Yeni Yıla İtalya'da Girmek

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 9
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,792

terdogan

Ana Kamp
Mesajlar
92
Tepkime Puanı
171
Yer
istanbul
Web
www.yolgezen.net
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Kışın İtalya,

Yeni yıla İtalya’da girmeye karar verdik. Kış olunca, fazla kuzeye çıkmadan seyahatimizi orta İtalya’da geçecek şekilde planladık. 7 Aralık ta İpsala’dan çıkarak, aynı gün Igoumenitsa’ya varıyoruz. Yol yaklaşık 660km. İlk iş, ertesi gün için Anek Lines’dan Venedik feribotuna biletimizi alıyoruz. Anek Lines filosunun sanırım en eski gemilerinden olan Astoria’ya, biraz daha müşteri çekmek için ekstra indirim uyguluyorlar.
Rotamız; Venedik, Ferrara, Bologna, Modena, Floransa, San Miniato, Lucca, Pisa, San Gimignano, Monteriggioni, Siena, Orvieto, Todi, Perugia, Assisi, Gubbio ve son olarak Ancona’dan tekrar feribot ile İgoumenitsa ya geçerek, 4 Ocak’ta Türkiye’ye giriş yaptık. Bu gezi ile ilgili olarak aldığım notları, kaldığımız yerlerin koordinatlarını, Gezenbilir den benimde yararlandığım gibi başka arkadaşlarında yararlanması için paylaşıyorum. Eğer ilgilenen olursa daha fazla fotoğraf için www.yolgezen.net sayfasında ki blogdan konuları okuyabilirsiniz.

Konaklama noktaları;
 • Venedik; Venezia kamping
 • Ferrara; halka açık otopark 44,834680 - 011,609593 ücretsiz, yakınında ücretli RV park da var
 • Bologna; halka açık otopark 44,4639419 - 011,4217368 ücretsiz
 • Modena; halka açık otopark 44,645452 – 010,948387 ücretsiz
 • Floransa; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var. 43,75176 – 011,24379 15 eur günlük
 • San Miniato; otopark 43,67904 – 10,83822 ücretsiz
 • Lucca; Otopark 43,839350 – 10,488063 ücretsiz, yakınında ücretli RV park da var
 • Pisa; RV park. Su, atık su boşaltma yeri ve elektrik var. 43,72143 – 10,42091 sezon harici elektrik alınmazsa 12 eur sezonda 20 eur a kadar çıkıyormuş.
 • San Gimignano; RV park. Şehre en uzak olan buydu. Ama şehre yakın yerlere de karavan park ettirmiyorlar. Atık boşaltma kısmı dışarıda, istenirse suyu alıp, atığı boşaltıp, ücret vermeden devam edilebilir. 43,451986 – 11,055598 15 eur 24 saat
 • Monteriggioni; Karavan park (sadece park) 43,389067 – 11,226208 3 eur 24 saat
 • Siena; yürüyen merdivenlere 15dk yürüme mesafesinde. Su ve atık su boşaltma yeri var. Tam göbekte gürültülü bir yer, ama konum iyi. 43,31423 – 11,31753 20 eur 24 saat
 • Orvieto; normal otoparkta 6-7 saat park ettik. Karavan park gecelemeye 18 eur isteyince, Todi’ye devam ettik
 • Todi; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var. Fünikülerin karşısında 42,78119 – 12,40192 15,4 eur 24 saat
 • Perugia; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var, elektrik, tuvalet, duş var. Otomatik makine para iadesi yapmadı. Görevliyi bulup, paramızı kurtarmamız gerekti. Eğer gece çıkış aparsanız, ücreti tam yatırın. Para üstü alamayabilirsiniz. 43,09923 – 12,38279 18 eur 24 saat
 • Assisi; sadece otopark. Sınırlı alan var, her zaman yer olamayabilir 43,066292 – 12,618473 13 eur 24 saat
 • Gubbio; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var, elektrik ayrıca ücretli (almadım fiyatı bilmiyorum) 43,35087 – 12,56544 5 eur 24 saat
Sezon harici gittiğimiz için, normal otoparklarda sorunsuz kalabildik. Sezonda gideceklerin alternatif konaklama noktalarını da listelerine dahil etmeleri yararlarına olabilir.

İTALYA NOTLARI

 • İtalya’ya araç ile ulaşmak için iki temel yol var. Tamamen karayolu veya Yunanistan‘ın Igoumenitsa limanından kalkan feribot ile İtalya’ya ulaşmak. Karayolu daha uzun ve yorucu olacağı için, biz feribot ile ulaşımı tercih ettik. İpsala-İgoumenitsa arası 660 km. Feribot biletini önceden almadık, ama yer bulmakta sorun da yaşamadık.
 • Yunanistan’dan çıkarken, kaçak yolcu götürmemeniz için araç iyice aranıyor. İtalya’ya girişte, ufak bir kontrolden geçiyorsunuz o kadar.
 • Venedik’den giriş, Ancona’dan çıkış, toplam 17 şehri ziyaret ettik. 1060 km yol gittik. Bu yolun yaklaşık 180-200 km’si otoyolda geçti.
 • Sadece Venedik’te karavan kamping de kaldık. Bunun dışında RV park olarak tanımlanan su, atık su boşaltma yeri ve bazen de elektrik hizmeti veren karavan parkları, arada da normal açık otoparkları konaklama için kullandık.
 • Adım ölçer’e göre, 25 gün de 345 bin adım atmışız. Bu da 226 km’ye denk geliyor :smiley:
 • Çok dar ara yollara da girmemize rağmen, hiç bir sorun ile karşılaşmadık. Otoyollara girişte ve çıkışta Telepass yazan gişelere girmeyin, bu otomatik gişe demek. Gişelerin hepsinde bariyer var, ödeme yapmadan geçme şansınız yok. Bigletto yazan ve üzerinde para işareti olan gişeleri kullanın. Biletinizi alın yola devam. Çıkışta genellikle görevli var, yoksa da bileti makinaya soktuğunuzda ödeyeceğiniz miktar çıkıyor, onu makinaya atınca bariyer açılıyor. Otomatik makineler bazı paraları kabul etmeyebiliyor, farklı para deneyin.
 • Yakıt, otoyollarda çok pahalı, ayrıca yakıtı kendiniz doldurursanız daha ucuz, pompacı doldurursa %15-18 ekstra para veriyorsunuz.
 • Göbeklerin hiçbirinde ışık yok. Kavşağın içinde araç varsa bekliyorsunuz, daha sonra sıra sizin.
 • Yemek işi tam bir muamma. Take a way (beni uğraştırma al da git) yiyecek harcamalarınızı düşürmenizi sağlayacak bir yol. Bir kahveyi elde içmekle, oturmak arasında 1-3 eur fiyat oynuyor. Gözünüzü kararttınız oturdunuz, menüde coperto yazıyorsa bu etinden et koparacağım anlamına geliyor. Kişi başı hesaba 3-5 eur eklenecek, sonra bozulmayın.
 • Müzeler, kiliseler, saraylar derken, giriş ücretleri çok fazla tutuyor. Dersinizi iyi çalışın önem sırasını belirleyin. Venedik, Floransa gibi bazı büyük şehirlerde birçok müzeyi kapsayan kombine biletler var. Eğer hedeflediğiniz müzeleri kapsıyorsa, kombine bilet almanız işinize yarayacaktır.
 • Bir şehirde uzun kalacaksanız 2-3 gün geçerli, kombine ulaşım bileti alın. Ara duraklarda binmek zorunda kalırsanız ve biletiniz yoksa Tabacchi yazan dükkanlara girin (tekel bayi) buralarda genellikle bilet bulunuyor.
 • Otoparklarda veya yol kenarındaki park alanlarında yerde ne renk çizgi olduğuna dikkat edin. Beyaz dışında renk hayatınıza renk katılacağı ve cezayı yeme ihtimaliniz olduğu anlamına geliyor. Yerler renkliyse yakınlarda makine arayın ve paranızı yatırın.
 • Seyahat bitti dönüşe geçtiniz, feribot biletiniz de var. Biletle kapıya dayanmayın, önce gidip firmadan biletinizi check-in yaptırmanız gerekiyor. Bileti onaylatınca size ineceğiniz limanın yazılı olduğu bir karton veriyorlar, bunu ön cama koyuyorsunuz. Çünkü feribotlar bir kaç farklı limana uğruyor. Yanlış yere yerleşirseniz, bayağı hayır duası alırsınız, ya da yeni bir şehir görürsünüz :smiley:
 • Ayrıca feribotlarda herkes yanında yiyecek içecek getiriyor, boş yere para vermeyin ekmek arası bir şeyler ayarlayın.
 • Korkmayın yola çıktınız mı devamı geliyor :smiley:
Ferrara.jpg
Venedik.jpg
Bologna.jpg
Modena.jpg
Floransa.jpg
San Miniato.jpg


sevgiler.....
 

Etiketler


EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime Puanı
2,191
Sevgili T&P,

* Resimler enfes.
* Bilgiler kullanışlı ve öz. Tam “Take a way” olmuş.;)

Kamu yararına, ikinizi sık sık böyle devr-i aleme yollamalı... :yum:

Not
Yanınızda ekstradan bir fotoğraf sanatçısı taşımanız zor olmuyor mu ? :p
 
Son düzenleme:
terdogan

Ana Kamp
Mesajlar
92
Tepkime Puanı
171
Yer
istanbul
Web
www.yolgezen.net
Teşekkürler :smiley:

Bu gezileri bizde yapmak isteriz, kamu yararlansın diye :smiley:
Artık fotoğraf sanatçısı olamaya gerek yok digital makinalar sağolsun yüzlerce kare çekince (niye kare denir bunuda anlamam fotoğraf kare değil diktörtgen) arada paylaşacak bir şeyler çıkıyor.

Koordinatların olması insana güven veriyor. İşinize yarayacağımı umarım

Selamlar
 Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
3,090
Tepkime Puanı
4,352
Yer
Almanya
Gezi için ilginç bir zamanı seçtiniz. Gezi notlarınızı ilgiyle okuyorum. Güzel resimler ve detaylı bilgiler için teşekkürler.
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,573
Mesajlar
1,506,931
Kayıtlı Üye Sayımız
171,041
Kaydolan Son Üyemiz
Munip

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst