Yelkenli Teknelerde Elektrik Sistemleri

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,848

bulenttg

Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.
Mesajlar
404
Tepkime puanı
311
Yaş
58
Yer
İzmir
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Özellikle yelkenli tekne başlığı açtım,bu başlık altında konu dahilinde bir çok soruya doğru cevaplar olacaktır.
Her ne kadar kısa aralıklarla motor seyri olsada, uzun zaman yelkenle seyir yapıldığında elektrik kullanımı ve üretim yolları.
Yapısında bulunan her çeşit cihaz ve ekipmanların çalışma durumları ve ortaya çıkabilecek sorunlar.
Karadan elektrik almadan,haberleşme sistemine,alternatörlerden,batarya gruplarına,rüzgar-güneş ten enerji üretimine,ırgat vinçlerden,aydınlatmalara,kumanda panoları,galvanik akım,tesisat ve diğerleri.Benzer konularda bir çok yerde fikir alışverişi paylaşımlar olmakla beraber, konu hakkında doğru paylaşım yapmak esastır.

sailor03.gif
 

Etiketler

bulenttg

Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.
Mesajlar
404
Tepkime puanı
311
Yaş
58
Yer
İzmir
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Konuyu açıp unutmuşuz;
Özellikle yelkenli başlığı, motorun uzun sürelerde çalışmadığında enerji ihtiyacının karşılanmasının çözümleri.

Uzun süreli yelken seyri yapılıyorsa,enerji kullanımınız gece ve gündüz farklılıklar gösterebilecektir.

Güneş panelleri,rüzgar jeneratörü pratikte kullanılan sistemler.Bu sistemlerin ürettikleri elektrik tekne içindeki bataryaların (servis-motor)sürekli şarjda kalmasını sağlamaktadır.

Batarya grubunun kapasiteleri,teknenin kullandığı elektrik & elektronik cihaz ve ekipmanlarının tek tek sayı -güç toplamlarına uygun değer ve yapısal özelliklerde seçilmelidir.

Birim zaman içinde bataryalar üzerinden kullanılan enerji,kısa sürede yerine konmalı şeklinde düşünülmelidir.
Kullanımınız 100 birim ,yerine koyma 50 birim ise sistem çalışmayacaktır.
Kullanım 100 birim,yerine koyma 100 birim sistem dengede,yerine koyma 150 ise tolerans ve kayıplarla olumsuz durumda, sistem girdi fazlası ile avantajlıdır.

18.jpg


008.jpg
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,331
Mesajlar
1,491,359
Kayıtlı Üye Sayımız
169,692
Kaydolan Son Üyemiz
Gezici007

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst