Sülün’ün Öreni Yeraltı Şehri

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,221

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
1-20.jpg


İli: Afyon

İlçesi: Bolvadin

Kasabası: Kemerkaya

Mevkii: Kemerkaya beldesi, Sülün’ün Öreni ve Yedikapılar mevkii

Konumu: Yedikapılar sit alanı içindedir. Bolvadin-Emirdağ yolu ile Aşağıkurudere yol ayrımının 650 m. güneydoğusu, Sorkun yolunun güneyinde yer almaktadır.

Grubu: Arkeolojik Sitler

2-20.jpg


Nasıl Ulaşılır?

Bolvadin-Emirdağ yolundan

3-18.jpg


Kemerkaya beldesinin 3650 m kuzeyinde, Kemerkaya Emirdağ yolunun 700 m doğusunda, İnburun’un 2800 m doğusunda yer almaktadır.

Emirdağ dağ silsilesinin bir bölümünü oluşturan Kemerkaya Bölgesindeki doğu-batı doğrultusunda uzanan yamaçta, halk arasında “Yedi Kapılar” olarak anılan kaya yerleşimi ve 200 m. aşağısında ise “Sülün’ün Öreni” olarak adlandırılan, Eski Tunç, Roma, Bizans ve İslami Döneme ait seramiklerin bulunduğu ören yeridir. Ören yerinin toprak altında ise tüf kayalığa oyulmuş, Yedi Kapılar Yer altı Yerleşimi (Yer altı Sığınağı) bulunmaktadır. Kaya yerleşim alanlarının yaklaşık 600-700 m. kuzeyindeki (Sorgun yolunun kuzey yönündeki) derin dere yatağında, arazinin tüf arazi olması nedeniyle, ilginç özelliklere ve güzelliklere sahip, ender bulunan doğal sit özellikler bulunmaktadır.

4-18.jpg


Yedikapılar Kaya Yerleşiminin yaklaşık 200 m. aşağısında (batısında) yer almaktadır. yerinde yapılan incelemeler sonunda Yer altı Yerleşimine girişi sağlayan bölümün doğal şartlarla tahrip olarak üst örtüsünün büyük kısmının çöktüğü tespit edilmiştir. Girişin yan tarafında yer alan Şırahaneninde doğal tahribattan etkilendiği görülmektedir. Yine Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünün bildirilerinde bu yerleşimin 3 kattan oluştuğu belirtilmiştir. Bu katlar, Üst kat, Orta kat ve Alt kat olarak isimlendirilmiştir. Burada barınma odaları, havalandırma bacaları, su sarnıçları, gizli geçitler ve ulaşım tünelleri bulunmaktadır. Kazı sonrasında havalandırma bacaları Müze Müdürlüğünce herhangi bir tehlike oluşturmaması için demir mazgallarla örtülmüştür.

5-13.jpg


Tünel, koridor ve dehlizlerin dar olması ve barınmayı sağlayan mekanların oldukça küçük ve az sayıda olmaları burada sürekli bir yaşam yerine tehlike anında geçici olarak kullanılan bir yer olduğu kanaatini uyandırmaktadır.

Erken Hristiyanlık dönemine ait olması nedeniyle önemlidir.


Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM)
 

Etiketler


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,616
Mesajlar
1,495,091
Kayıtlı Üye Sayımız
170,010
Kaydolan Son Üyemiz
hazardogan

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst