Webasto Için Akü Seçimi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan codename1907 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 660

codename1907

Kamp II
Mesajlar
311
Tepkime Puanı
37
Yer
Erzurum
Webesten marka taşınabilir dizel ısıtıcı alacağım. Bunun için ne tür akü almalıyım? Araç aküsü mü olmalı? Marka tavsiyesi yapar mısınız?
 

Etiketler
aku marka

.
Sorunuz için alacağınız akünün cinsi, kapasitesi ve markası; ısıtıcınızın tüketimi, kullanım sıklığı ve yine ısıtıcınızın kalitesine göre aküye yapılacak harcamaya değip değmemesi ile ilgili olmakta.
Bunlarla ilgili hiçbir bilgi yazmamış olsanız da toptan bir cevap vermeye çalışayım.

Isıtıcıyı çekme karavanınızda kullanacağınızdan yola çıkarsak, araç akünüzün kapasitesinin yeterliği yanında en azından ısıtıcınıza uzaklığının doğurduğu sorunları ve onu daha büyük bir akü ile değiştirmenin de boyutsal uyumu bir kenara, yollarda alternatörünüzü oldukça strese sokacağını atlamamalısınız.
Bu durumda ısıtıcınızın tüketimini %50 kapasitesi ile karşılayabilen ayrı normal bir sulu akünün bile ancak her ay iki gün boyu dolumu yapılması kaydıyla, döngü sayısı ile bağlantılı olarak 3, belki 4 seneden fazla dayanamayacağını tahmin ediyorum.

Böyle bir kullanım için uygun bir çözüm olarak yüksek döngü sayısıyla jel veya AGM aküler düşünülebilir. Bence kalite ve taşınabilir özelliği ile “OPTİMA” gayet uygun bir marka. Bu akü ayni zamanda mover kullanımında da ilk tercih durumunda.

En ideal çözüm ise LiFePO4 aküler. Bu akülerin hafif olması yanında uzun yaşam için yukarıdaki aküler gibi devamlı dolu olması zorunluluğu olmasa da ücretlerinin ısıtıcıya verdiğiniz paranın anlamsızca üzerinde olacağını hesaplamalısınız.
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,085
Mesajlar
1,513,122
Kayıtlı Üye Sayımız
171,731
Kaydolan Son Üyemiz
çeri

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status