Willys Tarihçe

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,585

Jeep34

Zirve
Mesajlar
5,909
Tepkime Puanı
27
Yer
İSTANBUL
Jeep , İngiltere'den, Sovyetler Birliği'ne kadar bütün müttefik kuvvetler tarafından, Fransa'dan, Afrika ve Uzak Doğu'ya kadar bütün cephelerde kullanılmış, dünyanın en fazla tanınmış aracıdır. Jeep isminin nasıl ortaya çıktığı belirsiz olmasına rağmen " General Purpose / genel maksat ( GP ) " kelimelerinin kısaltmasından meydana geldiği sanılmaktadır.

1,500 araçlık ilk üretimden sonra, 1941'in başlarında yoğun bir üretim programı başlatıldı; 335,531 adedi Willys tarafından ve 277,000 adedi de Ford tarafından lisans ile üretilmiş olmak üzere, toplam 640,000 adet üretildi. Bu sayı da gösterir ki Jeep, 2 nci Dünya Savaşı boyunca, savaş endüstrisi tarafından en fazla üretilen hafif araçtır. Willys bantlarında bir buçuk dakikada bir Jeep üretilmiştir.
Jeep 54 beygir gücünde bir motorla donatılmıştır ve neredeyse daima aşılan 360 kilogramlık bir taşıma kapasitesine sahiptir. 1946'da dahi kullanımının sonuna gelinmemiş; yeni dizayn edilmiş modellerle Kore Savaşı boyunca büyük sayıda Jeep kullanılmıştır.
Jeep muharebe amaçları için şimdiye kadar üretilmiş en iyi hafif araç olarak kabul edilmelidir. Bakımı basit, kolay manevra yapabilen, çok güçlü, % 60'a varan eğimlerle ve engellerle başa çıkabilen araç, 102 cm. derinliğindeki sulardan geçme kabiliyeti ile her türlü arazide mükemmel niteliklerini göstermiştir. Bugün dahi, geçmişi 2 nci Dünya Savaşı'na kadar uzanan birçok Jeep hala kullanımdadır.
Kundağı motorlu anti - tank silahı olarak ( T2 37 mm. top taşıyıcı ) veya paletler üzerinde giden ( T28 yarı paletli kar aracı ) ya da tamamıyla zırhlı versiyonları da ( T25 keşif aracı ) olmak üzere birçok özel amaçlı türevlerinin üretilebilmesine imkan veren şey ilk prototipinin mükemmel tasarımıdır.

c_jeep.jpg
 

Etiketler

4CekerAhmet

Kamp I
Mesajlar
193
Tepkime Puanı
0
Yer
samsun
Ynt: Willys Tarihçe

ugur kardeş ben bir cj buldum ama cj6 dan dönme cj7 ileride satarken sorun olurmu araç fenadeyil
elektironik ateşlemesivar hinrolik deyil vestenavuzu yok tavsiye edermisin
 


ustaoglu

Ana Kamp
Mesajlar
60
Tepkime Puanı
0
Yer
Kocaeli/İzmit
Ynt: Willys Tarihçe

Birşey merak ediyorum. Willys adını cj serisine cj serside wrangler a mı bıraktı... Yani ben o şekilde biliyorum. Bu bilgi doğru mu yanlış mı?
 

5355

Kamp I
Mesajlar
130
Tepkime Puanı
0
Ynt: Willys Tarihçe

aynen düşündüğünüz gibi.willys sonra cj ve daha sonra wagoneer ve daha sonra da wrangler.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,656
Mesajlar
1,508,125
Kayıtlı Üye Sayımız
171,167
Kaydolan Son Üyemiz
Ersoyb

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst