşansuyu köyü üzerinden Sülüklügöl'e ulaşabilirsiniz. Eğer Sakarya'da otobandan çıkarsanız Sakarya'dan 50km doğu yönünde Akyazı, Kuzuluk kaplıcaları ve Dokurcun beldesinden geçerek yaklaşık 45 dakikada Tavşansuyu köyüne oradan da sülüklügöle varabilirsiniz. Yine Ankara'dan Beypazarı, Nallıhan ve Mudurnu üzerinden de sülüklü göl'e ulaşılabilmektedir. Bütün yönlerden gelişte son durağınız Tavşansuyu köyü olacaktır.Tavşansuyu köyünün içinden Sülüklü göl kış ayında ulaşıma sık kapanır ancak yaz aylarında aracınızla 9 km lik toprak yoldan 30 dakikada varılabilmektedir. Kış aylarında yol şartlarını önceden öğrenmenizde fayada var. Dokurcun beldesine vardığınızda tabela karmaşasından dolayı yanlış yollara girme olasılığınız yüksek olduğundan yapmanız gereken tek şey Dokurcun merkeze geldiğinizde tabelalara aldırış etmeden asfalt yoldan hiç bir yöne sapmadan 3km ilerleyerek Tavşansuyu köy merkezindeki çeşmenin önünden sağa dönmek ve 9 km hiç sapmadan sondurağınız olan sülüklügöl'e varmak. Yol sizi direk Sülüklü göle çıkartacaktır çünkü Sülüklügöl'den sonra yol bitiyor.
 

Etiketler

HaEr

Yeni Üye
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Ynt: Sülüklügöl - Akyazı

Video ve resimler aşağıdadır

Video :

http://www.youtube.com/watch?v=e_YEgcGgLZ0

Foto

http://www.youtube.com/watch?v=4LtDo1QBOo0
 


semaver

Aracımı seviyorum.
Mesajlar
239
Tepkime puanı
1
Yer
Kocaeli-İstanbul
Ynt: Sülüklügöl - Akyazı

Ufak bir ilave: Son 9 km yol yer yer oldukça bozuk, yavaş gitmezseniz ya kusar yada yan camdan çıkarsınız. Eğer yaz mevsiminde gidecekseniz, haftasonları oğul oğul insan geliyor, bütün sessizliğin içine ediyor. Ama bunun dışında güzel ve kendinizi dinleyebileceğiniz bir ortam.
 

moncici35

Dogru yerde olmak icin dogru zaman!
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Yer
Sakarya
Ynt: Sülüklügöl - Akyazı

Dunyanin gorulmesi gereken 15 yerinde 7. Sirada olan bir yer golun rengi civit mavi ilinc bir doga kapli bir haftasonu gezisi yapilabilir aslinda gol yolundan inerken cok guzel balikci evleri var oranin baligida muthis olur...
 


cem cihan

Kamp II
Mesajlar
365
Tepkime puanı
0
Yer
istanbul
Ynt: Sülüklügöl - Akyazı

Gölün yanına gidebilirsiniz,
Kamp ateşine dikkat ettikten sonra çadırla kalmanızda bir problem yok,eski orman kulubesinde su var;
 

mydonnoz

Murat
Mesajlar
67
Tepkime puanı
5
Yer
İstanbul-Kartal
Ynt: Sülüklügöl - Akyazı

Teşekkür ederim yaz aylarında gideriz büyük ihtimal. Ateşin yakılması bu tarz yerlerde önemli daha fazla dikkat ediyoruz.
 suleymancirit

Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı
Mesajlar
1,125
Tepkime puanı
639
Çadır ve karavan ile gece kalmak mümkün olduğuna göre ; wc güvenlik ve su varmıdır , giriş ücreti + kamp ücreti alınıyor mu ?
 

Knnkeskin

Yeni Üye
Mesajlar
19
Tepkime puanı
1
geçen sene sülüklü göle gitmiştim, gitmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim mükemmel bir doğası var
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,326
Mesajlar
1,491,300
Kayıtlı Üye Sayımız
169,685
Kaydolan Son Üyemiz
HALUK 6060

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst