Uzun Yol İçin Gerekli Motosiklet Aksesuarları Nelerdir?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melisturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,080

melisturan

Ana Kamp
Mesajlar
38
Tepkime Puanı
6
Merhaba, eşimle motosikletle uzun yola çıkmak istiyoruz. Ama olmazsa olmaz güvenlik için gerekli şeyleri araştırdık. Bulduğum bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Şimdiden iyin okumalar..

Motosiklet ile uzun yol sürüşlerinin ayrı bir keyfi vardır. Kış aylarında zorlu hava koşullarından dolayı çok fazla uzun yolculukları tercih edilmese dahi kış aylarında uzun yola çıkan sürücülerimiz de bulunmaktadır. Ancak yaz aylarında uzun yolculukların daha çok arttığı da bir gerçektir. Yaz aylarının son demlerini yaşadığımız şu günlerde kış gelmeden bir hafta dahi olsa motosikletinizi alıp uzun bir yolculuk yapmak isteyebilirsiniz. Tabi ki çıkacağınız uzun yolculuğunuzda güvenliğinizi üst düzeyde tutmanız büyük bir öneme sahiptir. Sizin güvenliğinizi tam olarak sağlayacak motosiklet aksesuarları olan kask, motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet botu, motosiklet çantası gibi temel ekipmanlarınızı temin ederek uzun yolculuklara çıkmanız sizin için daha iyi olacaktır. Motosiklet aksesuarlarının neden bu kadar önemli olduğunu gelin hep birlikte detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım. İlk olarak motor kaskı ile başlayalım;

Kask her motosiklet sürüşü esnasında kullanmamız gereken bir motosiklet aksesuarıdır. Baş bölgemizden alabileceğimiz küçük şiddetli darbe dahi olsa ölüm ile sonuçlanabilir. Motosiklet sürücüsünün yüksek hız yaptığı uzun yolculuklarında kesinlikle kask kullanması gereklidir. Kask çeşitleri olan açık kask, kapalı kask ve çene açılır kasklar içerisinde güvenlik seviyesi en yüksek olan kapalı kaskları uzun yolculukları sırasında kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü yolculuğunuz sırasında olabilecek bir kazada sizin can güvenliğinizi tehlikeye atmayacak kaskı tercih etmelisiniz. Alacağınız kaskın darbelere karşı dayanıklı maddelerden üretilmesi fiyatlarından önce dikkat etmeniz gereken husus olmalıdır. Yüksek hız testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş olan kask markaları arasında yer alan Bell kask, Caberg kask, Ufo kask, Venom kask ve Astone kask modellerini uzun yolculuklarınız için tercih edebilirsiniz.

Motosiklet pantolonu bel altı bölgenizi en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmalıdır. Uzun yolculuklarınız sırasında rahatlığınızı sağlayacak motosiklet pantolonlarını yolculuk yaptığınız mevsime göre seçmelisiniz. Yazlık motosiklet pantolonlarında hava geçirgenliğine dikkat ederken kışlık motosiklet pantolonlarında sizi soğuktan ve yağmurdan koruyacak su geçirmez özelliğine dikkat etmelisiniz. Yazlık veya kışlık fark etmeksizin satın alacağınız motosiklet pantolonunda korumalıklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun yolculuklarda olası bir kaza anında motosiklet üzerinden düşebilir veya sürüklenebilirsiniz. Bu olasılığı göz önünde bulundurarak kaliteli malzemelerden üretilen motosiklet pantolonlarını tercih ederek yırtılmalara, sürtünmelere ve darbelere karşı dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz. Motosiklet pantolon markalarından Venom motosiklet pantolonu, Oxford motosiklet pantolonu, Ixs motosiklet pantolonu ve kevlar kot çeşitlerinden beğendiğiniz ürünü temin ederek uzun yolculuklarınızı konforlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Motosiklet montu sürücünün üst bölgesinde sırt, omuz, bel ve göğüs bölgesini korumaktadır. Hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmenizi sağlayan motosiklet montları sizlerin can güvenliğini de sağlamaktadır. Yaz aylarında fileli motosiklet montlarını tercih ederek terlemenizi engelleyebilirsiniz. Kaliteli ürünler ile üretilen tüm motosiklet montlarında korumalıklar montun üzerinde yer almaktadır. Bazı mont modellerine ekstra korumalıklar takılabilmektedir. Uzun yol sürüşlerinde yüksek hız yapıldığından dolayı ekstra koruma takmanız sizin tercihinize kalmıştır. Motosiklet montu güvenlik testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş ve kendini kanıtlamış markalar arasında Venom motosiklet montu, Oxford motosiklet montu, Ixs motosiklet montuna ait modelleri yolculuklarınız sırasında güvenle kullanabilirsiniz.

Motosiklet botu öncelikle ayaklarına uygun numarada olmalıdır. Motosiklet sürerken kontrolünüzü tam olarak sağlayabilmeniz için motosiklet botunuzu ayak yapınıza uygun olarak seçmelisiniz. Motosiklet botunun sizin ayağınızı tam olarak kavraması ve bileğinizden itibaren sizi koruması gereklidir. Uzun yolculuklarınızda belirli yükseklikte bir hız yapıldığını tekrar vurgulayarak olası bir kaza anında motosikletiniz direkt olarak ayağınızın üzerine düşebilir. Motosikletin ağırlığı ile ayağınızın ve bilek kısmının ezilmesini ve kırılmasını engellemek amacıyla motosiklet botunuzu ihmal etmemelisiniz.

Motosiklet çantası uzun yolculukların vazgeçilmez motosiklet aksesuar seçenekleri arasındadır . Motosikletlerin arabalar gibi geniş bagaj hacimlerine sahip olmayışından dolayı sürücüler motosiklet çantalarına ihtiyaç duymaktadır. Motosiklet çantaları farklı hacimlerde üretilip günlük kullanım ve uzun yolculuklar için kullanıma gayet uygundur. Şehir içi trafikte kullandığınız motosiklet çantası daha küçük boyutlarda olup yalnızca motosiklet aksesuarlarınız olan kask ve mont gibi küçük çaplı eşyaları taşıyabilir. Uzun yolculuklarınız için motosiklet arka çantasını büyük almalısınız. Tabi ki motosikletinizin boyutuna uygun bir büyüklükte tercih etmelisiniz. Çantanız ne kadar büyük olursa o kadar çok eşya alır ancak motosiklet çantasının büyük olması sürüş esnasında sizin hızınızı keseceğini de unutmayınız.

Uzun yolculuğa çıkmaya karar verdiğiniz zaman güvenli bir sürüş keyfi yaşamak için motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıkmanız gerektiğini kesinlikle unutmayın. Can güvenliğinizi tehlikeye atmamak için vücut ölçülerinize uygun motosiklet aksesuarlarınız ile güvenli bir yolculuk yaşayabilirsiniz.
 

Etiketler

freediver2009

Ömer Yahşi
Mesajlar
360
Tepkime Puanı
34
Yer
İstanbul
Şimdiden eşinizle birlikte yapacağınız yolculuk için ön hazırlık yapıyor olmanız çok önemli. Kazasız belasız keyifli yolculuklar.

Yalnız önemli bir konu, kask, mont vs. bunlar aksesuar değil bunları ekipman olarak değerlendirmek daha doğru.

Uzun yol aksesuar veya yardımcı ekipman olarak naçizane aklıma gelenler

- Lastik tamir kiti
- Şarj cihazı (powerbank veya 12 volt usb motosiklet şarjı)
- Yağmurluk
- Telefon tutucu
- İlk yardım kiti
- Artçınızla iletişim için intercom

liste uzayabilir ama nihayetinde motosiklet kapasitesi belli.

Tekeriniz düz bassın...
 

tr100a

Kamp III
Mesajlar
651
Tepkime Puanı
236
Uzuuun yıllar motosiklet kullanmış biri olarak yazayım, günde 200km ve üzeri yol yapılacaksa, xciting 500 kullandıktan sonraki öğrendiğim şey : ön cam, gerçekten çok faydalı karşıdan rüzgar esiyor sende 80km hızla gidiyorsun seni geriye iktiren rüzgar müthiş yoruyor. El bilek kalmıyor, ama ön cam olunca 250km yol gidip motosikletten iniyorsun hiç yorgunluk yok
Tabi cam baş üzerine kadar olursa boyunda yorulmuyor konfor müthiş
 

melisturan

Ana Kamp
Mesajlar
38
Tepkime Puanı
6
Uzuuun yıllar motosiklet kullanmış biri olarak yazayım, günde 200km ve üzeri yol yapılacaksa, xciting 500 kullandıktan sonraki öğrendiğim şey : ön cam, gerçekten çok faydalı karşıdan rüzgar esiyor sende 80km hızla gidiyorsun seni geriye iktiren rüzgar müthiş yoruyor. El bilek kalmıyor, ama ön cam olunca 250km yol gidip motosikletten iniyorsun hiç yorgunluk yok
Tabi cam baş üzerine kadar olursa boyunda yorulmuyor konfor müthiş
çok teşekkürler yorumunuz için
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,042
Mesajlar
1,501,050
Kayıtlı Üye Sayımız
170,522
Kaydolan Son Üyemiz
ertuğrul19

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst