Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,098

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,171
YAKIT PİLİ


:D POZİTİF LİSTE

+ Benzin jeneratöründen sessiz.
+ Her çeşit hava şartlarında çalışıyor
+ Araç içine montaj ediliyor.
+ Aküyü otomatik olarak dolduruyor.
+ Bu yüzden akünün boşalmasını önlüyor.
+ Alet içi donmaya karşı otomatik korumalı
+ Pis kokulu egsoz gazı üretmiyor.
+ Günde 180 Amper/saat (yada 2200 Watt/saat) a kadar üretim yapabiliyor.


:mad: NEGATİF LISTE

- Yakıt pilleri 6,5 - 8 kilo ağırlığında olsalarda yedek Metanol ile beraber (5 litrelikler pratik olmayacağından) 2 adet 10 litrelik depo yerine ihtiyaçları var. Toplam ağırlık olarak güneş panelleri ve benzin jeneratörü ile ayni sınıfta.
- Sesi çok az olsada, asla sessiz değil.
- Garantisini uzatmak için ekstra ücret ödenmesi lazım.
- Montajını mutlaka servisin yapması isteniyor.
- Tüketiciler doğrudan bağlanamıyor.
- Küçük bir çocuğun kadar olsada CO2 üretiyor.
- Çok az olsada ısı veriyor.
- Akü dolum otomatigi çok ilkel 12,5 voltta devreye girip 13,6 da devreden çıkıyor.
- Bu yüzden herhangi tüketici devreye girince, gerilim 12,5 voltun altına düşdüğünden, hemen çalışmaya başlıyor. 3500 saatlik çalışmada 9000 kere in-kalk yaptıgını yazanlar var.
- Akü dolum eğrisi, gerekli olan IUoU karekterisiğini gösteremediğinden, yani sadece lineer olarak , asla tamamen ve sıhhatli dolamıyor. Aletin devreden çıkış gerilimi 13,6 Volt buna karşılık mesela alternatör ise, yalnız hareket halinde de bile olsa 14,2 Volt la aküyü doldurmaya devam ediyor. Güneş pillerinde akım oynak olsa bile dolum daha yüksek olabiliyor.
*Her üç enerji kaynağı da yalnız başlarına, aküleri, hiç bir zaman IUoU karekterisiğini gösteren şarj cihazı ile, şebeke ceryanı gibi tamamen ve akünün ömrünü uzatacak şekilde dolduramıyor. Yani kaynağımız ne olursa olsun, akülerimizin uzun ömürlü olması istendiğinde, özellikle karavanımızı kullanmadığımız zamanlar, bilhassa jel aküler için, ayda en az kesintisiz 48 saat şebeke ceryanına bağlanmalıyız.*
- Dolum esnasında akü için ısı kompensasyon fonksiyonu ve bağlantısı yok. (dolum en fazla 13,6 Volt olduğundan tartışılabilir)
- Metanol sadece üreticiden sağlanmak zorunda çünkü çok saf ve içine Nitrometan (?) karıştırılmış olması gerekli. Ticari methanolü tolere edemiyor.
- Özel metanol Avrupada sadece şirketlerin özel satış noktalarından, Türkiyede ise sanırım 1-2 yerden temin edilebiliyor.
- Metanolün az miktarda bile, nefes alınması ve cildle temasında zehir etkisi var.
- Yanıcı ve patlayıcı özellikli yakıt sınıfında.
- Pahalı satış fiatı, 600 Wh için 2000 € dan başlayıp 2200 Wh için 5000 € üzerine çıkıyor! Yeni ve daha pahalı seriler için internetten fiat bakılabilir.
- Yakit pillerinin en can alıcı noktası olan Platin Membranı ortalama 2000 saatden sonra yenilemek gerekiyor. Membranın fonksiyonu yavaş yavaş azaldığından şirketler bu süreyi 3000 saat olarak verebiliyor. Forumlarda ise az da olsa 750 saat sonra kullanılamaz olan membranlardan bahsediliyor. Ücreti, küçük bir aletin yarı fiatından daha fazla ve bu durumlarda garantinin işlememesine gerekçe olarak "yabanci Metanol kullanılmış yada su çıkışından don görmüş" denmesine hazırlıklı olmak gerekiyor.( dona karşı otomatiği olsada buna rağmen, kışın 2 aydan fazla kullanılmadığı zamanlar araçtan almak zorunluluğu, nedense, garanti gerekçesi ?) Membran değişimi için mutlaka fabrikaya gönderilip beklenmesi ise cabası. Türkiye için nerede değiştirildiği sorun olabilir.
- Ortalama kullanma zamanı 5000 saat ( Güneş panellerinin ise 20 sene üzeri !) Bu süre içnde en az bir membran değişikliği gerekli.
- Çalışma sıcaklığı -20 °C ile + 40 °C arası. Artık su çıkışının ise don görmemesi gerekiyor !
- Egzoz gazının, Methanol ve derivatlarını içerebileceğinden araçtan dışarıya verilmesi isteniyor !.
- Pahalı sarfiyat. Yakıta verilen, araç için yapılan yatırım hariç, 1 kWh için 4,50 € (10 litre metanol ~40 €, 1 kW elektrik enerjisi için 0,9 Litre Metanol gerekli)
Karşılaştırma ; 1 kWh olarak şebeke ceryanına 0,38 € (abonelik giderleri dahil Almanya fiatı, ), Honda EU10i jenatörüne benzin için ~0,90 € ve güneş panellerine ise 0,00 € :D veriliyor.


SONUÇ:
Avrupa Toplulugunun büyük mali desteklerine rağmen yakit pillerinin Platin bazlı membranlarını daha tesirli ve ucuza üretmek halen mümkün olamadı. Sistemin karavanlar için en azından fiat/fayda dengesinde gelişim aşamasını henüz tamamlamadığı ortada.
Fiatına rağmen talep olunca da firmaların üretimini eleştirmek, gercek dışı.
Yada daha doğrusu yukarıdaki verilere bakıp, profesyonel pazarlamacilığın güzel bir örnegi olarak, gerçeklerden uzaklaştırılmiş bir talep yaratıldı denebilir.
2012
 

Etiketler

geziyoM

Kamp III
Mesajlar
826
Tepkime puanı
95
Yer
Eskişehir
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

Mesut bey,
Yine çok ilginç ve o kadar da faydalı bir yazı yazmışsınız.
Bilgilendirme için teşekkürler.
Mehmet
 

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime puanı
73
Yer
Akhisar
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

mhmtabi' Alıntı:
Mesut bey,
Yine çok ilginç ve o kadar da faydalı bir yazı yazmışsınız.
Bilgilendirme için teşekkürler.
Mehmet

Her zaman olduğu gibi... :smiley:

Cavid Sezen
 


TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,270
Tepkime puanı
245
Yaş
60
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

berkcantp' Alıntı:
Ben almayım abi, alana da mani olmayım.
Bu saatten sonra bu değerli bilgi beni aşıyor.

Bence de :D

Ama bahaneyle konuyla ilgili çok güzel bilgiler edindim. Derleyenin ellerine sağlık.
 

fsirin

Karavan Yönetim
Mesajlar
7,295
Tepkime puanı
1,102
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

Teşekkürler Mesut Bey :smiley:

Çok güzel bir analiz olmuş. :smiley:

İş sonunda maliyete gelip takılıyor. 1kW=4.5€ olunca fazla tüketim için sessiz bir jeneratör kullanmak veya en iyisi az tüketip, güneş paneli ile 0dB gürültü ile enerji ihtiyacını karşılamak en iyi çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Gün gelir fazla yakıt seçmeyen, düşük maliyetli bir yakıt hücresi ortaya çıkarsa düşünülebilir. ::smiley:
 

güngör

Zirve
Mesajlar
3,518
Tepkime puanı
166
Yer
İstanbul
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

Bilgi ve değerlendirme için teşekkürler Mesut bey,

üç beş yıl önceye kadar solar panellerde hayal gücümüzü zorlayan fiyatlardı,ucuz ve sessiz jeneratörler konuşulurdu. Üretimdeki
kapasite artışı ve teknolojinin gelişmesi bir üçbeş yıl sonrasında biz karavancılar yakıt pillerinide kullanabiliriz herhalde.

Selamlar
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,171
Ynt: Yakıt Pilleri İçin Artı Eksi Listesi

Gösterdiğiniz ilgiye bende teşekkür ederim. :smiley:

Konuyu tamamlamak açısından;

Bu ara yakıt pilinin gazla çalışan tipleri çıktı.
Saatde 20Amper olmak üzere, devamlı çalışabilirse (?) günde 2,5 litreden az sarfiyatla 500Amper/saate yakın akım üretebiliyor.
Bir litre sıvı gaz ile 212 A/h kazanım var.

Alet 40 kilo, yedek dahil iki tüpün Türkiyedeki ağırlığıni bilmesemde , toplamda yalnızca sistemin en az bir insan ağırlığına eşit olduğu sürpriz olmamalı.
500 Amper/saati sevinçle duyan klimacılar, kalp krizi geçirmek istemezlerse, depolama için taşınması gereken akülerin ağırlığını ve fiatını sakın hesap etmesinler. :D
Böylelikle yakılması gereken mazotta cabası olmalı?

Fakaat işin en artistik yanı fiatı;

6995,00 € :eek:

Bereket 7000,00 € değilmiş ;D

http://www.reimo.com/de/72235-gas_brennstoffzelle_vega_bis_250watt/
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,068
Mesajlar
1,488,968
Kayıtlı Üye Sayımız
169,408
Kaydolan Son Üyemiz
Samicanayan

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst