Tekirdağ Lezzet Durakları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Trakya Gezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,091

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
LALADERE ET & BALIK LOKANTASI VE MESİRE ALANI ( GÜNGÖRMEZ KÖYÜ, SARAY )
Büyük şehirlerin keşmekeşinden kaçanların hem dinlenip zindelik kazanmak hem de doğanın orta yerinde lezzetli bir yemek yiyebilmek için tercih ettiği kır lokantalarının sayısı son yıllarda büyük artış göstermektedir. Keza bu durum Trakya’da da böyledir.

Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı Güngörmez köyü sınırları içerisinde yer alan “Laladere Et & Balık Kır Lokantası”, Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz gibi iş yoğun yaşanan yerleşim yerlerine yakın oluşuyla ve İstanbul gibi bir metropolün insanı yoran kaosundan kaçıp “yakın yerler” arayışında olanlar için iyi bir seçim olabilir.

...daha fazlası için ; http://www.trakyagezi.com/lezzet-duraklari/34-tekirdag/379-laladere-et-a-balik-kir-lokantasi.html
[attachment=4]
[attachment=2]
[attachment=3]

Laladere Et Balık Lokantası.jpg


Mantar soslu ve kaşarlı güveç alabalÃ
 

Etiketler

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

ADA BALIK RESTAURANT, MARMARA EREĞLİSİ
Tekirdağ’ın Marmara Denizi'nin kuzeyi boyunca İstanbul yönüne doğru uzanan kıyılarının toplam uzunluğu 13o km.’yi bulur ve Şarköy’den başlayıp ilin Marmara Ereğilisi ilçesinde nihayet bulur. Lodosun denizi köpürten puslu havasının müsaade edip billurlandığı günlerde Marmara Adası’na ve Kapıdağ Yarımadası’na doğru Marmara’nın karşı kıyılarını pürpak seyredersiniz. Tarihi boyunca Marmara Ereğilisi’nin varlık sebeplerinin en başında yer almıştır deniz.

[attachment=1]

Hal böyle olunca, hele de İstanbul gibi bir metropole yakın olmasının sağladığı avantaj düşünüldüğünde, Marmara Ereğlisi'nin deniz mutfağı ile de kendini ortaya koyması kaçınılmaz bir hal almıştır. Ada Balık, lezzet damıttığı deniz ürünleri mutfağı ve ona yakışır ambiansı ile Marmara Ereğlisi'nde bulabileceğiniz en seçkin mekandır.

...daha fazlası için ; http://www.trakyagezi.com/lezzet-duraklari/34-tekirdag/351-ada-balik.html

Ada Bal?k,Marmara Ere?lisi.jpg
 

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

ANTİQUE RESTAURANT & GARDEN ( ÇORLU )
Çorlu gibi emek yoğun yaşanan, gündelik koşturmacanın ritmini yakalamakta zorlandığınız ve şehrin üstünüze üstünüze geldiğini hissetiğiniz bir yerde yaşıyorsanız, bu kuşatılmışlık hissinden sıyrılmak için yapabilecekleriniz maalesef ki azdır. Hele ki kendinize ayırdığınız zamanları, neredeyse bütün şehrin nüfus sayımını yapmaya müsade edercesine insanlarla dolu alışveriş merkezlerinde geçirmekten nefret edenlerdenseniz, o zaman işiniz daha zorlaşır.

Bu ümitsiz durumu sizi şaşırtırcasına tersine çevirmek isterseniz, sevdiklerinizle güzel bir zaman geçirebileceğiniz, sizi şehrin tüm hengamesinden koparabilecek bir mekanı önermiş olalım. Buyrun, hep birlikte Antique Restaurant & Garden’ a gidiyoruz.

...daha fazlası için ; http://www.trakyagezi.com/lezzet-duraklari/34-tekirdag/297-antique-restaurant-a-garden.html

[attachment=1]

Antique Restaurant & Garden ( Çorlu ).jpg
 

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

ÖZCANLAR KÖFTE ( TEKİRDAĞ )
Bir yol üstü lezzet durağından hakkıyla bahsetmek gerekirse, Özcanlar ilk akla gelen yer olur herhalde.Tekirdağ, İstanbul' dan kıyı yoluyla Çanakkale yönüne gidenlerin, Marmara ve Avşa adalarına gidilebilecek limanıyla yola düşenlerin uğrak noktasında yer alıyor. Daha gidecek çok yol varken, ya da ada vapurunu beklerken hemen limanın gerisinde yer alan adım başı restaurantların davetine uymak kaçınılmaz olur. Öylece yola dalmış Tekirdağ' a yaklaşırken, hiç fikriniz olmasa bile, reklam tabelalarından da olsa aklınıza yer eden o mekanı bulmanız gerekiyor. Tekirdağ' daysanız, köftesini denemelisiniz. Bunun için sizinle, Özcanlar Köfte' nin sahilde yeni açılan mekanına gidiyoruz.
Özcanlar' ın Tekirdağ' da 640 kişi kapasiteli 3 şubesi bulunuyor. Ayrıca İstanbul' da, Astoria Alışveriş Merkezi' nde bir şubeye daha sahipler. Burada da İstanbullu lezzet düşkünlerine Tekirdağ köftesini tattırmayı amaçlıyorlar.

...daha fazlası için ; http://www.trakyagezi.com/lezzet-duraklari/34-tekirdag/115-ozcanlar-kofte.html
[attachment=1]
[attachment=2]

Özcanlar Köfte ( Tekirda? ).jpg


Özcanlar Köfte'de F?r?n Sütlaç Keyfi....jpg
 
gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime Puanı
77
Yer
Akhisar
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

Trakya Gezi'nin her alanda olduğu gibi lezzet konusunda da bizlere yaptığı katkı için kendilerine, en azından kendim ve eşim adına teşekkür ederim. Eşim, sayfalarından çokça yararlanıyor. Uzak değiliz belki oradaki tariflere ama çok şey öğrendik sizden; müthiş bir kaynak oluşuyor, iyi ki varsınız... :smiley:

Özcanların (Tekirdağ kent merkezindekini kastediyorum) köftesi ve sütlacı gerçekten harika; ben de salık veriyorum. Laladere'yi çok merak ediyorum bu arada; umarım birgün görme şansım olur. (Trakya turumuz habire erteleniyor o nedenle de canım bir hayli sıkkın... :-[)

Cavid Sezen
 

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

Cavit bey,
İnşallah işlerinizi planlarınızı yoluna koyduktan sonra sizi Trakya'da görmek umuduyla.
İlginiz güzel sözleriniz ve siteyi takibiniz için de ben teşekkürlerimi iletiyorum yeniden.
 


ferit2

Ana Kamp
Mesajlar
67
Tepkime Puanı
0
Yer
Rize/Hemşin
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

Köfteyi tercih etmeyip başka bir yiyecek isterseniz bence mangal dönere gidin odun ateşinde ve sırf etten yaptığı döneri bir deneyin biraz sapa dır yeri ama sorarsanız herkes söyler

76676_458689364525_572739525_5308474_2628187_n.jpg
 

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

"İki yaka boyunca dizilmiş kentlerin kasabaların cem-i cümlesini hesaba tutun; Marmara'nın mavi gözlü çocuğudur Şarköy. Deniz boyunca inceden kopup gelen akyel, üzüm bağlarının, zeytin bahçelerinin saçlarını öper okşar da; uzun kış boyunca ortalıkta göremediğiniz bi' dolu Şarköylü, Mart güneşine aldanıp efil efil uçuşan kıyafetleriyle sahil boyuna atar bir anda kendini. Denize hasret bunca insan nereye saklanmıştır da, nerden kopup gelmiştir şaşarsınız.
Ama siz hele durun, bu daha nedir ki ? Hele bir yaz gelsin; daha tatilciler gelecek !
Hoş, Şarköy’de yazın gelmesi için karpuz kabuğunun suya düşmesi gerekmez ya. VEİS sandalyeleri dışarı çıkartmışsa, o andan sonra her yer bahar bahçe, takvimler neyi gösterirse göstersin mevsim artık yazdır ŞARKÖY’de"
...Daha fazları ; http://www.trakyagezi.com/lezzet-duraklari/34-tekirdag/955-veis-dondurma.html#

Veis Dondurma & Peynir Helvas?.jpg
 
ersel

Kamp II
Mesajlar
284
Tepkime Puanı
0
Yer
istanbul
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

arkadaşlar kırklareli vizenin AKINCILAR köyünde cızzgara METİN USTA şiddetle tavsiye ederim müthiş bir köfte ziyafeti inanın buna olmaz böyle bişey detirtecek cinsten hele bir akıncılar helvası diye bir tatlısı var inanılmaz güzel bence sucuk ona keza süper kendileride oderece hoşsohbet insanlar mutlaka deneyin bence kayıp olmaz ama müthiş bir kazanc olur damak zevki açısından saygılar
 

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
205
Tepkime Puanı
31
Web
www.trakyagezi.com
Ynt: Tekirdağ Lezzet Durakları

TEKBAŞ PEYNİR HELVASI
Her ne kadar köftesi ile anılıyor olsa da, şöhretini günden güne dillendiren farklı lezzetler durağıdır Tekirdağ. Denizle soluyan bir kentte balığının sofrada yer bulmaması düşünülemez mesela. Bağcılıkta gelenekten damıtılmış haklı bir şöhreti olan Tekirdağlı için, asma dalında demlenen üzüm; şişede lal, bardakta rakıdır. Marmara’nın deniz meltemlerine saçlarını emanet eden Şarköy’ün zeytinleri; kahvaltı sofralarındaki yeri bir yana, leblebi niyetine çerezlik; nefasetli zeytinyağı ise, her gün şifa niyetine bir kaşık olsun alınan şurup gibidir. Hayrabolu tatlısıysa lokumdur, lokum.

Mandıracılık kültürünün imbekten süzülürcesine edinilmiş tecrübeleri ise Tekirdağ’da sütü taçlandırır. Yörenin doğal yayılışıyla yetişen hayvanların değerli sütleri Malkara’da peynire, tereyağına nefaset katar. Ustasının maharetli ellerinde VEİS’in meşhur dondurmasına dönüşen süt, “Sütün profesörü olduk” diyen Ömer TEKBAŞ’ın üç çeyrek asırdır Tekirdağlıların damaklarını şenlendiren “peynir helvası” ile zirve yapar.

Tekbaş Peynir Helvası & Veis Dondurma ( c) Dinçer ALABA
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,666
Mesajlar
1,508,241
Kayıtlı Üye Sayımız
171,177
Kaydolan Son Üyemiz
kenan_a

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst